cukinia w kuchni
Cukinie to warzywa, które bardzo lubią światło oraz ciepło, osłonięte stanowiska | fot.: materiał partnera

To warto wiedzieć na temat uprawy cukinii

Cukinia to botaniczna odmiana dyni zwyczajnej. Jednoroczne rośliny mogą mieć zwarty, rozrastający się pokrój lub formę płożącą się. To popularne warzywo wykształca cylindryczne owoce, o długości 30-50 cm i zielonej, żółtej, białej lub też paskowanej skórce. Są bardzo smaczne, niskokaloryczne, obfitują w wapń, magnez, potas, żelazo, karoten i witaminy. Wariacji kulinarnych z wykorzystaniem cukinii jest mnóstwo, możemy przygotować z niej pyszną zupę krem, zapiekankę czy pożywne leczo. Nic więc dziwnego, że fanów cukinii przybywa, a jej sadzonek nie może zabraknąć w ogródku warzywnym.

Które odmiany cukinii sadzić w ogrodzie?

Odmian cukinii jest bardzo dużo, różnią się one od siebie przede wszystkim kolorem skórki:

  • Odmiany o żółtej skórce: Atena Polka, Golden Delight, Bananowy Song, Orelia
  • Odmiany o zielonej skórce: Nefertiti, Soraya, Black Beauty, Cora, Mustang, Sardane, Bianca di Trieste
  • Odmiany o kremowobiałej skórce: Opal
  • Odmiany o zielonej skórce ze smugami i cętkami: Nimba, Tapir, Nefryt, Astra Polka, Greta, Sofia, Coucourzelle, Striato d’Italia
  • Nasiona innych odmian cukinii: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-cukinii/

Najlepsze warunki do uprawy cukinii

Cukinie to warzywa, które bardzo lubią światło oraz ciepło, osłonięte stanowiska,  a najbardziej korzystna temperatura dla ich rozwoju to 20-25 st. C. Już poniżej 15 st. C ich wzrost jest mocno ograniczony.

Gleba pod uprawę cukinii powinna mieć niską zawartość azotu, być żyzna, próchniczna, przepuszczalna, najlepiej o obojętnym pH. Roślina potrzebuje stałej wilgotności podłoża, ponieważ owoce mają dużą powierzchnię parowania, a przy zbyt małej ilości wody drobnieją. Należy unikać jednak ciężkich i podmokłych gleb.  Jej uprawę ułatwia zastosowanie folii ogrodniczej lub agrowłókniny. Roślina ma spore zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego stanowisko na którym rośnie powinno zostać wzbogacone obornikiem lub kompostem.

żółte cukinie
sywnym wzrostem, dlatego ma duże zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe | fot.: materiał partnera

Uprawa cukinii – sadzenie, pielęgnacja, nawożenie

Z racji tego, że cukinia ma duże wymagania cieplne to w naszej strefie klimatycznej najczęściej uprawiana jest z rozsady, której produkcja trwa około 30 dni. W drugiej połowie kwietnia nasiona można wysiewać do doniczek, a sadzonki (zarówno te wyprodukowane samodzielnie jak i gotowe zakupione w sklepie) sadzimy do gruntu po połowie maja. Ważne aby zaczekać z tym do momentu aż minie zagrożenie przymrozkami. Nasiona wysiewamy na głębokości 2,5 – 4 cm, a sadzonki w rozstawie 80 x 80 cm. Odmiany płożące sadzimy w rozstawie 1,2 – 2 m.

Cukinia cechuje się dosyć intensywnym wzrostem, dlatego ma duże zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. W suchych okresach rośliny wymagają podlewania, bo niedobór wody może prowadzić do drobnienia owoców, jednak podczas wykonywania tego zabiegu należy uważać aby nie moczyć liści. Jesienią, przed posadzeniem roślin, ziemię nawozimy obornikiem. Przedsiewnie można też zastosować nawożenie mineralne, które potem należy powtórzyć po pojawieniu się zawiązków oraz 4 tygodnie później.

Odmiany płożące się wymagają również cięcia. Zabieg ten wykonuje się w dwóch etapach. W pierwszym etapie, gdy pęd ma 4-6 liści, trzeba go skrócić nad dwoma liśćmi przy nasadzie. W ten sposób otrzymamy dwa pędy, na których wyrosną pierwsze kwiaty i owoce. W drugim etapie pozostawiamy je i przycinamy pędy nad dwoma liśćmi, od ostatniego pozostawionego owocu.

Zbiór cukinii

Gotowe do zbioru są owoce o jędrnej i napiętej skórce, która ma intensywny kolor. Owoce mogą dorastać nawet do 50 cm długości, ale poleca się zbierać te młodsze i mniejsze, ponieważ mają lepszy smak. Zbiory powinny być powtarzane regularnie co 2-3 dni, ponieważ owoce bardzo szybko przejrzewają, warto je także codziennie doglądać. Pierwsze owoce dojrzewają już po około 8 tygodniach od wysiewu. Zbiory trwają od drugiej połowy czerwca do połowy września, a nawet października. Jedna roślina może wytworzyć od 13 do 45 owoców. Podczas zbiorów delikatnie obcinamy je przy użyciu noża, uważając aby nie skaleczyć cienkiej skórki.

Ze względu na sporą zawartość wody, owoce cukinii nie nadają się do mrożenia ani suszenia, ale można wykorzystać je do marynowania. Na surowo nie są zbyt smaczne, znacznie lepiej smakują po ugotowaniu, usmażeniu lub upieczeniu. Lepiej przechowują się odmiany o zielonej skórce. Młode owoce można przechowywać przez około 14 dni, w temperaturze 6-10 st. C,  starsze i większe przez 4 tygodnie w temperaturze 5-7 st. C. Najlepiej przechowują się te o długości 22-26 cm, ale najsmaczniejsze są takie które nie przekroczyły 20 cm.

Materiał partnera

Sprawdź także

Drugie śniadanie ze śliwką w roli głównej

Śliwki to jeden z owocowych symboli września. W dniu powrotu do szkoły warto pomyśleć o …