Jesienne kwiaty w ogrodzie i w domu
Aby chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi kwiaty i krzewy, które pozostają w ogrodzie, potrzebne będą nam odpowiednie materiały | fot.: Fotolia
Strona główna / Styl życia / Ogród / Jesienne kwiaty do ogrodu i nie tylko: jak o nie dbać?

Jesienne kwiaty do ogrodu i nie tylko: jak o nie dbać?

Zarówno jesienne kwiaty do ogrodu, jak i te rośliny, które w doniczkach rosną w naszych domach – wszystkie z nich potrzebują w okresie jesiennym odpowiedniej troski. Jak dbać o rośliny jesienią i jak przygotować je do zimy?

Obfite deszcze, pierwsze przymrozki albo ogrzewanie w mieszkaniu – okres jesienno-zimowy potrafi być bardzo wymagający dla kwiatów, zarówno ogrodowych i balkonowych, jak i tych hodowanych we wnętrzach. Odpowiednie przygotowanie roślin do takich trudniejszych warunków jest zatem koniecznością – przynajmniej dla tych z nas, którym zależy na jak najdłuższym utrzymaniu naszych zielonych ozdób w dobrej formie. Dziś piszemy o tym, jak dbać o kwiaty jesienią, a także podpowiadamy, jak przygotować rośliny do zimy.

Jesienne kwiaty do ogrodu – jak dbać o rośliny ogrodowe?

Choć wielu z nas sezon jesieni i zimy kojarzy się raczej z wegetacją roślin, warto pamiętać, że niektóre gatunki kwiatów kwitną właśnie w okresie powakacyjnym. Jesienne kwiaty do ogrodu to np. dalie i astry. Aby zadbać o ich piękną prezencję, ale przede wszystkim zapewnić im też długie życie, musimy regularnie usuwać z nich suche liście oraz już przekwitłe kwiaty. Pielęgnować należy także ziemię, w której hodujemy roślinę – mamy tu na myśli usuwanie chwastów oraz delikatne przekopywanie podłoża w celu spulchnienia go.

Okres jesieni to również dobry moment do przygotowania sadzonek kwiatów cebulowych. Cebulki takich kwiatów jak tulipany i krokusy umieszczamy w spulchnionej, posypanej mieszanką nawozów ziemi na głębokości mniej więcej 10 lub 15 centymetrów. Z kolei cebulki takich roślin jak mieczyki, które nie przetrwają zimy w ogrodzie, należy wykopać i przechować w cieplejszym miejscu.

Aby chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi kwiaty i krzewy, które pozostają w ogrodzie, potrzebne będą nam odpowiednie materiały. Do zabezpieczenia przed mrozem naziemnej części roślin stosujemy np. tkaninę jutową, słomę, maty słomiane lub kartony. Ochrona części podziemnej polega z kolei na ułożeniu wokół rośliny trocin, gałązek świerkowych lub torfu albo usypaniu w tym miejscu niedużych kopczyków z ziemi.

Sposobem na opady jest z kolei tymczasowe zadaszenie (w przypadku deszczu) lub podwiązanie pędów roślin i regularne otrzepywanie gałęzi (śnieg).

Jak dbać o kwiaty na balkonie i w mieszkaniu?

Jesienią opieka nad roślinami balkonowymi w dużej mierze polega po prostu na regularnym podlewaniu i spulchnianiu ziemi w doniczkach. Trzeba jednak pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów, a nawet całych roślin. Potrzebna będzie także wymiana ziemi w donicy – zwłaszcza jeśli nie wymienialiśmy jej w ciągu ostatnich dwóch lat – lub przekopanie jej i pozostawienie w ten sposób na cały okres zimowy. Pamiętajmy, aby rośliny, które pozostawimy w zimie na balkonie, zakryć jednym z ciepłych materiałów, o których pisaliśmy wyżej.

Kwiaty przechowywane w domach powinniśmy za to podlewać mniej obficie – aczkolwiek regularnie (wyjątek – rośliny kwitnące jesienią potrzebują więcej wody). Jednocześnie kontynuujmy pielęgnację z cieplejszych miesięcy (oprócz nawożenia – na czas zimy należy się z nim wstrzymać). Starajmy się zapewnić roślinom jak najlepszy dostęp do światła słonecznego, a także zadbajmy o to, aby nie stały one zbyt blisko rozgrzanych kaloryferów. Pamiętajmy także, aby powietrze w domu było odpowiednio nawilżone, dzięki czemu domowe ogrzewanie będzie mniej szkodliwe dla roślin.

Materiał partnera zewnetrznego

Sprawdź także

florystki

Czym zajmuje się florysta? Dlaczego warto nim zostać?

Zawód florysty często kojarzony jest z pracą w kwiaciarni, jednak perspektywy pracy są o wiele …