Nigella Lawson
By Brian Minkoff-London Pixels - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26738325

Nigella Lawson: bogini w kuchni

Gotowanie, zwłaszcza gotowanie prawdziwie oryginalne lub odważne stało się niezwykle modne. Oczywiście każdy program kulinarny zyskuje renomę dzięki udziałowi wielu znanych postaci ze świata gastronomii, co sprawia, że również zainteresowanie prywatnym życiem tych gwiazd jest coraz większe… Mało kto jednak dziś pamięta, że jedną z pierwszych prawdziwych telewizyjnych gwiazd gotowania była Nigella Lawson. 

Ta znana i lubiana brytyjska osobowość telewizyjna skończy w przyszłym roku 60 lat! Wielu jej fanom wydaje się to absolutnie nieprawdopodobne, jako że Nigella nadal promienieje młodzieńczym blaskiem i entuzjazmem, choć niektóre zdjęcia śledzących ją od czasu do czasu paparazzi sugerują, że traumy odcisnęły na niej niezatarte piętno.

Narodziny bogini

Nigella jest córką brytyjskiego polityka i bywalczyni angielskich salonów. Od dziecka obracała się więc w „elitarnym” świecie. Wychowanka wyższych sfer otrzymała gruntowne wykształcenie, które ukoronowało otrzymanie dyplomu na Oxfordzie w dziedzinie filologii średniowiecznej. Tak więc wykształcenie Lawson nie ma zbyt wiele wspólnego z gotowaniem. Po ukończeniu studiów kobieta pracowała pisząc artykuły do wielu gazet, w tym prowadząc rubrykę kulinarną dla „Spectatora”.

Lawson po raz pierwszy wystąpiła w telewizji w roku 1998. Wtedy to pojawia się ona gościnnie w programie kulinarnym Real Food emitowanym przez Channel 4. Kolejne lata to rozwój jej telewizyjnej kariery w programach „Nigella gryzie” i „Wieczne lato z Nigellą”. Programy te zyskały wielką popularność w Wielkiej Brytanii, ale i za granicą, również w Polsce. Nigella obdarzona niezwykłym urokiem osobistym zalotnie spoglądała do kamery, siekała pietruszkę przy użyciu nożyczek i wyjadała ciasteczka niesione w gości. Nie przejmowała się tymi, którzy krytykowali jej kobiece kształty, chętnie podkreślając figurę i wytykając przedziwne standardy dotyczące wyglądu osób publicznych. Po prostu była urocza.

Po sukcesie telewizyjnym, Lawson wykorzystała swoje 5 minut wydając bestsellerowe książki kucharskie. Nigella gryzieNigella ekspresowo czy Nigella ucztuje sprzedawały się na pniu czyniąc z Nigelli megagwiazdę kulinariów – jej przepisy miały być proste i pyszne.

Rodzinne dramaty

Nigella przetrwała odejście kilku najbliższych jej osób. Jej siostra – Tomassina – zmarła ponad 20 lat temu na nowotwór piersi. Również matka Nigelli stała się ofiarą nowotworu.

Pierwsze małżeństwo Nigelli trwało tylko dziewięć lat z powodu śmierci jej męża na nowotwór przełyku. Z tego związku Nigella ma dwójkę dzieci: córkę Cosimę i syna Bruna.

Kolejne małżeństwo Lawson kończy się tylko trochę mniej dramatycznie. Jej mąż – starszy o 17 lat miliarder, Charles Saatchi  stosował wobec niej przemoc fizyczną. Związek ten przetrwał aż 10 lat, a rozwód nastąpił wskutek upublicznienia zdjęć, na których Saatchi dusi kobietę. Wówczas też wyszły na jaw zmagania Nigelli z uzależnieniem od narkotyków. Broniła się przed utratą wizerunku mówiąc: Nie mam problemu z narkotykami tylko ze swoim życiem.

Od czasu spektakularnego rozstania z mężem wydaje się, że Nigella przygasła i zniknęła z głównego nurtu telewizji. Od czasu do czasu prasa bulwarowa pokazuje jej niepokojące zmiany wyglądu, gwiazda stroni jednak od sensacji i ujawniania szczegółów życia prywatnego.

Osobowość czy umiejętności?

Krytycy Lawson uważają, że jej niewątpliwie sukces jest wypadkową jej osobowości, a nie faktycznych umiejętności. Wytykają jej brak wykształcenia, które uczyniłoby ją faktycznym autorytetem w kwestiach kulinarnych. Co więcej, są zdania, że to urok osobisty i uroda Lawson stoją za sukcesem jej programów w większym stopniu niż jej „kompetencje”. Pomimo to, Nigella Lawson już od wielu lat pozostaje niekwestionowanym autorytetem kulinarnym dla tysięcy ludzi na całym świecie. Co więcej, jest ona dla nich przykładem człowieka, który umie podnieść się nawet po najsilniejszych życiowych ciosach.

AJA/DOP

Sprawdź także

ordon Ramsay piekielny kucharz

Gordon Ramsay – piekielny kucharz

Kucharze biegli w swojej sztuce już od czasów starożytnych byli szanowanymi obywatelami swoich społeczności; weźmy …