Kobieta na trawie - jesień
Poza różnymi grubościami i rodzajami użytych materiałów rajstopy występują w rozmaitych wzorach i odcieniach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rajstopy damskie vs jesień – jakie wybrać?

Temperatura spada, deszcz bębni o szyby, a słońce staje się coraz rzadszym gościem. Nadeszła jesień! Nie oznacza to jednak, że musimy chować nogi pod grubymi spodniami. Odpowiednio dobrane rajstopy pozwolą cieszyć się dowolną stylizacją z sukienką bądź spódnicą w roli głównej o każdej porze roku. Współczesny rynek oferuje mnóstwo modeli, które nie tylko pozwolą naszym nogom pięknie wyglądać, ale ochronią je przed jesiennym chłodem.

O rajstopach słów kilka

Kto by pomyślał, że pierwszymi osobami, które nosiły rajstopy byli… mężczyźni! Panowie już w XI wieku odkryli ich zalety. Rajstopy wspomagały prawidłowe krążenie i chroniły nogi przed zimnem. Niestety były drogie: produkowano je głównie z jedwabiu, dlatego mogli sobie na nie pozwolić jedynie członkowie arystokracji. Dopiero w XX wieku nastąpił prawdziwy „rajstopowy boom”. Przyczyniły się do niego zwłaszcza rewolucja seksualna i moda na spódniczki mini. Rajstopy okazały się być doskonałą alternatywą dla obecnych już na rynku pończoch. I tak z roku na rok ich ekspansja była coraz większa. Gdybyśmy dzisiaj zajrzeli do damskich szaf, niemal w każdej z nich znajdziemy co najmniej jedną parę rajstop.

Różne „oblicza” damskich rajstop

Rozwój przemysłu przyczynił się do upowszechnienia damskich rajstop. Dzisiaj problemem nie jest ich wygórowana cena, ale mnogość dostępnych modeli. Jak się nie pogubić w „rajstopowej dżungli” i znaleźć najlepsze dla siebie, zwłaszcza na jesień? Zacznijmy od przedstawienia poszczególnych typów. Współczesne rajstopy dostępne są w różnych rodzajach przędzy i grubościach. Najbardziej znanym tworzywem wykorzystywanym do ich produkcji jest elastyczna i wytrzymała lycra. Jej zamiennik to wysoce rozciągliwy i cienki stretch. Poliester może i nie ma zbyt dobrej opinii (zwłaszcza jako dodatek do odzieży), jednak jego obecność w składzie rajstop jest wysoce wskazana. Wpływa na ich lekkość, wytrzymałość, a nawet wodoodporność. Prawdziwym hitem jest mikrofibra, która łączy w sobie wytrzymałość nylonu i elastyczność lycry. Natomiast szlachetna wełna, bawełna i akryl świetnie sprawdzają się w grubszych rajstopach, czyniąc je idealnymi na chłodniejszą porę. Grubość rajstop określa oznaczenie den. Jest to jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych. I tak rajstopy z oznaczeniem 3 den są najcieńsze, a 100 den – całkowicie kryjące i bardzo ciepłe.

Jakie rajstopy sprawdzą się jesienią?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nietrudno się domyślić, że w walce z chłodem najlepiej sprawdzą się rajstopy o wyższym den z domieszką wełny, bawełny lub akrylu. Już grubość 30 den okaże się odpowiednia na jesień, gdyż zapewnia odpowiedni komfort termiczny i jest przy okazji lekko przezroczysta. Rajstopy kryjące zaczynają się od wartości 40 den, a te z oznaczeniem 100 lub 300 den to modele idealne na zimę – lub po prostu dla zmarzluchów ;).

Rajstopy Lores na jesień
Już grubość 30 den okaże się odpowiednia na jesień, gdyż zapewnia odpowiedni komfort termiczny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Poza różnymi grubościami i rodzajami użytych materiałów rajstopy występują w rozmaitych wzorach i odcieniach. Można dzięki nim urozmaicić i ożywić jesienną stylizację. Rajstopy modelujące lub we wzory – zwłaszcza te pionowe, potrafią dodatkowo wyszczuplić nogi i zakryć ewentualne mankamenty sylwetki. Zatem, drogie panie, nie pozostaje nic innego, jak wybrać ulubiony model i śmiało wyruszyć na spotkanie z jesienią!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

rajstopy na jesień

Ciepłe rajstopy na chłodne dni

Gdy aura nie rozpieszcza, a za oknem mróz, śnieg i plucha, by nie rezygnować z …