Kobieta we fioletowym kapeluszu i skórzanych rękawiczkach
Pewną wadą naturalnych wyrobów z omawianego materiału może być fakt, że nawet najlepiej wyprawiona skóra – jest podatna na zadrapania, otarcia i inne mechaniczne uszkodzenia | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Zalety i wady wyrobów z naturalnej skóry

Trzeba przyznać, że skórzana galanteria ma w sobie coś iście magicznego. Odpowiednio dobrane dodatki ze skóry, takie jak rękawiczki, wszelkiego typu etui (choćby na telefon czy klucze), paski, nie mówiąc o torebkach i butach są niezastąpionym uzupełnieniem eleganckiej stylizacji.

Producenci wyrobów z naturalnej skóry mają jednak poważną konkurencję. A wszystko przez ekologów oraz promocję innych rodzajów materiałów – choćby takich, jak znacznie tańsza eko-skóra lub zamsz czy coraz bardziej dominujący w przemyśle odzieżowym poliester oraz wiele podobnych propozycji.

Wyroby skórzane są zdecydowanie bardziej trwałe

Co wyróżnia wyroby z tego szlachetnego surowca, jakim jest skóra naturalnego pochodzenia?

Przede wszystkim: trwałość. Choć dla wielu z nas dużym minusem np. skórzanych damskich rękawiczek może być ich cena – zdajmy sobie sprawę, że to inwestycja na wiele sezonów, szczególnie w przypadku, gdy zdecydujemy się na bardziej uniwersalny fason. Wyższe koszty zwrócą się z nawiązką. Dobrze wyprawiona skóra może służyć całe lata.

Różne gatunki skóry – różne wyroby

Warto wiedzieć, że różne gatunki skóry mają odmienne przeznaczenie. Pozostając przy wyrobie, jakim są rękawiczki skórzane damskie, najlepsza do ich produkcji jest delikatna skóra jagnięca. Często można zetknąć się z opinią, że ta, pochodząca z Etiopii ma optymalne właściwości. Z kolei buty i paski wyrabia się na ogół ze skóry świń. Kurtki i torebki – to domena skóry cielęcej.

Pewną wadą naturalnych wyrobów z omawianego materiału może być fakt, że nawet najlepiej wyprawiona skóra – jest podatna na zadrapania, otarcia i inne mechaniczne uszkodzenia. Jest to zarzut, który dosyć trudno jest sensownie ominąć. Jedyne, co pozostaje właścicielom dodatków z naturalnej skóry to zwyczajnie uważać i należycie troszczyć się o nie.

Czarne rękawiczki skórzane
fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak skóra zachowuje się podczas użytkowania

Skóra ma także pewną zaletę, o której z reguły rzadko się pisze, mianowicie – wszystkie wyroby z tego materiału pięknie pachną (zwłaszcza wtedy, gdy są jeszcze nowe i mało znoszone). Dobrze wyprawiona skóra ma niepowtarzalną, charakterystyczną woń.

Z zalet galanterii, wykonanej ze skóry – warto też wymienić fakt, że skóra może nieco się dopasować do kształtu dłoni, stopy lub sylwetki noszącego. Wszelkiego typu wyroby z eko-skóry nie mają tej właściwości, co jest szczególnie przykre w przypadku lekko za ciasnych butów.

Skóra to stylowe rozwiązanie

Pomijając całą dyskusję na temat ekologii, zaznaczmy, że skóra przebija wszystkie inne możliwości po prostu ze względów estetycznych. Jak twierdzą jej miłośnicy, prezentuje się po prostu znacznie bardziej elegancko, szykownie i stylowo niż najbardziej nawet nowatorskie rozwiązania przemysłu tekstylnego.

O ile Panowie gustują przede wszystkim w kurtkach i butach z omawianego materiału, o tyle kobiety wybierają częściej torebki i rękawiczki skórzane. Któraż z nas nie chciałaby robić oszałamiającego wrażenia?

Rękawiczki skórzane damskie są obecnie dostępne w bardzo wielu fasonach i krojach. Zarówno te z nas, które lubią się wyróżniać i być oryginalne, jak i te, które wolą bardziej stonowaną garderobę – na pewno znajdą w szerokiej ofercie dzisiejszych producentów skórzanych wyrobów coś dla siebie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

gothcore metalcore

Gothcore – jak włączyć elementy stylu do codziennego looku?

Gothcore, czyli połączenie stylu gotyckiego ze stylem metalcore wraca na salony i zaskakuje nowymi, drapieżnymi …