jesień w ogrodzie
Przed przystąpieniem do jesiennych ogrodowych prac najlepiej wcześniej zaplanować co powinniśmy zrobić, by nie zapomnieć o żadnej z roślin przed nadejściem mrozów | fot.: Fotolia

Jesień w ogrodzie – robimy porządki

Jesień niewątpliwie wiąże się z wieloma pracami, które przeprowadzić musimy w naszym ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o zgrabieniu i usunięciu opadłych liści drzew, ale także zatroszczyć należy się o porządki na rabatach bylinowych. Jesień to także czas na zakup nowych cebulek tulipanów, krokusów, hiacyntów, szafirków, które cieszyć nas będą w przyszłym sezonie. Przed przystąpieniem do jesiennych ogrodowych prac najlepiej wcześniej zaplanować co powinniśmy zrobić, by nie zapomnieć o żadnej z roślin przed nadejściem mrozów.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną – o czym pamiętać jesienią?

Jesień to doskonały czas na wzbogacenie naszej kolekcji roślin cebulowych. W ofercie sklepów już od końca sierpnia pojawiać zaczynają się cebulki roślin, które posadzone na jesień, będą rozkwitać na wiosnę przyszłego roku. Warto zainwestować w nowe egzemplarze tulipanów, hiacyntów, narcyzów, urozmaicając je drobniejszymi gatunkami takimi jak krokusy, szafirki czy szachownice. Jesienią warto także zaopatrzyć się w nowe cebule lilii. Podczas zakupu należy jednak pamiętać, by wybierane egzemplarze cebul były zdrowe, nie uszkodzone, a przed sadzeniem niezbędne jest ich zaprawienie środkami antygrzybowymi oraz zabezpieczającymi przed robakami. Miejsce gdzie zamierzamy posadzić nowo zakupione okazy należy dokładnie przygotować. Ziemia powinna być wzruszona oraz wzbogacona kompostem lub nawozem do roślin kwitnących.

Cebulki kwitnące latem – jak je właściwie zabezpieczyć i przechowywać?

Jesienią również nie należy zapomnieć o kwitnących latem mieczykach oraz acidenterach. Ich cebulki wymagają wykopania na zimę oraz zabezpieczenia przed mrozami. W tym celu najlepiej wykopane i oczyszczone cebule ułożyć w drewnianej skrzynce i obłożyć trocinami lub lekkim torfem. Taj przygotowane cebule umieścić należy w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Ważnym jest by temperatura w miejscu przechowywania nie była zbyt wysoka ponieważ cebule mogły by nadmiernie wyschnąć, co uniemożliwiłoby ich kwitnienie w przyszłym sezonie.

Porządki na rabatach

Każdy wprawiony ogrodnik  wie jak istotne są jesienne porządki dokonywane na rabatach. Sukces ogrodniczy  w postaci spektakularnych okazów kwiatów możliwy jest między innymi dzięki właściwym zabiegom przeprowadzanym przed nadejściem mrozów. Do kluczowych zaliczyć należy tu grabienie liści oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu uniknąć można chorób grzybowych, których rozwój uniemożliwia właściwy wzrost rośliny zainfekowanej. Przed nadejściem zimy warto także dokonać cięć krzewów w celu usunięcia martwych lub chorych części rośliny.

Okrywanie roślin zabezpieczające przed mrozem

Jednym z najważniejszych zabiegów jakie należy podjąć jesienią jest odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem roślin wrażliwych na działanie niskich temperatur. Do takich roślin należą nie tylko ozdobne krzewy na przykład róż, ale także osłonić należy zwłaszcza nowo posadzone egzemplarze cebul. W tym celu najlepiej jest wykorzystać trociny lub słomę. W miejscach nowych nasadzeń należy przysypać niezbyt grubą warstwę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu osłony koniecznie usunąć trzeba dość szybko po ustąpieniu wiosennych mrozów, by móc umożliwić roślinom cebulowym właściwy rozwój i szybkie kwitnienie.

Jesień to czas w którym prace które wykonamy dadzą efekt w przyszłym sezonie. Nie należy więc zaniedbywać ogrodu w tym czasie i pomijać zabiegów pielęgnacyjnych i porządkowych. Mimo niższych temperatur należy zmobilizować się do pracy, a efekty z pewnością przyniosą nam wiele radości na wiosnę!

MKO

Sprawdź także

Bieszczady , szlak na Tarnicę

Jesień w Bieszczadach – na które szlaki warto wejść

Bieszczady wciąż pozostają stosunkowo niszowym kierunkiem polskich urlopowiczów, choć zdecydowanie ich popularność się w ostatnich …