styl ubierania mężczyzny
Wybierz czy chciałbyś opierać swoje ubrania o styl casualowy, smart-casualowy, albo elegancki | fot.: Fotolia

Mężczyzno, stwórz swój własny styl

W Polsce wielu mężczyzn nie przykłada dużej wagi do ubioru. Często zarzucamy na siebie to co jest akurat pod ręką – jakieś jeansy, t-shirt i wygodne buty, nieważne jak wyglądające. Jednak to dzięki naszemu ubiorowi budujemy swój wizerunek. Nie chcesz chyba, żeby inni widzieli w Tobie niechluja? 

Znamienny jest eksperyment przeprowadzony w centrum pewnego miasta. Jeden mężczyzna ubrał się na dwa sposoby: w pierwszym przypadku założył dobrze dobrany garnitur, a w drugim dresy. Następnie prosił ludzi na ulicy o mała kwotę na bilet. Gdy był w garniturze prawie każdy pomógł, tymczasem w dresach mógł pomarzyć o podróży busem.

Zdefiniuj ogólnie styl

Wybierz czy chciałbyś opierać swoje ubrania o styl casualowy, smart-casualowy, albo elegancki. Co oznaczają te dwie pierwsze nazwy? Ciężko znaleźć dokładne odpowiedniki w języku polskim, jednak można powiedzieć, że casual to styl codzienny, a smart-casual to taka „sportowa elegancja”. Po co ktoś tak to podzielił? Nie każdy dobrze czuje się na co dzień w garniturze, tak samo nie każdy gustuje w t-shirtach. Dlatego sam musisz zdecydować co Tobie najbardziej odpowiada.

Casual

Styl codzienny to na pierwszy rzut oka jakieś tenisówki, jeansy i koszulka. Oczywiście jest to pewna opcja, ale nie jedyna. Należy ponadto pamiętać o odpowiednim wyborze wyżej wymienionych ubrań. Mam tu na myśli przede wszystkim rozmiar i kolor, ale o tym później. Tutaj również można znaleźć koszule jeansowe czy te w kratkę, spodnie chino i jeansowe i sportowe buty.

Smart-casual

Tak zwana sportowa elegancja – wygodna marynarka, czasami nieformalny krawat. Również koszule jeansowe, lub te klasyczne białe. Pasują również te w kratkę. Spodnie to przede wszystkim te typu chino i klasyczne jeansy. Obuwie to przede wszystkim tzw. brogsy, czasami pasują sportowe. Skarpety mogą być w kontrastowym kolorze.

Styl formalny

Co tu dużo mówić. Klasycznie granatowy lub szary garnitur. Czarny nigdy. Nigdy.”Eleganckie” buty, biała lub błękitna koszula.

Dobieraj odpowiednie rozmiary

Generalnie mężczyźni w Polsce, ale nie tylko w Polsce, mają tendencję do noszenia ubrań o kilka rozmiarów za dużych. Dodaje to kilogramów i lat. W szczególności tyczy się to garniturów. Cóż, często nawet osoby je sprzedające nie mają pojęcia o odpowiednich proporcjach, więc nie obwiniajmy zwykłych facetów o brak wiedzy. Jednak należy te braki załatać. Pamiętaj, że rozmiar powinien ukrywać wady i uwypuklać zalety.

Spodnie

Zacznijmy od dołu, czyli od spodni. Większość mężczyzn najlepiej wygląda w spodniach o kroju tzw. slim fit. Takie „portki” są delikatnie dopasowane, jednak nie uciskają nogi jak rurki. Oczywiście wybór szerszych spodni nie jest błędem. Warto jednak pamiętać o tym, aby nogawka zwężała się ku dołowi. Prawie każdy w takim kroju wygląda lepiej. Jeśli chodzi o długość, to dobra jest zasada: im węższe tym krótsze. Spodnie ściśle przylegające do nogi na dole, nie powinny tworzyć żadnych załamań gdy się stoi, oczywiście w butach. Te szersze mogą mieć maksymalnie jedno załamanie z przodu, a z tyłu powinny być proste.

Koszula

Po co dopasowywać koszulę? Przecież ona będzie pod marynarką. W wielu stylizacjach niekoniecznie, a nawet gdy jest pod marynarką to warto dobrze ją dobrać aby można było bez wstydu zdjąć marynarkę. Najpierw rozmiar kołnierzyka. Przy zapiętym kołnierzyku powinieneś być w stanie komfortowo rozmawiać, oddychać i obracać głową. Nie można przesadzać też drugą stronę – coś wiszące przy szyi nie wygląda dobrze. Teraz talia. Tu zasada jest prosta. Gdy włożysz koszulę do spodni nie powinny się tworzyć ogromne fałdy materiału, powinna być ona prawie całkiem prosta z delikatnymi załamaniami. Ostatni element czyli rękaw – powinien sięgać nadgarstka i wystawać spod marynarki na 1 cm. Daje to świetny efekt. Pamiętaj o tym elemencie – koszule można stosunkowo łatwo zwęzić, ale skracanie rękawów to bardzo trudny proces.

Marynarka

Tutaj zasady są proste. Powinna ona być dobrze dopasowana. Kołnierz powinien delikatnie opinać kark, nie za mocno, ale też nie powinna tworzyć się szpara. W talii powinna być również dobrze dopasowana. Tak zwane marynarki taliowane leżą przeważnie najlepiej. Rękaw powinien być dłuższy o około 1 cm niż długość rękawa koszuli. Jeśli chodzi o długość, to marynarka powinna dzielić sylwetkę mniej więcej na pół.

Kolory

Najprostsza zasada mówi, że beż i granat pasują do siebie i do prawie każdego człowieka. Tak samo biała koszula – zawsze pasuje Nie bój się jednak kolorów. Eksperymentuj, po jakimś czasie załapiesz co do czego pasuje. Pamiętaj tylko o jednym – czerń nie pasuje do nikogo i do niczego, poza czernią. Jedyna okazja gdzie się nadaje ten kolor to pogrzeb.

Buty

Stawiaj na klasyczne wzornictwo. Bez zmyślnych przeszyć i kolorowych nitek. Zależnie od stylu zakładaj klasyczne eleganckie buty, brązowe lub czarne, najlepiej gładkie, bez kontrastowych nici lub też klasyczne tenisówki. W Polskich sklepach ciężko znaleźć dobre buty, w większości mają one jakieś dziwne i śmieszne przeszycia. Jeśli chodzi o noski, to powinny one być delikatnie zaokrąglone. Nie noś butów z kwadratowymi nosami lub szpicami. Proszę. Nie noś.

Co jest najważniejsze?

Najwięcej miejsca poświęciłem na rozmiar. On ma największy wpływ na dobry wygląd, Kolory, prosta sprawa – granat i beż pasuje do wszystkiego. Podobnie biała koszula.

SKA

Sprawdź także

old money styl

Elegancja i powściągliwość: odkrywając styl Old Money

Moda to coś więcej niż tylko najnowsze trendy i sezonowe okazje. To również sposób wyrażania …