Drewniana elewacja
Drewniana elewacja domu może służyć nam przez całe dekady – jeśli tylko otoczymy ją odpowiednią opieką i zadbamy o utrzymanie jej w nienagannym stanie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym pomalować drewnianą elewację?

Drewno we wnętrzach? Elegancja. Drewno na elewacji? Klasyka w najczystszej postaci! Wykończenie zewnętrznych ścian budynku drewnianą szalówką to prosty sposób na piękną, efektowną, a do tego trwałą i wytrzymałą elewację. Wystarczy malowanie, aby wydłużyć żywotność drewna i cieszyć się jego eleganckim wyglądem przez dekady.

Drewno z wiekiem nabiera wyrazu, szlachetnieje, starzeje się z ogromnym wdziękiem i klasą. Drewniana elewacja domu będzie więc przez całe lata, wręcz dekady cieszyć oko, o ile tylko zadbamy o jej prawidłowe zabezpieczenie. Malowanie elewacji to jeden z najprostszych zabiegów, który jednak może przynieść zachwycające i długotrwałe rezultaty.

Jak wybrać wyrób do malowania drewna?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, przed jakimi zagrożeniami musimy chronić drewno użytkowane na zewnątrz. W przypadku drewnianej elewacji będą to przede wszystkim negatywne, niszczące czynniki atmosferyczne, jak wilgoć, deszcz i śnieg, zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne oraz ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Poza tym konieczne jest podniesienie odporności drewna na powstawanie i rozwój grzybów pleśniowych. To częsty problem szczególnie zaciemnionych fragmentów elewacji oraz budynków położonych na zalesionych lub podmokłych terenach. Najlepiej sięgać po specjalne preparaty tworzące powłoki odporne na biokorozję, inaczej szybko zauważymy na zewnętrznych ścianach budynku szarawe czy zielonkawe naloty – pierwsze objawy biokorozji.

Produkty tworzące powłoki odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz biokorozje to jednak swego rodzaju minimum, którego powinniśmy wymagać od produktów do zabezpieczenia drewna. Aby znaleźć idealny wyrób do malowania, zwróćmy uwagę na dodatkowe, innowacyjne właściwości. Wśród takich benefitów warto wymienić przede wszystkim technologie, dzięki którym elewacja przez długi czas pozostaje czysta. Na rynku dostępne są produkty tworzące powłoki, do których nie przylega brud. Przykładem służy Sadolin Lakierobejca Extreme i technologia StayClean™. Dzięki jej zastosowaniu wszelkie zabrudzenia zmywane ze ścian zewnętrznych podczas deszczu.

Kolejnym takim benefitem, na który należy zwrócić uwagę, jest długi okres gwarancji przyznawany przez producenta. Kilka lat ochrony gwarancyjnej to w zasadzie standard, wybierzmy zatem wyrób z przynajmniej dziesięcioletnią lub nawet dwunastoletnią gwarancją.

O czym pamiętać przed malowaniem drewnianej elewacji?

Dobry produkt do malowania drewna pozwala nam na skuteczną ochronę powierzchni, jednak pod warunkiem jego prawidłowej aplikacji. Kluczowe są również kroki poprzedzające malowanie właściwe. Zanim sięgniemy po pędzle, musimy oczyścić drewno ze starych, popękanych powłok malarskich lub lakierniczych, zabrudzeń i nalotów oraz uzupełnić ewentualne rysy i ubytki. Jeżeli zaś malujemy surowe drewno, upewnijmy się, czy jest ono czyste i suche, a w pierwszej kolejności zastosujmy odpowiedni impregnat techniczny. Wszelkich, szczegółowych informacji i obowiązujących zaleceń dotyczących poszczególnych etapów malowania i konserwacji drewnianej elewacji należy szukać w karcie technicznej kupionej przez nas lakierobejcy.

Drewniana elewacja domu może służyć nam przez całe dekady – jeśli tylko otoczymy ją odpowiednią opieką i zadbamy o utrzymanie jej w nienagannym stanie. Okresowe naprawy, uzupełnianie ubytków i malowanie sprawią, że o wymianie szalówki nie będziemy musieli myśleć przez lata.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drewniane ogrodzenie pomalowane na biało

Jak zbudować i zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Drewniane ogrodzenie będzie Ci służyć przez długie lata. Pod warunkiem, że precyzyjnie je wykonasz i …