Bratki
Bratki występują w wielu odmianach, które różnią się barwą kwiatów, rysunkiem na płatkach kwiatowych i ich wielkością | fot.: stock.adobe.com

Bratki – jak je uprawiać w swoim ogrodzie?

Bratki to jedne z pierwszych kwiatów, które pojawiają się wiosną i mogą zdobić ogrody oraz okienne parapety przez długi czas. Rośliny są bardzo odporne na przymrozki i obficie tworzą barwne kwiaty. Te dwuletnie rośliny z powodzeniem udaje się uprawiać samodzielnie, wystarczy wysiać nasiona bratków do pojemników i odpowiednio pielęgnować kiełkujące siewki.

Przygotowanie do siewu bratków

Rośliny nie potrzebują specjalnych warunków do kiełkowania ani do wzrostu. Zaleca się zakupić żyzną ziemię dedykowaną do siewu. Nasiona bratków najlepiej wysiewać w marcu do przygotowanych skrzynek. W czerwcu można robić to wprost do gruntu. Pierwsze kiełki powinny pojawić się po dwóch tygodniach. Po wysianiu nasion warto regularnie zraszać glebę, aby zapewnić kiełkującym roślinom odpowiednią ilość wody. Po pewnym czasie siewki będą już na tyle duże, że trzeba będzie je przesadzić do pojemników. Pikowanie bratków to wymóg, jeśli chce się uzyskać piękne i zdrowe rośliny. Można wysiewać nasiona bratków do specjalnie przygotowanych pojemników, ale i tak trzeba będzie je przesadzić, kiedy rośliny podrosną.

Barwne odmiany bratków, którymi warto się zainteresować

Bratki występują w wielu odmianach, które różnią się barwą kwiatów, rysunkiem na płatkach kwiatowych i ich wielkością. Mieszanki nasion bratków to idealny sposób na uzyskanie roślin różnorodnych. Na uwagę zasługuje odmiana 'Rokoko’. Roślina ma charakterystyczne, rzadkie fryzowane płatki korony. Występuje w wielu odcieniach fioletu oraz różu. Zdarzają się też żółte osobniki. Nasiona szwajcarskich bratków to wciąż jedne z popularniejszych produktów. Z tych drobnych nasion bratków uzyskuje się piękne rośliny do wysadzania wprost do gruntu lub do uprawy pojemnikowej. Kolekcjonerzy i amatorzy nowinek ogrodniczych powinni do swojej kolekcji dołączyć bratki czarne. Równie cenną odmianą bratków jest 'Tiger Eye’.

Jak zachować rośliny w ogrodzie?

Niektóre gatunki bratków mogą rozmnażać się samodzielnie. Warto zaznaczyć, że po wytworzeniu nasion bratki zamierają. Jeśli chce się zachować swoją wyjątkową odmianę — można zebrać nasiona i przechować do następnego roku. Rośliny mogą się ze sobą krzyżować, dlatego otrzymane siewki nie będą identyczne. Wybierając selekcjonowane nasiona bratków, uzyskuje się rośliny zgodne z deklaracją producenta. Nasiona tych roślin są bardzo drobne. Z małego opakowania udaje się uzyskać setki bratków! Rośliny nie wymagają trudnych zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze radzą sobie z niską temperaturą, a wyglądają wprost zachwycająco.

Materiał partnera

Sprawdź także

lilia wodna

Lilia wodna – charakterystyka i pielęgnacja

Lilie wodne to rośliny, które wywołują uśmiech na twarzy. Zobaczone w oczkach wodnych czy stawach …