prezent zajączek
Zajączkowa tradycja z poszukiwaniem słodyczy może także być wzbogacona o konkurs z nagrodami | fot.: materiał partnera

Wielkanocne prezenty dla dzieci, czy także dla dorosłych? Podpowiadamy!

Wielkanoc to szczególny czas gromadzący wiele polskich rodzin na wspólnym świętowaniu. Tradycja zajączka wielkanocnego ukrywającego prezenty i czekoladowe jajka w dalszym ciągu jest kultywowana. Poszukiwanie słodyczy to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. A co z dorosłymi? Czy oni też powinni otrzymać upominek z okazji świąt wielkanocnych?

Tradycja zajączka wielkanocnego

Pierwsze wzmianki o zajączku wielkanocnym wręczającym upominki pojawiły się już w IV i V wieku. Skojarzenie dwóch symboli tego święta – jajka i zająca – nastąpiło jednak dopiero ponad 1000 lat później, w XVII wieku. Miało to miejsce w regionach dzisiaj przynależących do Niemiec, a także w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim i Śląsku. Do folkloru wprowadzono postać zająca, który rozdawał drobne upominki ze swojego koszyczka wielkanocnego. Zwyczajowo były to słodycze lub drobne zabawki, jednak po dziś dzień przetrwała tradycja wręczania czekoladowych jajek. Te były poukrywane po całym mieszkaniu, a w przypadku domów jednorodzinnych – na ogrodzie. Dzieci poszukiwały słodyczy owiniętych w kolorowe papierki z grafiką nawiązującą tematycznie do symboli wielkanocnych. Znalezienie słodyczy oznaczało możliwość delektowania się pysznym smakiem czekolady i jej dodatków

A co z dorosłymi?

Dorośli natomiast niejako zostali “pominięci” w tradycji wręczania sobie upominków czy uczestnictwa w poszukiwaniu słodyczy wielkanocnych. Jedyną formą rozrywki przewidzianą na Poniedziałek Wielkanocny był Śmigus-Dyngus, znany też jako Lany Poniedziałek. Cebrzyki i wiaderka z wodą napełniano tylko po to, by opróżnić je na głowie nierzadko nieznajomych osób. Bardzo często obrządek ten miał podwójne znaczenie, bowiem chłodna woda utożsamiana była z płodnością i życiem. Najczęściej więc kawalerowie oblewali panny na wydaniu, co miało być przejawem ich zainteresowania. Dziś tego typu zachowanie raczej traktowane jest jako niepożądane “końskie zaloty”. Tradycja Lanego Poniedziałku zdaje się niejako zanikać w dużych miastach, choć w marketach dalej można spotkać specjalne pistolety na wodę.

Prezenty wielkanocne dla całej rodziny

Wobec takiego stanu rzeczy można się zastanowić nad rodzinnymi upominkami wielkanocnymi. W końcu Wielkanoc to przede wszystkim radośnie i życzliwie spędzony czas w gronie rodziny i bliskich. Przeglądając prezenty na Wielkanoc, można spotkać kilka interesujących pozycji na atrakcje dla całej rodziny. Do takich z pewnością będą należeć wizyty w tematycznych parkach rozrywki: Suntago, Energylandia, Majaland czy Magiczne Ogrody. Ciekawym pomysłem jest także wstęp do papugarni, gdzie można z bliska zapoznać się z papugami i nakarmić te egzotyczne ptaki. Spotkanie ze zwierzętami może także przebiegać w innej odsłonie, a mianowicie w formie nauki jazdy konno. Jeśli chodzi o słodycze, tutaj dobrym pomysłem będzie możliwość skomponowania własnej czekolady z dodatkami. 

Prezenty na Wielkanoc dla dzieci i młodzieży

Zajączkowa tradycja z poszukiwaniem słodyczy może także być wzbogacona o konkurs z nagrodami. Po zakończeniu zbierania czekoladowych łakoci, dzieci mogą otrzymać vouchery na prezenty w formie przeżyć. Tutaj doskonale sprawdzą się zarówno te klasyczne atrakcje, jak i bardziej niecodzienne. Do pierwszej grupy zaliczymy warsztaty w manufakturze słodyczy, gdzie najmłodsi będą mogli stworzyć swoje własne cukierki. Dzieci poznają proces tworzenia łakoci: od formowania i utwardzania masy cukrowej przez wzbogacanie ich o pożądany smak i aromat. Niecodzienną atrakcją będzie z pewnością wizyta w tunelu aerodynamicznym, gdzie zarówno dzieci, jak i młodzież wzbiją się w powietrze. Kilkuminutowy lot w tunelu aerodynamicznym odbywa się pod czujnym okiem instruktora – dzieci bezpiecznie będą mogły oderwać się od ziemi.

Prezenty z okazji Wielkanocy dla dorosłych

Przygotowując wielkanocne upominki, nie można zapomnieć także o dorosłych – naszych członkach rodziny, przyjaciołach czy współpracownikach. Ich także warto obdarować prezentem w formie przeżyć, który zapamiętają na długo. Co możemy podarować? Paniom warto sprezentować wybrany zabieg SPA lub masaż relaksacyjny, który pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie. Możliwość zaprojektowania własnej torebki lub koszulki to kolejny pomysł na prezent, a zarazem powiększenie garderoby o spersonalizowaną odzież i dodatki. Panowie z kolei ucieszą się z przygody za kierownicą sportowego samochodu na w pełni profesjonalnym torze wyścigowym. Ciekawą alternatywą będzie nauka warzenia piwa, która pozwoli wyprodukować własną warkę tego trunku. 

Przygotowując prezent na Wielkanoc, warto kierować się indywidualnymi preferencjami obdarowanego. Znając jego zainteresowania, potrzeby lub styl życia jesteśmy w stanie wybrać idealny upominek. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru, zawsze można zdecydować się na uniwersalny, tematyczny box upominkowy. Pozwala on obdarowanej osobie na wybór jednego z wielu upominków dostępnych w ramach zestawu. To gwarancja udanego prezentu, który radośnie zaskoczy naszych bliskich w trakcie wielkanocnego świętowania.

Materiał partnera

Sprawdź także

prezent na rocznicę

Uniknij nudy w rocznicę. Sprawdzone prezenty dla dwojga, które zapewnią Wam niezapomniane wrażenia

Rocznica związku to szczególny dzień dla małżonków, niezależnie od ilości wspólnie spędzonych lat. Kwiaty, czekoladki, …