Eko ogród – kilka przyjaznych dla środowiska rozwiązań do Twojego ogrodu

Tradycyjny ogród ekologiczny powinien być pełen zieleni i korzystnych dla całego środowiska rozwiązań. | fot.: stock.adobe.com/Africa Studio

Wielu z nas posiada przydomowy ogród i na co dzień korzysta z jego nieocenionych zalet. Częste obcowanie z przyrodą pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku oraz zachęca do wdrażania w życiu ekologicznych rozwiązań. Aby żyć w zgodzie z naturą, warto zastanowić się nad tym, jak w praktyczny i, co najważniejsze, dobry dla środowiska sposób pielęgnować swój ekologiczny ogród. Oto kilka sprawdzonych i skutecznych rozwiązań.

Ekologia w ogrodzie – grunt to zielony trawnik

Trawa tworzy i upiększa nawierzchnię każdego dużego oraz małego eko ogrodu. Bujny trawnik nie tylko poprawia komfort wypoczynku, lecz jest także miejscem rekreacji, a dodatkowo korzystnie wpływa na wygląd innych, rosnących wokół niego roślin. Ponadto trawa zwiększa ilość znajdującego się w powietrzu tlenu oraz podwyższa poziom wilgotności powietrza, co sprzyja poprawie naszego samopoczucia i stanu środowiska naturalnego.

Wybrane przez nas nasiona traw najlepiej umieścić w odpowiednio użyźnionej glebie jesienią. Dzięki panującym w tym czasie, sprzyjającym warunkom atmosferycznym, takim jak stabilna temperatura i odpowiednia wilgotność gruntu, rośliny szybko się ukorzenią. Przed rozpoczęciem wysiewu należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj trawy będzie najlepiej pasował do charakteru naszego ekologicznego ogrodu. W przypadku trawnika, który będzie często eksploatowany, warto zdecydować się na trawę sportową, jeśli ma on natomiast pełnić funkcję jedynie estetyczną, dobrym wyborem będzie trawa parkowa.

Idealnym rozwiązaniem, pozwalającym zaprojektować piękną, a jednocześnie funkcjonalną powierzchnię jest także wysiew przygotowanej przez specjalistów mieszanki nasion.

W każdym ogrodzie ekologicznym, niezależnie od jego wielkości, świetnie sprawdzą się nasiona traw łąki kwietnej. Mieszanka kilku gatunków roślin jednorocznych oraz odmian traw sprawia bowiem, że powierzchnia trawnika jest wyjątkowo odporna na niekorzystne warunki pogodowe i codzienne użytkowanie. Co równie ważne, nasiona traw łąki kwietnej umożliwiają stworzenie żywej nawierzchni, poprzez zastosowanie kratki trawnikowej. Bez wątpienia przygotowany w ten sposób trawnik będzie zachwycał swoim wyglądem przez wiele lat.

Dla zachowania odpowiedniej estetyki ogrodu warto wykorzystywać ekologiczne materiały. Do prostego i trwałego oddzielenia trawnika od ścieżek i płyt chodnikowych przydadzą się specjalne, wyprodukowane z odnawialnych tworzyw obrzeża trawnikowe.

Obrzeża ogrodowe pełnią funkcję elementów, które wytyczają wyraźne granice pomiędzy trawnikiem a powierzchniami wysypanymi korą, piaskiem, żwirem oraz twardą nawierzchnią z kostki brukowej. Dzięki zastosowaniu obrzeży trawnikowych możemy chronić i jednocześnie podkreślić piękno ozdobnych kwiatów. Wykonane z obrzeży opaski będę bowiem zapobiegały rozsypywaniu się kruszywa podłoża, a dodatkowo zatrzymają nawóz oraz wodę blisko korzeni roślin – przekonuje ekspert firmy geoPRODUCT.

Tradycyjny ogród ekologiczny pełen zdrowych warzyw

Oprócz pięknego, sprzyjającego rozwojowi innych roślin trawnika, w ekologicznym ogrodzie przydomowym powinno również znaleźć się miejsce na uprawę niezbędnych w kuchni warzyw. Szczególnie działki zlokalizowane poza miastem mają najlepsze warunki do tego, by zasadzić w nich ogórki, pomidory, dynie, pietruszkę czy szczypiorek. Zdrowe warzywa z własnej uprawy znakomicie sprawdzą się jako składniki świeżych, letnich sałatek, a także przydatnych zimą zapraw.

Wielkość ekologicznego ogrodu warzywnego trzeba dostosować do swoich potrzeb. Nawet niewielki obszar, przy odpowiednim rozplanowaniu grządek, może pomieścić kilka rodzajów warzyw. Wyznaczanie umiejscowienia zagonów powinno być podyktowane względami praktycznymi – szerokość ścieżek musi umożliwiać swobodny dostęp do każdej grządki. Istotne jest także to, aby ścieżki były dobrze utwardzone – w tym celu warto zastosować kamienie, wysypany żwir lub ekologiczne kratki.

Ekologia w ogrodzie i domu to również właściwa i konsekwentna segregacja odpadów. Wszystkie resztki pochodzące z kuchni (tak zwane bioodpady) można z powodzeniem umieszczać w specjalnie wybudowanym kompostowniku. Dzięki temu wykorzystamy naturalne odpady ponownie i zyskamy dodatkowo wartościowy nawóz dla naszych roślin.

Tradycyjny ogród ekologiczny powinien być pełen zieleni i korzystnych dla całego środowiska rozwiązań. Piękny trawnik, funkcjonalnie zaprojektowany ogród warzywny czy niezwykle praktyczny kompostownik, to tylko początek zmian, dzięki którym nasze miejsce wypoczynku stanie się prawdziwie ekologicznie. Warto zatem wprowadzić słowa w czyny i cieszyć się przyjaznym dla ludzi i natury ogrodem w każdej wolnej chwili!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

gadżety ekologiczne

Gadżety ekologiczne – dlaczego warto?

Gadżety promocyjne odgrywają w biznesie dużą i zróżnicowaną rolę. Czasami wręcza się je jako upominek …