Wiosenne prace ogrodowe
Wraz z pojawieniem się pierwszych, cieplejszych promieni słonecznych, nabieramy ochoty na to, by usiąść z kubkiem kawy na zielonym tarasie i rozkoszować się śpiewem ptaków | fot.: Fotolia

Wiosenne prace w ogrodzie – od czego zacząć?

Wiosna to czas zmian. Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią nasze chęci do zaprowadzenia porządku w ogrodach. Wraz z pojawieniem się pierwszych, cieplejszych promieni słonecznych, nabieramy ochoty na to, by usiąść z kubkiem kawy na zielonym tarasie i rozkoszować się śpiewem ptaków. Co jednak zrobić, by doprowadzić nasz ogród do porządku po zimie?

  1. Zacznij od sprzątania. Zwykle ogród po zimie wymaga sporego nakładu pracy. Topniejący śnieg odsłania nieuprzątnięte jesienią liście, pożółkłą trawę, czy stare, zasuszone pędy roślin, które nie zostały przycięte jesienią. Wiosenne prace ogrodowe najlepiej rozpocząć od usunięcia tych elementów, a także przystrzyżenia krzewów, które wiosną bardzo często puszczają świeże pędy, pokazując nam, które w tym roku nie będą się odnawiały.
  2. Zadbaj o rośliny. Jeśli część roślin zimowała w domu – (najczęściej zimujemy rośliny donicowe, np. pelargonie, które zdobią nasze tarasy i balkony) teraz jest czas na obudzenie ich ze snu zimowego. Wystawmy donice z kwiatami na taras, podlejmy je i zasilmy nawozem do roślin zielonych (a za jakiś czas, gdy odzyskają wigor nawozem do roślin kwitnących). Będzie to dla nich sygnał do wypuszczenia nowych pędów.
  3. Przeprowadź prace remontowe. Jeśli jakieś elementy naszego ogrodu wymagają remontu – teraz jest na to dobry czas. Wiosną, gdy jeszcze rośliny nie zdążyły opleść pergoli, czy zasłonić płoty – możemy je pomalować. Warto wybrać do tego farbę nietoksyczną, która będzie nie tylko bezpieczna dla dzieci i zwierząt, ale w trakcie malowania nie będzie wydzielała przykrego zapachu.
  4. Zasil trawę nawozem. Nawożenie trawnika rozpoczynamy na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Warto w tym celu użyć nawozu uniwersalnego w granulkach, lub płynie. Nawóz w granulkach jest łatwiejszy do zastosowania – wystarczy na suchą trawę rozsypać równomiernie nawóz, a następnie obficie podlać trawnik. Granulki powinny rozpuścić się do 3 dni. Jeśli zdecydujemy się na nawóz w płynie – dokładnie zastosujmy się do instrukcji zawartej na opakowaniu. W przeciwnym razie ryzykujemy spalenie trawy. Pamiętajmy, by raz na 3-4 lata zastosować także nawóz organiczny, który wzbogaci glebę w wartościowe składniki odżywcze dla naszych roślin.
  5. Zasadź nowe kwiaty. W zasadzie już od marca możemy myśleć o posadzeniu w naszym ogrodzie nowych roślin. Bez względu na to, czy zdecydujemy się wzbogacić nasz ogród w nowe drzewa, krzewy, czy rośliny kwitnące, warto wcześniej odpowiednio przygotować glebę. Usuwamy w tym celu chwasty, rozsypujemy nawóz, przekopujemy i wyrównujemy podłoże. Po kilku dniach, gdy gleba osiądzie, możemy zasadzić nową roślinę.

Wiosenne prace ogrodowe wymagają dużego nakładu pracy. Jeśli jesteśmy zapalonymi ogrodnikami z pewnością przysporzą nam one wiele radości. Jeśli jednak czujemy, że ilość prac ogrodowych nas przytłacza i nie wiemy, od czego zacząć prace, by doprowadzić nasz ogród do porządku – być może pora pomyśleć o profesjonalnej pomocy? Na rynku działa wiele firm ogrodniczych, które świadczą usługi dla osób prywatnych. Czasem warto zapłacić za profesjonalnie wykonaną usługę, by móc przez cały rok cieszyć się idealnym trawnikiem i zadbanymi kwiatami. W takim otoczeniu z pewnością całej rodzinie będzie miło wspólnie spędzać czas.

KGR

Sprawdź także

jak hodować tuje

Pięknie rozwijające się tuje – jak dbać o te rośliny?

Tuje, zwłaszcza gatunki szmaragd oraz braband cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Można wykorzystać je w …