Zmiany zachodzące w siódmym miesiącu ciąży

Maluchy już w szóstym miesiącu ciąży zaczynają nieźle brykać, co jest rzeczą zupełnie naturalną. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wkraczasz właśnie w siódmy miesiąc ciąży? Wobec tego, otwierasz trzeci, ostatni już trymestr i na pewno coraz to bardziej dociera do Ciebie myśl, że niebawem zostaniesz mamą. W początkowych miesiącach ciąży wszystko to było jeszcze bardzo odległe i takie nierealne…

A teraz, z każdym dniem, kiedy coraz mocniej odczuwasz ruchy dziecka i widzisz, jak niemal w oczach rośnie Twój ciążowy brzuszek, wiesz, że już za chwilę będziesz tulić malucha w ramionach. Wszystko to może powodować różne uczucia, od euforii po rozpacz i strach, że nie sprostasz nowej roli, jaka zostanie Ci powierzona. Ale spokojnie! Wszystko będzie dobrze, a Ty nadal powinnaś skupiać się na tym, aby zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Co takiego powinnaś wiedzieć o siódmym miesiącu ciąży?

Dziecko w siódmym miesiącu ciąży

Być może o tym nie wiesz, ale ciało Twojego dziecka w siódmym miesiącu ciąży jest już całkowicie uformowane. Jeśli ciąża przebiega bez zastrzeżeń, ma ono każde sprawne płuca, dlatego, w przypadku wcześniejszego porodu, ma ono szansę przeżyć poza Twoim ciałem. To bardzo ważny czas dla rozwoju mózgu dziecka. Czuje ono i myśli.

W tym czasie maluszek przejmuje od Ciebie przeciwciała i buduje swój własny układ odpornościowy, dzięki któremu będzie mógł się zmagać z różnymi chorobami. Końcem tego miesiąca dziecko może osiągać wzrost do 45 cm i ważyć ponad 1,5 kg.

Monitoruj ruchy dziecka

Maluchy już w szóstym miesiącu ciąży zaczynają nieźle brykać, co jest rzeczą zupełnie naturalną. W siódmym miesiącu powinnaś monitorować ruchy dziecka każdego dnia. Zazwyczaj mniej aktywne jest rano, a zaczyna mocno dokazywać wieczorem. Usiądź wygodnie i policz, w jakim czasie dziecko wykonało 10 ruchów (nieżalenie od tego czy kopało, przekręcało się itp.).

Powinno „zmieścić się” średnio w 10-15 minutach. Jeśli jest mniej aktywne, bo 10 ruchów naliczyłaś w ciągu np. ponad godziny, postaraj się nie denerwować, przejdź się chwilę, zjedz coś i ponownie policz. Jeśli sytuacja taka znowu się powtórzy, zadzwoń do lekarza, który zdecyduje czy powinnaś przyjechać na badanie czy jeszcze czekać i sprawdzać. Nie panikuj, bo takie małe rozleniwienie maluszka nie musi od razu oznaczać czegoś złego, ale powinnaś cały czas monitorować sytuację.

Ty i siódmy miesiąc ciąży

Twój brzuszek jest coraz większy, dlatego na pewno trudno jest Ci znaleźć wygodną pozycję do spania. Zdecydowanie najwygodniejsza i najbezpieczniejsza będzie ta na lewym boku, z prawą nogą ugiętą w kolanie. Jeśli do tej pory bez obaw uprawiałaś seks ze swoim partnerem, teraz zapewne zaczynasz się zastanawiać nad tym, czy nadal możesz to robić. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich i masz ochotę, nie rezygnuj z seksu.

Jeśli przez większość ciąży nie byłaś szczególnie aktywna, powinnaś nieco popracować nad kondycją, bo to zdecydowanie Ci pomoże w czasie porodu. Najlepiej będzie, jeśli zapiszesz się np. do szkoły rodzenia. Organizowane są tam różne zajęcia ruchowe dla ciężarnych (np. joga). Ponadto, możesz dowiedzieć się tam wielu ciekawych rzeczy i otrzymać potrzebne wsparcie w chwilach zwątpienia.

Wiele kobiet w siódmym miesiącu ciąży zaczyna coraz to częściej myśleć o porodzie. Nie pozwól, aby nerwy Cię zjadły, bo stres nie jest potrzebny ani Tobie, ani Twojemu dziecku. Jeśli się boisz, co jest normalne szczególnie w pierwszej ciąży, musisz oswoić się z tematem. Najlepiej, jeśli porozmawiasz z kimś zaufanym i poczytasz dobre poradniki, dzięki którym lepiej poznasz swoje ciało i psychicznie przygotujesz się do tej wielkiej chwili.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suchość w gardle

Suchość w gardle w ciąży – jak nawilżać gardło

Jak radzić sobie z suchością w gardle, gdy spodziewasz się dziecka? Czy wiesz, które składniki, …