Sprawdzone, naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

Kwiaty doniczkowe potrzebują składników odżywczych - wykorzystajmy sposoby naszych babć | fot.: Fotolia

Rośliny doniczkowe, z racji tego, że mają dostęp do ograniczonej ilości ziemi, wymagają systematycznego nawożenia. Nasze babcie znają i stosują od dawna domowe sposoby na pielęgnację kwiatów doniczkowych. My wprawdzie mamy obecnie szereg nowoczesnych, gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale po pierwsze: po co wydawać na nie pieniądze, a po drugie: czemu stosować chemię, skoro można skorzystać z wiedzy i doświadczenia poprzednich pokoleń. Zachęcamy do wypróbowania naturalnych receptur odżywiających kwiaty.

Woda mineralna

Najprostszy sposób wzbogacania roślin w magnez i wapń, to podlewanie ich wodą mineralną bogatą, w te składniki. Dodatkowo zawarty w wodzie mineralnej dwutlenek węgla rozpuszcza wapno i zapobiega tworzeniu się białego osadu na doniczkach i powierzchni ziemi.

Woda po zagotowaniu ziemniaków, warzyw lub jaj

O ile nie jest posolona podczas gotowania, doskonale wzbogaca ziemię w wartościowe mikroelementy oraz skrobię. Pobudza do lepszego działania mikroorganizmy zawarte w glebie. Woda po zagotowaniu jaj wzbogaci ziemię w azot i węglan wapnia.

Skorupki z jaj

Jeszcze lepszym źródłem wapnia są surowe, pokruszone, skorupki jaj, zalane wodą i zostawione na kilka dni. Po tym czasie wodą podlewamy kwiaty. Niestety roztwór daje dość ostre wrażenia zapachowe, dlatego najlepiej nie zostawiać go do odstania w mieszkaniu, ale w ogrodzie lub na balkonie.

Mleko

W wapń wzbogaci rośliny także woda z mlekiem w proporcji 1:1. Mieszanki należy używać do podlewania raz na dwa tygodnie. Mikstura ta jest dobra zwłaszcza do roślin o twardych łodygach.

Skórki od banana

Roztwór ze skórek  i wody zawiera wiele mikroelementów potrzebnych kwiatom. 2-3 skórki należy włożyć do słoika zalać wodą i odstawić na kilka dni, po czym podlać kwitnące kwiaty. Po takich zabiegach będą one intensywniej pachnieć i kwitnąć.

Tabletka aspiryny

Aspiryna uodparnia – zawarty w niej kwas salicylowy wzmacnia system odpornościowy roślin. Co dwa miesiące warto w wodzie przeznaczonej do podlewania kwiatów rozpuścić tabletkę aspiryny. Taka „odżywka” sprawi, że rośliny będą bardziej zielone, odporniejsze na choroby i szybciej będą się rozwijać.

Drożdże

Przyspieszają bujny rozwój roślin. Należy rozpuścić je w wodzie i tak przygotowanym roztworem podlewać od czasu do czasu kwiaty.

Fusy z kawy i herbaty

Wymieszane z ziemią, podczas sadzenia lub przesadzania, spulchnią ją i poprawią zdolność magazynowania wody. Są skarbnicą potasu.

Torebki z herbat ekspresowych lub łupiny po orzeszkach ziemnych

Wykłada się je na dno doniczki podczas sadzenia kwiatów. Pełnią rolę filtra, a dodatkowo wchłoną nadmiar wody i odżywią roślinę.

Popiół z papierosów i cygar i ogniska

Powoduje, że odczyn gleby zmienia się na zasadowy. Dodatkowo odkwasza i użyźnia podłoże, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.

MGR

Sprawdź także

sadzonki roślin

Sklep ogrodniczy z sadzonkami online – internetowe zakupy do Twojego domu i ogrodu

Zakupy internetowe stały się codziennością. Co jednak w przypadku zakupu sadzonek i roślin z internetowego …