sklep z kolorowymi t-shirtami
Wybór między haftem a pozostałymi metodami jest dość prosty, natomiast już rozstrzygnięcie, czy w danym przypadku lepszy jest sitodruk czy DTG, to większe wyzwanie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Haft, sitodruk czy druk cyfrowy?

Sposobów znakowania odzieży jest co najmniej kilka, ale z nich wszystkich najpopularniejsze to haft, sitodruk i druk cyfrowy. Każda z tych technik ma swoje zalety, ale i ograniczenia, które warto poznać przed złożeniem zamówienia. Pozwoli to dobrać technikę znakowania do własnych potrzeb i preferencji.

Haft: specyficznie i z klasą

Najłatwiej jest scharakteryzować haft, ponieważ jest metodą bardzo specyficzną. W dobie komputerowych maszyn haftujących (wykorzystują je wszystkie liczące się firmy, w tym https://hft71.pl/) udało się znieść wiele ograniczeń, które cechowały haft tradycyjny. Dziś można więc na przykład haftować nawet delikatne przejścia kolorystyczne, ale koszt takiego znakowania nadal jest wysoki. Wynika to z konieczności przygotowania odpowiedniego projektu oraz sporego zużycia stosunkowo drogich materiałów. Ze względów technicznych haft wykorzystuje się do wykonania niewielkich znakowań: logotypów, znaków graficznych lub pojedynczych wyrazów. Efekt jest maksymalnie trwały i wyraźny, ale cena i ograniczenia techniczne sprawiają, że wykorzystanie haftu komputerowego jest dziś ograniczone.

Sitodruk

Jak sugeruje nazwa, ta metoda wykorzystuje sita: to przez ich drobne oczka farba jest przepuszczana na tkaninę. To pozwala na uzyskanie delikatnych przejść, ale też wyrazistych efektów, w tym barw metalicznych lub nadruków wypukłych. W zależności od jakości użytej farby nadruk będzie mniej lub bardziej trwały. Co do zasady jednak sitodruk wytrzyma naprawdę wiele: słońce, wilgoć, wielokrotne pranie. Problemem jest grubość nadruku, która może na przykład ograniczać oddychanie tkanin w strojach sportowych, jeśli powierzchnia znakowania jest znaczna. Tej metody nadruku nie można stosować na bluzach polarowych, natomiast jeśli chodzi o odzież casualową czy nawet roboczą, to nie ma z tym żadnego problemu. Jedyny kłopot może polegać na tym, że w krótkich seriach sitodruk jest techniką dość kosztowną.

Druk cyfrowy

W przeciwieństwie do sitodruku jest tani nawet przy krótkich seriach. Nowoczesne maszyny (jedną z najnowszych w Europie ma firma https://hft71.pl/) pozwalają na takie obniżenie cen, że wet przy znakowaniu pojedynczych produktów koszty są całkiem przyjazne. Łatwość personalizacji i niezwykła dokładność znakowania sprawiają, że dziś ta metoda staje się coraz popularniejsza. Teoretycznie efekt nie jest tak trwały, jak w przypadku sitodruku, ale tu również najnowocześniejszy park maszynowy i specjalne „tusze” wysokiej jakości naprawdę mogą zdziałać cuda. Intensywne barwy sprawiają, że jako jedyna metoda właśnie druk cyfrowy pozwala na odwzorowanie na odzieży na przykład fotografii.

Podsumowanie

Wybór między haftem a pozostałymi metodami jest dość prosty, natomiast już rozstrzygnięcie, czy w danym przypadku lepszy jest sitodruk czy DTG, to większe wyzwanie. Warto w takich sytuacjach skonsultować się z ekspertami – nie mając ich doświadczenia i wiedzy, łatwo przeoczyć jakiś szczegół, który przechyli szalę na korzyść jednej z tych dwóch metod znakowania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Koszulka z nadrukiem – prezent na każdą okazję

Okazji do świętowania jest wiele. Obchodzimy urodziny, imieniny, dzień dziecka, dzień matki, ojca, babci, dziadka …