Jak sadzić drzewka owocowe
Posiadanie własnych drzewek owocowych w prywatnym ogrodzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób pasjonujących się ogrodnictwem, dbających o zdrowie i zwracających uwagę na spożywane produkty | fot.: Fotolia

Kiedy jest najlepszy moment na sadzenie drzewek owocowych?

Wiele osób mających prywatny ogródek wielokrotnie zastanawiało się, czy nie zasadzić drzewek owocowych. Nic w tym dziwnego, bowiem posiadanie własnych, niepryskanych owoców ma dziś dużą wartość. Zdrowe odżywianie stało się wręcz modne, dlatego coraz częściej słychać o tym, że ktoś zaopatruje się we wiejskie jajka, warzywa prosto od zaprzyjaźnionego rolnika czy owoce z ekologicznego sadu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać własne drzewka owocowe w ogrodzie. Co warto wiedzieć o ich sadzeniu i pielęgnacji?

Jak dbać o drzewka owocowe?

Niektórym może się wydawać, że posiadanie drzewek owocowych w ogrodzie jest niezwykle wymagające. Oczywiście drzewka owocowe należy odpowiednio pielęgnować, ale nie jest to zadanie, które przekracza możliwości przeciętnego ogrodnika. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o regularnym, właściwym przycinaniu. Drzewka owocowe, które sadzimy na żyznej glebie i które będą regularnie nawadniane, należy przycinać jedynie delikatnie, natomiast słabe drzewka, znajdujące się na mniej żyznym terenie bez możliwości stałego nawadniania, warto przyciąć mocniej. Należy też zachować odpowiedni kształt korony drzewka owocowego. Takie drzewka owocowe jak jabłoń, grusza czy śliwa należy przyciąć w taki sposób, aby przypominały z wyglądu choinkę. Uzyskujemy wówczas tzn. koronę wrzecionową. Natomiast inne drzewka, np. brzoskwiniowe czy morelowe, należy przycinać tak, aby zachowały naturalny kształt. Przy drzewkach owocowych bardzo istotne jest także podlewanie i nawożenie. Nawozić drzewka warto nie tylko na wiosnę, ale także jesienią. Rodzaj nawozu najlepiej dostosować do gleby. Warto także pamiętać, że nie nawozimy nowo posadzonych drzewek owocowych – robi się to dopiero w drugim roku od posadzenia.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Kiedy już zapadła decyzja o posadzeniu drzewka owocowego, pozostaje wybrać odpowiednią do tego porę. Nie każdy termin nadaje się do takiej pracy. Najlepiej za tego rodzaju aktywność zabrać się w okresie jesiennym, np. w październiku. Można to zrobić także nieco później, ale jeśli nagle przyjdą większe przymrozki, lepiej zrezygnować z sadzenia. Posadzone drzewka warto zabezpieczyć przed mrozem, bowiem sroga zima może wywołać szkody. Zaleca się, aby bardziej wrażliwe drzewka, np. brzoskwiniowe czy czereśnię, sadzić na początku wiosny. To zapewni im ochronę przed zimą, dzięki czemu będą mogły z łatwością zaadaptować się w nowym środowisku i bezproblemowo rozwijać. Zadbać należy także o odpowiedni teren pod drzewka. Gleba powinna być m.in. odchwaszczona czy wzbogacona odpowiednimi składnikami mineralnymi.

Posiadanie własnych drzewek owocowych w prywatnym ogrodzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób pasjonujących się ogrodnictwem, dbających o zdrowie i zwracających uwagę na spożywane produkty. Dzięki przydomowemu sadowi zyskujemy zdrowe, ekologiczne owoce, które będzie można nie tylko spożywać w postaci surowej, ale także zrobić z nich różnego rodzaju przetwory i mrożonki.

NPA

Sprawdź także

kobieta pracująca na działce

Wreszcie ciepło – czas na prace w ogrodzie i polu

Wiosna – przyroda budzi się do życia. Ogrody, działki i pola zaczynają tętnić życiem. To …