Męskie swetry, choćby najmodniejsze, nigdy nie będą tak eleganckie jak tradycyjne marynarki. Zestawy ze swetrami w roli głównej sprawdzą się w przypadku wielu mniej formalnych okazji | fot.: pixabay

Swetry męskie – modny zamiennik tradycyjnych marynarek

Jeszcze do niedawna, swetry były typowym strojem roboczym i nikomu nawet nie przeszło przez myśl, by ten rodzaj garderoby wprowadzić do codziennej garderoby. Z czasem się to zmieniło i mężczyźni zaczęli traktować swetry jako okrycie wierzchnie, zapewniające komfort termiczny. Obecnie, swetry na stałe goszczą w męskiej modzie i coraz częściej stają się bohaterami nie tylko codziennych, ale też smart casualowych, a nawet oficjalnych stylizacji.

Męski sweter – od ocieplacza po eleganckie okrycie

Męskie swetry, przez wiele lat były rozpatrywane jedynie w charakterze ocieplacza i nie miały nic wspólnego z elegancją. Często stanowiły główny element garderoby dla robotników i sportowców, (szczególnie tych, grających w krykieta i tenisa). Z czasem, zaczęły się również pojawiać w codziennych stylizacjach, szczególnie wśród przedstawicieli klasy średniej. Stopniowo zmianom ulegała gramatura swetrów oraz rodzaj materiałów, z których były produkowane – grubą wełnę zaczęły zastępować ekskluzywne włókna kaszmirowe. Aktualnie, swetry nie są już zakładane jedynie po to, by zapewnić ciału komfort termalny, a stanowią pełnoprawną część garderoby. Ilość dostępnych w sklepach rodzajów swetrów (od tradycyjnych kardiganów i golfów po modne modele typu V-neck i crewneck) oraz bogata paleta kolorystyczna oferowanych modeli to najlepsze dowody na to, że swetry na dobre zagościły w męskiej modzie. Dzięki tak bogatej ofercie tej części garderoby, każdy mężczyzna może bez problemu wybrać model, przy pomocy którego, stworzy wiele oryginalnych i modnych stylizacji.

Rodzaje eleganckich męskich swetrów

Modne męskie swetry, szczególnie w szykownym wydaniu, są w stanie z powodzeniem zastąpić marynarkę i stworzyć gustowne połączenie z koszulą i krawatem. Takie stylizacje nadal są eleganckie, ale ich stopień formalności jest nieco mniejszy. Jakie rodzaje swetrów będą najlepsze do stworzenia modnych zestawów smart casualowych?

  • Kardigany

Kardigany to klasyczne swetry męskie, zapinane na guziki, kołki lub zamek błyskawiczny. Pierwotnie były szyte bez kołnierza, natomiast obecnie, można je spotkać ze stójką lub kołnierzem w kształcie szala. Kardigany stoją najwyżej w hierarchii elegancji spośród wszystkich swetrów i świetnie sprawdzają się w roli zamiennika marynarki. Co ważne, są bardzo lubiane przez mężczyzn, głównie dlatego, że łatwo się je zakłada i ściąga oraz przez to, że świetnie eksponują koszulę i krawat.

  • V-neck

Swetry, których trójkątny dekolt przypomina kształtem literę V, to popularne modele V-neck. Tego rodzaju swetry, idealnie prezentują się w połączeniu z koszulą i krawatem. By zachować w pełni elegancki wygląd, należy pamiętać o tym, żeby wyłogi kołnierzyka koszuli nie wychodziły poza dekolt i nie rozjeżdżały się na boki.

  • Crewneck

Męski sweter z okrągłym dekoltem to crewneck. To najmniej formalny rodzaj swetra spośród opisywanych modeli. Choć dużo osób uważa, że crewneck nie nadaje się do noszenia z krawatem, nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować tego rodzaju połączenie. Wprawdzie krawat będzie zdecydowanie mniej wyeksponowany niż w przypadku zestawienia z pozostałymi modelami, ale nadal będzie w stanie spowodować, że stylizacja nabierze eleganckiego wymiaru.

  • Golf

Rodzaj swetra, którego cechą charakterystyczną jest wysoki, okalający szyję kołnierz to golf. Początkowo, tego rodzaju swetry pełniły rolę bielizny zimowej, następnie stały się domeną robotników, a dopiero później wkroczyły do codziennej mody, stając się atrybutem intelektualistów, którzy zakładali je pod marynarki, jako zamiennik koszuli.

Najmodniejsze męskie swetry, które idealnie sprawdzą się w zestawach smart casualowych, a także sprostają wymaganiom oficjalnego dress code’u, można znaleźć w tym sklepie: https://www.lancerto.com/kolekcje/swetry.html.

Sweter zamiast marynarki – kiedy go założyć?

Męskie swetry, choćby najmodniejsze, nigdy nie będą tak eleganckie jak tradycyjne marynarki. Zestawy ze swetrami w roli głównej sprawdzą się w przypadku wielu mniej formalnych okazji, ale nie będą dobrze wyglądać w sytuacjach, w których np. wymagany jest garnitur. Osoby, których biurowy dress code wymaga codziennego zakładania garnituru, mogą skorzystać z zestawu ze swetrem chociażby podczas weekendowego wyjścia ze znajomymi. W przypadku osób, które na co dzień gustują w bluzach i T-shirtach, dołożenie modnego swetra do garderoby będzie znakomitą opcją na delikatne sformalizowanie looku i dodanie odrobiny elegancji do stylizacji na randkę czy spotkanie ze znajomymi.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

bransoletki męskie grawer

Bransoletki z grawerem męskie – propozycje dla mężczyzn szukających biżuterii stylowej i unikalnej

Bransoletki z grawerem męskie to w ostatnich latach jedne z najchętniej kupowanych przez panów ozdób. …