kobieta w ciąży owoce warzywa
Najważniejszą praktyczną wskazówką dla twojego menu powinien być… kolor! Każdego dnia podstawą twojej diety powinny być warzywa i owoce | fot.: stock.adobe.com

Zielona dieta dla dwojga

W ciąży jedz nie za dwoje, ale… dla dwojga! To, co nakładasz na talerz, ma ogromne znaczenie nie tylko dla twojego dziecka, ale i dla ciebie samej. Kiedy oczekujesz potomstwa, twój organizm w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby dziecka, czerpiąc z twoich zapasów. Jeśli więc twoja dieta w ciąży nie będzie odpowiednio zbilansowana, po porodzie łatwo o niedobory… Co więc jeść, byś za kilka miesięcy była w równie dobrej formie, jak twoje maleństwo?

Jedz kolorowo

Najważniejszą praktyczną wskazówką dla twojego menu powinien być… kolor! Każdego dnia podstawą twojej diety powinny być warzywa i owoce. Codziennie sięgaj też, o ile twój lekarz nie zaleci inaczej, po pełnoziarniste produkty zbożowe i białko wysokiej jakości, najlepiej pod postacią tłustych ryb morskich i chudego białego mięsa. Bazuj jednak na diecie roślinnej… i to bardzo kolorowej. Ponieważ warzywa i owoce różnią się od siebie profilem witamin i składników mineralnych. W zależności od ich koloru, można podzielić je na grupy, które każdego dnia powinny znaleźć się na twoim talerzu. Grupa czerwono-pomarańczowa bogata jest szczególnie  w bezcenne dla zdrowia (i urody!) karotenoidy, fioletowa w przeciwzapalne antyoksydanty, a zielona – w foliany, o których śmiało można powiedzieć, że dla przyszłych mam są związkami  o kluczowym znaczeniu.

Kwas foliowy – pierwszoplanowy bohater

Dlaczego akurat foliany i co stanowi o ich niezwykłej roli dla kobiet ciężarnych? – To związki, które są bardzo istotne dla zachowania prawie wszystkich procesów zachodzących w organizmie i jego dobrego funkcjonowania – mówi Ewa Bakota, dietetyczka z Dietakontaktowa.pl. – Odpowiadają też za prawidłowy rozwoj płodu, warunkując kształtowanie jego układu nerwowego i zapobiegając wadom cewy nerwowej. Wpływają także na masę i rozwój dziecka już po jego narodzinach.

Na pewno znajome jest ci pojęcie kwasu foliowego. To dla kobiet w ciąży jeden z najważniejszych  mikroskładników ! Kwas foliowy, inaczej folacyna lub witamina B9, jak wskazuje jego nazwa (“folianum” to po łacinie “liść”), znajduje się w znacznych ilościach w warzywach zielonolistnych i nie jest wytwarzany przez ludzki organizm, musi być więc dostarczany wraz z pożywieniem.

W żywności kwas foliowy występuje w sporych ilościach w warzywach liściastych, takich jak sałaty, szpinak, kapusta, ale też w ziarnach zbóż, nasionach słonecznika i orzechach, drożdżach, roślinach strączkowych, warzywach (zwłaszcza bogatych także w zbawienny dla zdrowia likopen pomidorach oraz brokułach i cykorii) oraz owocach, a także mięsie.

Liście nie wystarczą

Niestety, choć warzywa i owoce są bogate w kwas foliowy, dla kobiet spodziewających się dziecka nie stanowią jego wystarczającego źródła – mówi Ewa Bakota. – Zdolność do wchłaniania kwasu foliowego i metabolizowania go do bioaktywnej formy jest osobnicza i różna u różnych osób. Co więcej, kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na promienie ultrafioletowe i utlenianie, a także, co kluczowe, na obróbkę termiczną. Również transport, przechowywanie i każde przygotowywanie do spożycia warzyw i owoców, nawet samo ich krojenie, nie mówiąc o nawet krótkim gotowaniu, powoduje jego duże straty i zmniejsza jego potencjał biodostępności. Do tego metabolizm kwasu foliowego zależy też od podaży witamin B6 i B12. Dlatego zapewnienie odpowiedniej, zgodnej z normami ilości kwasu foliowego w organizmie może być trudne nawet przy zrównoważonej, dobrze zbilansowanej i urozmaiconej diecie. 

Weź tabletkę

Ważną dla przyszłych mam i kobiet planujących ciążę informacją jest też ta, że zapasy kwasu foliowego wyczerpują się już po czterech miesiącach od zaprzestania jego spożycia. Dlatego każda kobieta myśląca o powiększeniu rodziny powinna poza dietą bogatą w kwas foliowy dodatkowo przyjmować  witaminę tę w jej   syntetycznej formie, która charakteryzuje się dużo wyższą biodostępnością niż w przypadku źródeł naturalnych. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by kobiety planujące ciążę rozpoczęły przyjmowanie kwasu foliowego dwanaście tygodni przed jej rozpoczęciem i kontynuowały suplementację przez cały czas jej trwania (przede wszystkim ze względu na jego znaczenie  w profilaktyce wady cewy nerwowej), a także w czasie połogu i karmienia piersią – przypomnijmy, że odpowiednia ilość folianów w mleku matki jest utrzymywana na żądanym poziomie kosztem jej własnych zapasów i rezerw! Zalecenie suplementacji dotyczy wszystkich pań w wieku rozrodczym, bo przecież nie wszystkie ciąże są planowane – na wypadek radosnej niespodzianki lepiej być ” przezorną i  ubezpieczoną”!

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.     

folik
fot.: materiał partnera  

FOLIK (Acidum folicum) Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki. Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe, obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem
i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.  Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o. ul. ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. 24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48-22-755-96-48 Adres e-mail: lekalert@grodzisk.rgnet.org Data aktualizacji: 23_05_2018.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta na macie

Odżywianie dla osób ćwiczących jogę

Joga to praktyka, która obejmuje holistyczne podejście do zdrowia i wellness. Co jesz, ma wpływ …