skimmer hayward
Wybierając odpowiedni typ skimmera, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą | fot.: materiał partnera

Co to jest skimmer basenowy?

Skimmer to urządzenie w postaci zbiornika, służące do pobierania górnej warstwy wody z basenu, wraz z późniejszym jej oczyszczaniem i powrotem do basenu. Nowoczesny basen nie może obejść się bez tego małego urządzenia czyszczącego. Dzięki niemu woda zawsze pozostaje czysta, a kąpiel w takim basenie to sama przyjemność.

Zasada działania skimmera do basenu

 • Przez boczne okienko skimmera do zbiornika przedostaje się zanieczyszczona woda.
 • Przewidziana przepustnica oddziela czyste warstwy wody od zanieczyszczonych górnych, dzięki czemu oczyszczanie następuje tylko z zanieczyszczonej wody.
 • Duże cząstki zanieczyszczeń trafiające do zbiornika są zatrzymywane przez zamontowany filtr.
 • Na ostatnim etapie oczyszczona woda jest skierowywana do podgrzewania, po czym wraca do basenu.

Funkcjonalności skimmera do basenu

 • Funkcja usuwania dużych zanieczyszczeń i dużych przedmiotów z powierzchni wody.
 • Możliwość ciągłego monitorowania poziomu głębokości zbiornika.
 • Stworzenie doskonałych warunków do zastosowania środków chemicznych do oczyszczania wody.
 • Łatwe podłączenie do odkurzacza hydraulicznego w celu głębszej filtracji.   
   

Jakie baseny istnieją?

Skimmery basenowe istnieją wbudowane i zawieszane. Pierwsze są montowane podczas budowy basenu. Jest to optymalna opcja do basenów stacjonarnych.

Obecność pływającej przepustnicy pozwala na uniknięcie wnikania ciepłych i zimnych mas z dolnej części. Zaleca się montowanie jednego skimmera standardowego na każde 25 m2 powierzchni wody, a szerokiego na każde 35 m2.

Skimmery zawieszane to dobre rozwiązanie do basenów stelażowych i rozporowych. Wyposażone są w króciec powrotny. Równie skutecznie służą do dopływu i odpływu wody. Są niezastąpionym rozwiązaniem do gotowych niecek o konstrukcji monolitycznej.

Urządzenie czyszczące powinno być zamontowane zgodnie z instrukcją, aby działało prawidłowo. Podczas montaży należy używać wyłącznie elementów fabrycznych, które są zawarte w zestawie.

Jaki skimmer wybrać?

Skimmery wykonane są z metalu i tworzywa sztucznego.

W przypadku basenów rozporowych i stelażowych zalecamy stosowanie skimmerów zawieszanych wykonanych z tworzywa sztucznego. Należy jednak zauważyć, że trzeba będzie go wymieniać co sezon lub dwa – tworzywo sztuczne żółknie i z czasem pęka.

Skimmery wykonane ze stali nierdzewnej są trwalsze i droższe. Takie skimmery najlepiej nadają się do basenów stacjonarnych lub SPA.

Niewielu producentów skimmerów do basenu zapewnia wysoką jakość materiałów i dobrą gwarancję. Polecamy takich producentów jak Hayward, Emaux, Bestway i inne.

Jak prawidłowo zamontować urządzenie?

Aby skimmer służył długo i bezawaryjnie należy zwrócić uwagę na:

 • Montaż, który odbywa się ściśle w pozycji poziomej, ponieważ skrzywienia mają negatywny wpływ na efektywność działania skimmera.
 • Krawędzie otworu w niecce basenowej, jeżeli są wykonane ze stali, należy pokryć specjalną farbą antykorozyjną.
 • Specjalne nacięcia na ramce wskazujące poziom wody. Jeśli poziom wody jest poniżej wartości minimalnej, może to spowodować odkształcenie pompy basenowej.
 • Fabryczne elementy montażowe. Należy używać wyłącznie fabrycznych elementów montażowych, dzięki czemu zapewnisz wytrzymałość, stabilność i niezawodność urządzenia.

Wybierając odpowiedni typ skimmera, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Podpowiedzą, który typ jest lepszej jakości, jak go zamontować i jak przeprowadzać konserwację. Więcej nie będziesz się martwić o brud i zanieczyszczenia, które mogą dostać się do Twojego basenu, a pływanie stanie się przyjemniejsze i wygodniejsze.

Materiał partnera

Sprawdź także

dom z basenem

Myślisz o własnym, domowym lub ogrodowym basenie kąpielowym? Sprawdź, co trzeba wiedzieć zanim ruszy jego budowa

Kto z nas nie chciałby mieć własnego basenu pod samym domem? Jeśli jednak już się …