Pieluszkowe zapalenie skóry dotyczy głównie niemowląt między 7 a 12 miesiącem życia, ale pamiętajmy, że może się pojawić już tuż po urodzeniu i utrzymywać się przez cały okres noszenia przez dziecko pieluszki. Wystąpienie zmian zapalnych jest związane z brakiem kontroli czynności fizjologicznych, więc najczęstszym czynnikiem wywołującym chorobę jest drażnienie skóry przez utrzymywanie wilgotnej oraz zanieczyszczonej kałem pieluszki, co przyczynia się do powstania objawowych zmian w okolicach jej przylegania, a są nimi rumień, pęcherze i krostki, pieczenie, świąd, nadżerki, rzadziej łuszczenie i spełzanie naskórka. Są jednak inne schorzenia, które mogą przypominać objawami pieluszkowe zapalenie skóry.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
Alergiczny wyprysk kontaktowy kwalifikujemy jako nabyty odczyn zapalny, który powstaje na podłożu reakcji alergicznej. Należy zauważyć, że objawy pojawiają się dopiero po 12-24 godzinach od kontaktu z alergenem, czyli czynnikiem wywołującym reakcję obronną organizmu. Takie zjawisko nazywamy późną odpowiedzią. Może się ona pojawić już po pierwszym kontakcie z czynnikiem uczulającym, ale również dopiero po kilkukrotnym zetknięciu się substancji alergizującej ze skórą. Najczęściej uczulają nikiel, który może być składową metalowych zapięć w ubrankach, lanolina będąca składnikiem środków pielęgnacyjnych, detergentów, a także balsam peruwiański, czyli substancja zapachowa dodawana do kosmetyków. Objawy choroby przypominają klasyczną postać pieluszkowego zapalenia skóry, czyli występuje rumień, któremu towarzyszy pieczenie i świąd. Charakterystyczne jest pojawienie się grudek, które stopniowo przekształcają się w pęcherze, a te z kolei w nadżerkę, a cały proces kończy się powstaniem strupa.
Łojotokowe zapalenie skóry
Uznaje się, iż ŁZS jest wywoływane przez grzyby bytujące na skórze z rodzaju Malassezja, ale dokładny patomechanizm nie jest znany. Choroba występuje najczęściej po pierwszym półroczu życia i charakteryzuje się wystąpieniem zmian rumieniowych, na których widoczna jest łuska (zbudowana z komórek naskórka). Pomocne w odróżnieniu ŁZS od pieluszkowego zapalenia skóry jest to, iż w łojotokowym zapaleniu zmiany lokalizują się również na owłosionej skórze głowy. Schorzenie może mieć związek z łuszczycą i, jeżeli zmiany skórne utrzymują się powyżej 1 roku życia, należy rozpocząć diagnostykę w jej kierunku.
Ogólne zasady zapobiegania i leczenia chorób skóry u dzieci
W przypadku gdy mamy do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry, którego przyczyną jest drażnienie i pocieranie skóry przez zabrudzoną pieluszkę lub inną okolicę skóry i utrzymywanie wilgotnego środowiska, najlepiej jest pozostawiać skórę jak najdłużej bez kontaktu z czynnikiem drażniącym. Taka sama zasada dotyczy alergicznego zapalenie skóry, gdzie najważniejszym punktem jest usunięcie alergenów wywołujących chorobę. Należy pamiętać, aby do pielęgnacji skóry stosować środki hipoalergiczne. Jeżeli pojawią się odparzenia u dzieci warto zastosować krem do pielęgnacji skóry Bepanthen Baby Extra, który załagodzi objawy i przyspieszy gojenie. W cięższych postaciach stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne, lecz pamiętajmy, że konsultacja z lekarzem jest w tym przypadku niezbędna.
Materiał partnera zewnętrznego