Altana nad stawem
Altanka to bardzo przyjemny element ogrodu. | fot.: Ogrodosfera

Ile kosztuje altanka ogrodowa? Przegląd najciekawszych modeli

Altanka to bardzo przyjemny element ogrodu. W lecie daje chłodny azyl przed upałami, szczególnie gdy jest otoczona zielenią. W czasie niepogody, dobrze jest się schować pod jej dachem. Gdzie kupić altanę i jak wybrać najlepszy model? 

Sklepy z wyposażeniem ogrodów oferują gotowe altany ogrodowe, które sprzedaje się w częściach, przeznaczonych do samodzielnego złożenia. Wystarczy wówczas przygotować podłoże pod altanę, zapewnić konstrukcji solidne uziemienie, a także zbudować podłogę. Sama konstrukcja składa się sama, najczęściej przy użyciu wygodnej instrukcji montażu i przy zaangażowaniu podstawowych narzędzi, takich jak młotek, czy wkrętarka. Niektóre sklepy przygotowały w swoich ofertach usługę montażu sprzedawanych altan. Zamawiając altanę z montażem, oszczędzamy czas i w gruncie rzeczy pieniądze, a zyskujemy przede wszystkim pewność, że konstrukcja zostanie wzniesiona przez osoby, które mają już niejedną taką realizację za sobą i wiedzą dokładnie, na jakie newralgiczne momenty podczas montażu uważać, aby w przyszłości uniknąć reklamacji.

Ile to kosztuje? Koszty zależą w największej mierze od rodzaju materiałów użytych do produkcji altany, jej wielkości, ilości elementów budulcowych dołączonych do zestawu, stopnia zaawansowania w rozwiązaniach konstrukcyjnych, stopnia rozbudowania dachu, a także od pokrycia dachu oraz od tego, czy altana jest wolnostojąca, czy została zaprojektowana jako model przylegający do ściany. Najtańsze altany – pawilony ogrodowe mogą kosztować niecałe 400 zł. W przypadku modeli najdroższych właściwie nie ma górnej granicy: niektóre altany aluminiowe o poliwęglanowej konstrukcji mogą osiągać cenę nawet kilku tysięcy złotych.

Usługa montażu zwykle wyceniana jest indywidualnie i zależy od stopnia skomplikowania altany (który bezpośrednio przedkłada się na liczbę monterów, których trzeba zaangażować do zbudowania obiektu) oraz od odległości naszej posesji od sklepu. Zwykle koszt montażu waha się od 300 do 800 zł.

Pawilony

Nasze zestawienie rozpoczniemy od modeli najprostszych, pozbawionych podłogi, z zadaszeniem materiałowym. Stelaż takich altanek może być wyprodukowany z drewna lub z metalu (najczęściej aluminium), a zadaszeniem zwykle jest tkanina poliestrowa. Mogą być to modele przylegające do ściany, tak jak na zdjęciu poniżej:

Drewniana altana z zadaszeniem z tkaniny
Drewniana altana z zadaszeniem z tkaniny poliestrowej, doskonale sprawdzi się jako osłona przed słońcem na tarasie. | fot.: Ogrodosfera

…lub modele wolnostojące, wyposażone w gęstą warstwę tkanin służących jako ścianki. Koszty zakupu takich najprostszych altanek znajdują się w przedziale między 400 a 700 zł. Cena zależy od jakości tkanin – ich zdolności do zatrzymywania wilgoci i solidności w zszyciach, a także od tego, na jakim poziomie zabezpieczono stelaż przed wpływem czynników atmosferycznych.

Tania, lekka altanka zbudowana z drewna.
Model wolnostojący: tania, lekka altanka zbudowana z drewna. Zadaszenie wykonane jest z nieprzemakalnej tkaniny poliestrowej. Wymiary: 3 x 3 m. Cena altanki: 1350 zł. | fot.: Ogrodosfera

Nabywając taki model – jak każdy inny – należy liczyć się ze zwiększeniem nakładu kosztów wraz ze stopniowym adaptowaniem altanki do warunków ogrodowych. Warto w tym przypadku pomyśleć na przykład o osłonkach bocznych: roletach lub dodatkowych warstwach materiału. Sposobem na urozmaicenie takiej altany będzie też zabudowanie jej ścian elementami, na których można usadowić rośliny: kratkami, pergolami, trejażami lub ozdobnymi kwietnikami.

Drewniana altana z podłogą wykonaną z ryflowanej deski
Drewniana altana z podłogą wykonaną z ryflowanej deski tarasowej. Funkcję ścianek i zadaszenia pełni biała, zwiewna tkanina. Opcjonalnie, w miejscu zasłon można umieścić rolety, markizy lub maty. | fot.: Ogrodosfera

Sprawdź przykładowe ceny altanek drewnianych

Podstawową zaletą pergoli ogrodowych jest przede wszystkim to, że są lekkie i mobilne, bo nie sprawiają problemów w montażu i demontażu. Łatwo jest więc zmienić ich miejsce. Ich zakup to niedroga inwestycja w skuteczną ochronę przed upałami w ogrodzie – sensowne zadaszenie (nie tylko z tkaniny, ale też np. z poliwęglanu) blokuje przepływ promieni słonecznych, dzięki czemu przestrzeń pod zadaszeniem nie przegrzewa się. Otwarcie przestrzeni pod zadaszeniem pozwala na swobodne przemieszczanie się, a materiałowe kotary, które można w każdej chwili zaciągnąć na ścianki tworząc zamknięte pomieszczenie są szczelną barierą dla insektów. W razie pogorszenia pogody, kotary stanowią skuteczną zaporę dla nieprzyjemnych podmuchów wiatru i dla zacinającego deszczu.

Niestety jednak, pawilony mają też wady. Nawet najlepsze poszycie materiałowe nie będzie nigdy tak odporne na działanie czynników chemiczno-mechanicznych jak metal, płyty poliwęglanowe lub drewno. Dlatego rozpalanie ogniska pod pawilonem, grillowanie czy używacie dużej ilości świec lub parasola grzewczego jest wykluczone.

Pergola na taras
Pawilony ogrodowe są na tyle lekkie, że można ustawić je na tarasach budynków. | fot.: Ogrodosfera

Zamknięcie pawilonu z każdej strony w czasie upałów nie da nam schronienia tak jak daje np. zabudowana drewniana altanka – w przeciwieństwie do oddającej nadmiar ciepła zamkniętej konstrukcji z drewna, materiałowy pawilon kumuluje w sobie ciepło wraz z narastaniem temperatury i wraz ze wzrostem natężenia działania słońca.

W sklepach znajdziemy pawilony nie tylko kwadratowe, ale też takie, których podstawa podłoża zbudowana jest na planie okręgu, prostokąta lub ośmiokąta. Dzięki szerokiej dostępności wzorów, koloru i faktury tkanin (a także możliwych stelaży) każdy może znaleźć coś dopasowanego do charakteru jego ogrodu.

Pawilon ogrodowy z poszyciem modena
Pawilon z dwupoziomowym zadaszeniem, wsparty na metalowym stelażu. Wokół słupów nośnych zawinięte są tkaniny, za pomocą których można szczelnie zamknąć przestrzeń pawilonu. | fot.: Ogrodosfera

Tradycyjne altany ogrodowe

W poszukiwaniu bardziej złożonych konstrukcji, przeznaczonych na przykład do pozostawienia na zewnątrz na zimę, warto zwrócić uwagę na altanki ogrodowe z drewna i metalu. Wszelki prym w sprzedaży wszechczasów wiodą oczywiście konstrukcje drewniane. Drewno jest przytulne, idealnie komponuje się z ogrodową zielenią. Za pomocą drewna bardziej niż metalu można stworzyć konstrukcję o dowolnym kształcie, wielkości oraz z niezliczoną ilością rodzajów zdobień. Z drugiej strony, zaletą metalu (najczęściej aluminium) jest to, że jest bezobsługowy. Oznacza to, że po zamontowaniu konstrukcji metalowej na działce, nie trzeba już jej impregnować ani konserwować.

Metal o wiele wolniej niż drewno starzeje się, jest odporny na ataki grzybów, pleśni i szkodników, a także nie koroduje (o ile jest dobrze zabezpieczony, poleca się np. cynkowanie ogniowe). Jest też zdecydowanie bardziej odporny na działanie czynników mechanicznych, a więc na podmuchy wiatru, gradobicia i uderzenia. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że rurki, pręty i inne elementy konstrukcyjne mają odpowiednią gęstość, a całość jest sensownie zaprojektowana.

Jeśli jednak altany metalowe nas nie przekonują i pozostajemy przy drewnie, warto nauczyć się o nie dbać, aby jak najdłużej pozostawało w dobrej kondycji. Nieocenione są przede wszystkim dobrej jakości środki impregnujące oraz ochronno-dekoracyjne: głównie oleje, lakierobejce i farby ochronne, przeznaczone specjalnie do drewna. Wśród nich są preparaty niekoloryzujące, które podkreślają naturalny rysunek drewna. Doświadczeni ogrodnicy polecają, aby po zakończeniu każdej zimy zedrzeć wierzchnią warstwę drewna i nakładać wspomniane preparaty na nowo. Każda wiosna to również najlepszy czas na wymianę zmurszałych części konstrukcji.

Altanka ogrodowa wykonana z impregnowanego drewna sosnowego
Altanka ogrodowa wykonana z impregnowanego drewna sosnowego. Dach altanki pokryty został gontem, a wnętrze wyposażono w drewnianą podłogę z ryflowanych desek. Koszt zakupu gotowej altanki: ok 4 tyś zł.| fot.: Ogrodosfera

Zabiegi o zachowanie jak najdłuższej żywotności altany powinniśmy rozpocząć już na etapie wyboru konkretnego rodzaju drewna. Najczęściej produkuje się altany z drewna świerkowego i sosnowego. Jest stosunkowo tanie i wytrzymałe. Nieco rzadziej można spotkać się z altankami z drewna modrzewiowego, jodłowego lub dębowego – są nieco droższe i ocenia się, że mają też lepsze właściwości. Najbardziej wytrzymałe i odporne są oczywiście gatunki drewna egzotycznego, niestety jednak trudno znaleźć dostawcę realizującego konstrukcje z takiego surowca w naszym kraju.

Jak wybrać altankę dopasowaną do ogrodu?

Wybierając konkretny model altanki oraz materiał, z jakiego ma być zrobiona, warto skupić się przy wyborze przede wszystkim na tym, aby był to model wtapiający się w otoczenie. Zbyt zdobiona altana w małym, pustym ogrodzie, może zbytecznie dominować w ogrodzie. Natomiast jeśli dobierzemy zbyt małą altanę do dużego ogrodu, obiekt może „zniknąć”  w otoczeniu, zamiast delikatnie je zdobić.

Ważna jest również wielkość samej altanki. Należy ją określić po zaplanowaniu sposobu jej urządzenia. Jeśli w środku chcemy zmieścić zestaw mebli wypoczynkowych przeznaczonych dla jednej rodziny, wówczas standardowo wystarczy nam około 16-metrowa powierzchnia. W wersji okrojonej wystarczająca może się okazać niewielka altanka, taka jak na zdjęciu powyżej. Swobodnie zmieścimy w niej wówczas stół i krzesła lub ławy dobudowane do ścianek.

Jeśli jednak altana ma nam służyć jako schowek w czasie jesieni (na takie sprzęty jak kosiarka) lub jeśli chcemy zbudować pod jej zadaszeniem kominek lub palenisko, wówczas koniecznie powierzchnia musi być większa.

Biała altana
Altanka ogrodowa powinna być wkomponowana w przestrzeń ogrodową. Na zdjęciu: altana z ażurowymi ściankami, utrzymanymi w białym kolorze. Koszt zakupu: ok. 5 tyś zł. | fot.: Ogrodosfera

Drewniane altany z kratami pozwalają na wyeksponowanie roślin w ogrodzie. Ażurowe wsporniki można obsadzić pnącymi roślinami o kolorowych kwiatach lub takimi, których liście jesienią przybierają intensywne kolory.

Altana ze spadzistym dachem
Altana o powierzchni 3,5 m x 3,5 m, ze spadzistym dachem, wyposażona w drewnianą balustradę. Cena zakupu gotowej altanki: ok. 8500 zł. | fot.: Ogrodosfera

Ciekawym modelem drewnianej altanki jest model ze zdjęcia powyżej. Rozległa przestrzeń pod zadaszeniem pozwala na ustawienie w środku dużego kompletu mebli dla dużej rodziny lub do urządzenia pokaźnej imprezy w większym gronie. Altana daje też solidne schronienie przed słońcem w czasie upałów. Gęste obelkowanie nadaje konstrukcji charakteru. Modele tego typu pasują do większości ogrodów. Poleca się ustawianie ich w miejscu oddalonym od budynków mieszkalnych, w tym rejonie ogrodu, który jest przeznaczony do funkcji rekreacyjnej.

Sześciokątna, drewniana altanka z dachem pokrytym gontem
Sześciokątna, drewniana altanka z dachem pokrytym gontem. Powierzchnia: 13 m². Koszt zakupu: 5700 zł | fot.: Ogrodosfera

Altanka ogrodowa niekoniecznie musi być zbudowana na planie kwadratu lub prostokąta. Równie ciekawie mogą wyglądać modele wielokątne lub zaprojektowane na planie okręgu. Konstrukcja ze zdjęcia powyżej została usadowiona na podłożu przygotowanym z kostki brukowej, wspiera się na sześciu szerokich, załamanych filarach. Dzięki dość rozległemu zadaszeniu, konstrukcja ochrania przed deszczem. Warto zwrócić uwagę na dwuwarstwowy dach, w którym znajduje się wywietrznik – idealny do odprowadzania oparów z grilla. Altany tego typu świetnie wyglądają z doniczkami, z których wyrastają kolorowe pnącza kwiatów.

Wypielęgnowana, komfortowo urządzona altana szybko stanie się jednym z naszych ulubionych miejsc w ogrodzie. Warto kupować ją przy ścisłym uwzględnieniu naszych potrzeb oraz w dopasowaniu do stylu ogrodu. Jeśli zadbamy o jej odpowiednią aranżację, pięknie ozdobi całą posesję.

Sprawdź na filmie, jak składa się altankę przeznaczoną do samodzielnego montażu:

OLI