romantyczny balkon surfinie
Ukwiecone okna i balkony nie tylko pięknie wyglądają, ale mogą też zapewnić chwilę wytchnienia | fot.: stock.adobe.com

Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na słonecznym balkonie?

Coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z samodzielnej uprawy roślin. Codzienny kontakt z naturą, choćby w postaci upraw doniczkowych, pomaga zmniejszać stres i redukować napięcie. Obserwowanie efektów własnej pracy również poprawia nastrój. W końcu gdy za poświęconą jej uwagę roślinka odwdzięcza się pięknymi kwiatami lub młodymi pędami, trudno nie odczuwać zadowolenia. Wpływ natury na człowieka wykorzystuje się również w medycynie – na przykład pod postacią hortiterapii. Jest to terapia łącząca medycynę i ogrodnictwo, pozwalająca na wyciszenie się i zrelaksowanie poprzez skupienie na pracy i przebywanie wśród zieleni.

Nie tylko grządki

Posiadanie własnego kawałka ziemi pozwala na samodzielną uprawę grządek. Co jednak zrobić, jeżeli mieszkamy w miejscu, w którym nie możemy sobie pozwolić na przydomową rabatkę? Na szczęście, obecnie nawet mieszkańcy dużych miast mogą cieszyć się roślinami pokojowymi lub balkonowymi. Trend zapoczątkowany w wielkich metropoliach, takich jak Nowy Jork czy Londyn, gdzie każdą możliwą przestrzeń zaczęto wykorzystywać na uprawę ogrodów na dachu, pokazuje że nie potrzeba dużej przestrzeni, by móc cieszyć się pięknie zaaranżowanym ogródkiem. Doskonale w tej roli sprawdzą się również balkon lub większy parapet. Każda odpowiednio nasłoneczniona przestrzeń z miejscem na kilka doniczek nada się pod uprawę własnych roślin.

Ogród na balkonie

Z pomocą odrobiny kreatywności i systematyczności, każdy może stworzyć na własnym balkonie mały ogródek. W zagospodarowaniu niewielkiego metrażu pomóc mogą kwietniki wertykalne, w których doniczki umieszcza się na kilku poziomach. Przy doborze roślin, oprócz ich wyglądu, warto sprawdzić, w jakich warunkach czują się najlepiej. Czasami gatunki, które chcieliśmy zacząć hodować mają specyficzne wymagania względem ilości wody czy nasłonecznienia. Zebranie takich informacji wcześniej pozwala zaoszczędzić czas i sprawia, że możemy cieszyć się pięknym ogrodem. Na przykład przy wyborze mieszkania, często zwraca się uwagę na ekspozycję słoneczną. Stad popularność balkonów umiejscowionych na południowej bądź zachodniej ścianie budynku. Wiele roślin doskonale odnajduje się w takich warunkach, jednak intensywne światło może budzić obawy, czy nasze kwiaty nie zżółkną lub nie ulegną poparzeniu. Na szczęście wiele popularnych gatunków idealnie nadaje się do hodowli na balkonach, również tych mocno nasłonecznionych. Należy jednak pamiętać, że w czasie największych letnich upałów nawet najbardziej ciepłolubne gatunki wymagać mogą lekkiego zacienienia.

pelargonie na balkonie
Jednymi z najpopularniejszych kwiatów balkonowych są pelargonie | fot.: stock.adobe.com

W pełnym słońcu

Jednymi z najpopularniejszych kwiatów balkonowych są pelargonie. Lubiane ze względu na swoje barwne kwiaty, idealnie odnajdą się na słonecznych stanowiskach. Niektóre odmiany, tak jak pelargonia angielska, dobrze rosną tylko na słońcu, nie znoszą natomiast deszczu i wilgoci. Duży wybór wiszących odmian pelargonii pozwala na zagospodarowanie nawet małej przestrzeni. Na nasłonecznionym balkonie dobrze będą się czuły również petunie, lubiące miejsca ciepłe i zaciszne. Odmiany petunii z wiszącymi pędami nazywa się surfiniami. Kwiaty te również często goszczą na naszych balkonach. Należy jednak pamiętać, że oprócz słońca potrzebne im jest też regularne nawadnianie. Popularnym wyborem jest także sanwitalia (zwana inaczej polegnatką). Ta niewielka, jednoroczna roślina pokryta jest małymi kwiatkami odrobinę przypominającymi słoneczniki. Doskonale znosi słońce, nie lubi natomiast przesuszenia. Wielbicielom niższych kwiatów polecić można też aksamitki i bratki. Oba gatunki doskonale odnajdą się na słonecznych balkonach.

Sanvitalia
Popularnym wyborem jest także sanwitalia (zwana inaczej polegnatką) | fot.: stock.adobe.com

Balkony pełne kwiatów

Ukwiecone okna i balkony nie tylko pięknie wyglądają, ale mogą też zapewnić chwilę wytchnienia. Uprawa własnego ogródka, chociażby tego balkonowego, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Kolorowe kompozycje kwiatowe cieszą oko nie tylko właścicieli, ale wszystkich patrzących na balkony czy elewacje budynków. Szeroki wybór roślin, które doskonale znoszą mocne słońce pozwala na stworzenie prawdziwego letniego ogrodu nawet na balkonie czy parapecie.

OMI

Sprawdź także

Jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty na balkon

Jesień to nie tylko pora deszczowa i szara, w której powoli przyroda zamiera przygotowując się …