pielęgnacja ubrań
Każdy produkt odzieżowy posiada metkę, na której znajdują się wytyczne odnośnie prania czy prasowania. Niestety, często nie zwraca się na nie uwagi, obchodząc się niewłaściwie nawet z ulubionymi ubraniami | fot.: Fotolia

Jak dbać o ubrania

Wiele mówi się o złej jakości dzisiejszej odzieży, zwalając winę na producentów. Jest w tym oczywiście nieco prawdy, gdyż szybka moda rządzi się swoimi prawami – liczy się podążanie za trendami, a nie wysoka jakość.  Zdarza się jednak, że na własne życzenie skraca się żywotność ulubionego ubrania, nie dbając odpowiednio o jego pielęgnację. Jak więc obchodzić się z odzieżą, aby służyła ona przez wiele sezonów?

Mądre wybory

Przede wszystkim, zakup nowego ubrania powinien być dobrze przemyślany. Chodzi tu przede wszystkim o ocenę danego produktu pod względem jakości wykonania czy materiału. Jeśli wydaje się ono być solidne, bez wątpienia można mieć pewność, że będzie można je nosić dłużej. Nie bez znaczenia pozostaje też jego cena. Trudno spodziewać się, aby bluzka za 10 złotych była odporna na niszczenia, a tym samym nadawała się do noszenia przez wiele lat. Postawić trzeba więc na jakość, choć to podejście też może być nieco zwodnicze. Przykładowo, sukienka z jedwabiu może kosztować dużo pieniędzy i być wykonana na najwyższym poziomie. To wszystko jednak na nic, gdy włoży się ją do prania, po którym właściwie będzie już do wyrzucenia. Jedwab może być bowiem prany tylko na sucho, a więc w specjalistycznej pralni. Wniosek jest jeden, po ubrania z delikatnych tkanin oczywiście można sięgać, o ile są dostosowane do stylu życia. W przypadku jedwabiu, jest on idealny dla tych, dla których częste wizyty w pralni są niestraszne.

Odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie

Każdy produkt odzieżowy posiada metkę, na której znajdują się wytyczne odnośnie prania czy prasowania. Niestety, często nie zwraca się na nie uwagi, obchodząc się niewłaściwie nawet z ulubionymi ubraniami. Pierwsza zasada pielęgnacji ubrań brzmi więc: zawsze należy czytać metki i stosować się do zaleceń producenta.

Warto w tym miejscu również dodać, że niektóre środki piorące mogą być niewłaściwe dla pewnych grup produktowych. Płyn do płukania tkanin nadaje piękny zapach i poczucie świeżości. Jednak w przypadku jeansów, ubrań sportowych czy bielizny, nie tylko może źle wpływać na kolor ubrania, ale także zniekształcać materiał, który powinien zachować swoją formę. Lepiej więc stosować delikatne detergenty i nie przesadzać z ich użyciem. Jest to także podejście, ekologiczne za które ubrania odwdzięczą się ładnym wyglądem.

Istotne bywa również suszenie ubrań. Przykładowo, odzież zrobioną z wełny lub bawełny najlepiej jest suszyć na płasko, nie zaś pionowo wieszać na suszarce. Dzięki temu materiał zachowa swój kształt, nie stworzą się na nim również żadne zagięcia czy przetarcia. Przechowywanie ubrań także ma znaczenie dla ich żywotności. Przede wszystkim, odpowiednie będą klasyczne wieszaki, których powierzchnia jest gładka. Zapobiega to zadzieraniu się materiału, zwłaszcza w przypadku dzianiny. Nie warto też wieszać na jednym wieszaku kilku ubrań, w ten sposób nie tylko się wygniotą, ale też będą szybciej gorzej się prezentować.

Stosując się do powyższych porad, znacząco wydłuża się możliwość korzystania z ulubionej garderoby. Warto więc zwracać uwagę na detale związane z przechowywaniem i pielęgnacją ubrań, aby zauważyć, że nie tylko producent ma wpływ na to, jak wyglądają ubrania w szafach ich klientów.

KFE

Sprawdź także

jedwab

Jedwab – naturalny materiał, który pokochasz

Chociaż jedwab został odkryty w Chinach tysiące lat temu, to przez długi czas właśnie Chińczycy …