szczęśliwe niemowlę na zimowym spacerze
Ubiór malucha musi być dopasowany do pogody na zewnątrz | fot.: materiał partnera

Zimowe spacery z niemowlęciem – co warto ze sobą mieć?

Spacerowanie to świetny sposób na to, żeby wzmocnić odporność dzieci, dlatego warto wychodzić na zewnątrz o każdej porze roku, a zwłaszcza zimą. Ujemne temperatury nie stanowią przeciwwskazania do przebywania na dworze, natomiast świetnie stymulują układ immunologiczny. Zanim wyjdziesz z domu, zadbaj o niezbędne gadżety, jak np. opakowanie na smoczek. Sprawdź, co zabrać na zimowy spacer.

Wyjście na spacer z niemowlakiem zimą to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Jak ubrać dziecko, żeby nie zmarzło? Co przyda się podczas wyjścia? Co zabrać ze sobą? Jak się przygotować na długie spacerowanie? Dowiedz się więcej!

Dodatkowa warstwa ubrania – dla lepszej ochrony

Ubiór malucha musi być dopasowany do pogody na zewnątrz. Dziecko powinno być ubrane na cebulkę, aby w razie potrzeby dało się zdjąć jedną warstwę. Dzięki temu niemowlę nie spoci się np. po wejściu do sklepu i nie zmarznie, kiedy będzie jechać w wózku.

Jednak nie zawsze możesz przewidzieć, jak zmienią się warunki na dworze. Porywisty wiatr, deszcz, śnieg mogą pojawić się znienacka, dlatego miej pod ręką dodatkowe ubranie dla malucha, np. polar i dresy. Dzięki temu szybko założysz dodatkową warstwę i ochronisz dziecko przed wyziębieniem.

Pojemnik na smoczek – przydatny gadżet

Zimą bardzo ważne jest, aby dziecko oddychało nosem, a nie ustami. Dzięki temu wdychane powietrze jest ogrzewane w jamie nosowej, co ogranicza ryzyko przeziębienia[1]. Jeśli Twój maluch ma skłonności do oddychania przez buzię, warto sięgnąć po smoczek. Podczas ssania, niemowlę będzie zmuszone do wdychania powietrza przez nos.

Używasz uspokajacza tylko w trudnych chwilach lub do spania? Smoczek włożony do torby może się zabrudzić lub wypaść, a położony w wózku zamarznąć. Aby zapobiec takim sytuacjom, sięgnij po pudełko na smoczek. Higieniczne etui przechowa wszystkie akcesoria na czas nieużywania i ochroni je przed zimnem, brudem lub zagubieniem.

Ciepły napój – must-have na spacer

Niezależnie od tego, czy wychodzisz na krótki, czy na długi spacer, weź coś ciepłego do picia dla dziecka, np. wodę lub mleko, a dla starszych np. herbatę. Jeśli karmisz piersią i nie chcesz przystawiać malucha na zewnątrz, odciągnij pokarm przed wyjściem i przelej go do butelki. Ciepły napój rozgrzeje niemowlę, które większość czasu spędza siedząc, lub leżąc. Przyda się także wtedy, kiedy dziecko nagle zgłodnieje.

Zastanawiasz się, w czym przechowywać napój? Termos zajmuje dużo miejsca, a do tego jest nieporęczny. Zamiast niego wybierz termoopakowanie np. marki Canpol. Warstwa izolacyjna pomoże utrzymać ciepło płynu przez kilka godzin spaceru.

Kocyk – dla izolacji przed zimnem

Kiedy wychodzisz na spacer z dzieckiem, nie możesz zapomnieć o kocyku! To dodatkowa warstwa ciepła, która ochroni przed zimnym wiatrem i śniegiem. Dobrym rozwiązaniem są także śpiworki. Mają wygodne rozpięcia na bokach, więc wystarczy rozsunąć zamek, aby umieścić malucha w środku. Dzięki wycięciom na pasy spacerówki śpiwór nie zsuwa się, a dodatkowa warstwa materiału na plecach izoluje od zimnego wózka. Rozważ tę opcję zwłaszcza dla niemowląt, które podczas spaceru leżą w gondoli. Jeśli nie masz śpiworka, na spód wózka połóż drugi kocyk.

Przygotuj wszystko, co potrzebne i ciesz się długimi, spokojnymi spacerami ze swoim

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/66066,spacery-w-mrozne-dni-jak-sie-przygotowac

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Pościel niemowlęca

Jak wybrać pościel do łóżeczka dla niemowlaka?

Szykowanie wyprawki dla niemowlaka to z pewnością jedna z najbardziej ekscytujących czynności podczas oczekiwania na …