Kwiaty ogrodowe
Warto zapoznać się z kalendarzem ogrodnika, aby wiedzieć co i w jakim terminie można sadzić | fot.: stock.adobe.com

Jakie kwiaty i drzewka zasadzić wiosną w ogrodzie?

Wiosna to czas wzmożonej pracy ogrodników. Należy wykonać różne porządki po zimie, zadbać o trawnik, stan rabatek z kwiatami itd. Wiosną można także zasadzić w ogrodzie poszczególne gatunki kwiatów i drzewek. Warto zapoznać się z kalendarzem ogrodnika, aby wiedzieć co i w jakim terminie można sadzić. 

Kwiaty, które można zasadzić wiosną w ogrodzie

Kiedy nadejdzie odwilż, w pierwszej kolejności trzeba zająć się porządkami na grządkach. Odpowiednie przygotowani ziemi do zasadzenie nowych roślin ma bardzo duże znaczenie. Kiedy rabaty są przygotowane, a pogoda dopisuje, można zasadzić: nagietki, maki polne, chabry, lilie, a także niezapominajki, bratki, stokrotki czy dzwonki.

Końcem miesiąca można także zdecydować się na zasadzenie krzewów róż oraz astrów i nasturcji. W kwietniu, kiedy temperatury są już łagodniejsze, w ogródku można posadzić: isemy, nasturcje, mieczyki, krokosmie, astry, żeniszkę czy galtonię.

Polne maki
Kiedy rabaty są przygotowane, a pogoda dopisuje, można zasadzić: nagietki, maki polne, chabry, lilie, a także niezapominajki, bratki, stokrotki czy dzwonki | fot.: stock.adobe.com

Pod koniec miesiąca można także zasadzić lewkonie i rośliny dwuletnie jak np. bratki, stokrotki, niezapominajki itd. Kwiecień to także dobry okres na sadzenie róż. W maju, kiedy często pogoda jest iście letnia przychodzi pora na sadzenie bylin i cebulek letnich kwiatów. Należą do nich m.i. mieczyki, maciejka, dalia, begonie, eukomisy, hiacynty, pelargonie, azalie i wiele innych.

Pszczoła miodna
maju, kiedy często pogoda jest iście letnia przychodzi pora na sadzenie bylin i cebulek letnich kwiatów | fot.: stock.adobe.com

Drzewka, które można zasadzić wiosną w ogrodzie

Wiosną w ogrodzie można także zasadzić różne gatunki drzewek. Przede wszystkim jest to dobry okres na sadzenie moreli, czereśni, brzoskwiń, wiśni czy śliwek. Zdaniem ogrodników najlepiej się one przyjmą, jeżeli zasadzi się je w pierwszej połowie kwietnia.

Warto zapytać ogrodnika o dokładne wskazania co do sadzenia kupionych drzewek. Warto także przy zakupie drzewek owocowych zwrócić uwagę na młode egzemplarze, które nie są przemarznięte ani przeschnięte. Dzięki temu, przyjmą się i będą owocować. Jeżeli kupujemy drzewa z korzeniami odkrytymi, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby były pozbawione liści. Jeżeli kupujemy drzewka, ale nie od razu zostaną one zasadzone, warto znaleźć dla nich odpowiednie, zacienione miejsce i pamiętać o regularnym podlewaniu.

forsycja w ogrodzie
Wiosna to nie tylko czas robienia porządków w ogrodzie i sadzenia nowych kwiatów i drzewek. Ważnym obowiązkiem ogrodnika jest także przycięcie niektórych krzewów jak np. forsycja | fot.: stock.adobe.com

Inne obowiązki ogrodnika w okresie wiosennym

Wiosna to nie tylko czas robienia porządków w ogrodzie i sadzenia nowych kwiatów i drzewek. Ważnym obowiązkiem ogrodnika jest także przycięcie niektórych krzewów jak np. forsycja czy tuwała. Ważne jest także usunięcie zwiędłych, starych kwiatów i zasianie trawnika. Wiosną warto też spulchnić trawnik, rozłożyć kompost i prześwietlić stan drzewek i krzewów.

Wiosna to najbardziej intensywna pora roku dla wszystkich ogrodników. Muszą się oni zmierzyć z licznymi obowiązkami, przede wszystkim z sadzeniem wskazanych kwiatów i drzewek. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważne jest przestrzeganie określonych terminów. Warto o tym pamiętać, żeby potem cieszyć się pięknym, kolorowym ogrodem i dorodnymi owocami. W razie jakichkolwiek problemów z powodzeniem można skorzystać z fachowej porady ogrodników.

AKU

Sprawdź także

Macrrhododendron simsii azalia indyjska

Myślisz o pięknych kwiatach w swoim ogrodzie? Uważaj na te gatunki – są trudniejsze w utrzymaniu i stanowią konkurencję dla innych roślin

Zadbany ogród, pełen pięknych kwiatów niewątpliwie cieszy oko i jest doskonałym miejscem relaksu w wiosenne …