byliny wieloletnie
Katalog przepięknych i użytecznych wielorocznych roślin jest niezwykle szeroki. Mogą się różnić zastosowaniem, ale wszystkie ozdobią nasz ogród przez długie lata | fot.: materiał partnera

Byliny ogrodowe – najpiękniejsze i najpopularniejsze rośliny wieloletnie

Byliny wieloletnie to jedne z najchętniej wybieranych roślin przez wszystkich ogrodników: od amatorów z przydomową działką, po profesjonalistów dbających o duże ogrody. Byliny to doskonałe rozwiązanie na kolorowe, kwietne rabaty – rośliny te, jak sama nazwa wskazuje, nie są jednoroczne, a co za tym idzie, nie musimy co sezon sadzić nowych kwiatów. Dodatkowym atutem bylin jest długie kwitnienie i możliwość naprawdę ciekawych aranżacji, dzięki którym nasz ogród będzie cieszył oko cały rok. Wśród ofert sklepów takich jak Florexpol możemy znaleźć kwiaty niskie i wysokie, byliny na skalniak, a także efektowne paprocie i trawy. Wieloletnie byliny to najlepszy sposób na piękny ogród: przedstawiamy najpiękniejsze z nich!

Serduszka okazała

Roślina ta wzięła swoją nazwę z niezwykle ciekawego kształtu kwiatów, które wyglądają niczym małe serca. Świetnie ozdabia cieniste rabaty w okresie wiosennym i warto ją wykorzystać zwłaszcza w podszycie drzew. Nada się do wielu typów ogrodów: miejskich, wiejskich, angielskich czy naturalistycznych.

Aster krzaczasty

Ta odmiana jest najdłuższej kwitnącym astrem. Obficie kwitnie od sierpnia aż do października, dzięki czemu pięknie ozdabia nasze ogrody aż do wystąpienia przymrozków. Zwłaszcza jesienią dodaje uroku powoli pustoszejącym rabatom. Nadaje się do wazonu i bukietów, bowiem po cięciu jest trwały i zachowuje swój piękny wygląd.

Hylomekon japoński

Roślina o tej nietypowej nazwie to nie lada gratka dla kolekcjonerów rzadkich gatunków. Świetnie radzi sobie w mniej nasłonecznionych miejscach, sprawdzi się więc na zacienionych rabatach, np. pod koronami drzew. Rozrasta się przez rozłogi, dzięki czemu tworzy urocze zielone dywany, poprzetykane dużymi kwiatami. Kwitnie w okresie wiosennym.

Gajlardia oścista

Bylina ta doskonale sprawdzi się podczas polskiego lata: doskonale znosi upały i suszę. Intensywne kolory jej kwiatów pięknie podkreślają wakacyjny klimat w naszych ogrodach. Nie tylko imponująco zdobi rabaty, ale nadaje się także na kwiaty cięte, ze względu na długo zachowywaną świeżość. Kwitnie w miesiącach letnich i dodatkowo jest rośliną miododajną, zapraszającą do naszego ogrodu pożyteczne pszczoły i trzmiele.

Dzwonek drobny

Roślina ta zachwyca swoją delikatną urodą – zakwita ona ogromną ilością gwiazdkowatych kwiatów, dzięki czemu tworzy gęste i zwarte kobierce. Jest wybitnie polecany na skalniaki, a także na obrzeża rabat; sprawdzi się również jako roślina doniczkowa. Kwitnie w okresie letnim, od czerwca do sierpnia.

Pstrolistka sercowata

To prawdziwy rarytas wśród bylin. Cieszy oczy liśćmi o bogatej kolorystyce i dodaje naszym ogrodom niezwykle ciekawego wyglądu. Rozrasta się przez podziemne rozłogi, dzięki czemu tworzy gęsty, kolorowy dywan. Świetnie sprawdzi się sadzona grupami, swoją wielobarwnością dodając uroku ogrodowym kompozycjom.

Lawenda wąskolistna

Tej rośliny nikomu nie musimy przedstawiać: to bylina śródziemnomorska, jednak całkiem dobrze sobie radzi w polskim klimacie, po zdrewnieniu pędów jest bowiem mrozoodporna. Zachwyca swoją barwą i intensywnym zapachem, który zwabia motyle, odstrasza komary i kleszcze, a na nas ma kojący i uspokajający wpływ.

Katalog przepięknych i użytecznych wielorocznych roślin jest niezwykle szeroki. Mogą się różnić zastosowaniem, ale wszystkie ozdobią nasz ogród przez długie lata. Zachęcamy do sprawdzenia innych bylin w sklepie ogrodniczym Florexpol.

Materiał partnera zewnętrznego