płaszcz szafa kapsułowa
Szafa kapsułowa charakteryzuje się ograniczoną liczbą odzieży | fot.: stock.adobe.com

Jak skomponować sezonową szafę kapsułową? 

Szafa kapsułowa, to idealny patent na zachowanie porządku wśród ubrań. Znacznie ułatwia ona komponowanie  zestawów. Sprawia, że każda stylizacja jest udana. Nie trzeba martwić się o dodatki, czy dobór kolorów. Jak skomponować idealną szafę kapsułową i ograniczyć posiadaną odzież do minimum? Czym jest sezonowość szafy kapsułowej?

Szafa kapsułowa- co to takiego?

Ilość ubrań w przeciętnej kobiecej szafie może przerażać. Zazwyczaj jednak panie nie mają się w co ubrać, a ilość rzeczy kiepskiej jakości wręcz przytłacza. Szafa kapsułowa charakteryzuje się ograniczoną liczbą odzieży. Jednak z jej elementów możliwe jest stworzenie niemal nieograniczonej ilości ponadczasowych stylizacji. Ważne, aby ubrania w niej znajdujące się były uszyte z wysokogatunkowych materiałów. Dzięki temu ich zużycie będzie znacznie mniejszy. To z kolei spowoduje, że zakup nowych ubrań będzie konieczny rzadziej. Główną zasadą szafy kapsułowej jest minimalizm.

szafa kapsułowa hipster
Szafa kapsułowa charakteryzuje się ograniczoną liczbą odzieży | fot.: stock.adobe.com

Jak stworzyć szafę kapsułową?

Do skomponowania minimalistycznej szafy kapsułowej niezbędne jest wykonanie kompletnego remanentu wśród posiadanych ubrań. Warto wybrać z nich te najczęściej zakładane. Wykluczyć zaś należy rzeczy, których prawie nigdy nie nosimy. W tym celu konieczne jest wyzbycie się sentymentów. Ubrania, z których nie korzystamy należy oddać innym, by służyły potrzebującym, a nie zabierały miejsce w naszej szafie. Istnieje kilka zasad, którymi warto kierować się przy komponowaniu minimalistycznej szafy kapsułowej.

 • pozostawiamy ubrania o uniwersalnych kolorach. Te w barwach jaskrawych, trudnych do połączenia z innymi częściami garderoby, usuwamy bezpowrotnie
 • w szafie nie wieszamy ubrań nie pasujących rozmiarowo
 • bezpowrotnie pozbywamy się rzeczy, które trzymamy wyłącznie ze względu na wspomnienia
 • wybieramy ubrania o krojach ponadczasowych
 • najlepiej wyeksmitować wszystkie rzeczy bogate we wzory
minimalizm moda
Główną zasadą szafy kapsułowej jest minimalizm | fot.: stock.adobe.com

Ile ubrań potrzebnych jest do stworzenia szafy kapsułowej?

Do skomponowania szafy kapsułowej potrzebnych jest niewiele uniwersalnych elementów. Mniej znaczy więcej, dlatego nie warto przyglądać się rzeczą pod względem ilości. Najlepszą taktyką na stworzenie szafy kapsułowej jest wybranie:

 • 5 par spodni na co dzień
 • 3 par spodni sportowych
 • 2 spódnic
 • 3 sukienek całorocznych 
 • 2 bluzek z długim rękawem (względnie koszul)
 • 3 koszulek z krótkim rękawem
 • 2 swetrów całorocznych 

W szafie kapsułowej musi znaleźć się również miejsce na ubrania sezonowe. Letnie sukienki, grube swetry. To rzeczy, których nie używamy przez cały rok. Nie ma sensu więc, aby zabierały miejsce, gdy są nie używane. Takie ubrania przechowujemy w workach próżniowych i wyciągamy wyłącznie wtedy, gdy przychodzi kolej ich noszenia. 

dres minimalizm
W szafie kapsułowej musi znaleźć się również miejsce na ubrania sezonowe | fot.: stock.adobe.com

Wiosenna szafa kapsułowa

W wiosennej szafie kapsułowej nie może zabraknąć ubrań wodoodpornych. Ta pora roku cechuje się częstymi opadami deszczu. W szafie kapsułowej na wiosnę musi znaleźć się więc kurtka przeciwdeszczowa i kalosze w neutralnym kolorze.

Letnia szafa kapsułowa

Wśród letniej garderoby nie może zabraknąć zwiewnych sukienek i spódnic. Choć dodatki nie wchodzą w skład szafy kapsułowej, warto zaopatrzyć się w tym czasie w nakrycia głowy. Również obuwie powinno być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.

rockowy look minimalizm
Do skomponowania szafy kapsułowej potrzebnych jest niewiele uniwersalnych elementów | fot.: stock.adobe.com

Jesienna szafa kapsułowa  

W sezonie jesiennym w szafie nie może zabraknąć ciepłych narzut, bluz oraz swetrów. Sandałki należy wymienić na mokasyny lub inne buty przystosowane do zmiennej pogody.

Zimowa szafa kapsułlowa

Charakteryzuje się odzieżą odporną na minusowe temperatury.

minimalizm garnitur
Bez względu na porę roku w szafie kapsułowej nie może zabraknąć ubrań nadających się na oficjalne okazje | fot.: stock.adobe.com

Czego nie może zabraknąć w sezonowej, minimalistycznej szafie kapsułowej? 

Bez względu na porę roku w szafie kapsułowej nie może zabraknąć ubrań nadających się na oficjalne okazje, czy wieczorne wyjścia z przyjaciółmi. Tak więc, w każdej garderobie powinna znaleźć się przynajmniej jedna koszula, spódniczka ołówkowa oraz luźna sukienka. Nieważne, czy za oknem jest zima, czy lato, w szafie kapsułowej musi mieć miejsce także sweter w pastelowych kolorach. Idealnie komponuje się on ze wszystkimi stylizacjami. 

DWE

Sprawdź także

luksusowe i funkcjonalne wnętrze

Style wnętrz 2023: najpopularniejsze trendy

Trendy w dekoracji wnętrz nieustannie się zmieniają, dostarczając niekończących się źródeł inspiracji dla entuzjastów designu. …