znaczki pocztowe
Na wartość znaczków ma wpływ wiele czynników, ale najważniejsze z nich to popularność wśród kolekcjonerów, rzadkość, stan zachowania oraz tematyczność | fot.: stock.adobe.com

Czy stare znaczki faktycznie są dzisiaj dużo warte?

Popularność filatelistyki nie jest już tak duża, jak kiedyś, ale wiele osób wciąż zbiera stare znaczki. Szczyt popularności tego hobby przypadł na przełom lat 70 i 80, gdy zbieraniem znaczków zajmował się niemal każdy. Dzisiaj wiele z nas może pochwalić się posiadaniem całych kolekcji odziedziczonych po dziadkach czy wujkach, a przecież niektóre znaczki sprzedają się za zawrotne sumy. Czy stare znaczki faktycznie są dzisiaj dużo warte? Od czego zależy wartość kolekcji filatelistycznej i jak ją wycenić?

Czy stare znaczki są dużo warte?

Na wartość znaczków ma wpływ wiele czynników, ale najważniejsze z nich to popularność wśród kolekcjonerów, rzadkość, stan zachowania oraz tematyczność. Najwięcej warte są całe, skompletowane kolekcje o poszczególnej tematyce, zawierające nowe znaczki w dobrym stanie, bez naderwanych ząbków. Co istotne, wartość znaczka znacząco obniżają też pieczątki – znaczki z nimi są coś warte właściwie jedynie, jeśli są bardzo rzadkie. Dużo zależy też od miejsca i daty wydania znaczka. Polskie znaczki generalnie są niewiele warte, chyba że pochodzą z okresu II wojny światowej lub sprzed niej.

Dzieje się tak, ponieważ w czasach PRL-u zaczęto masowo wydawać znaczki kolekcjonerskie, a filatelistyką zajęły się dziesiątki tysięcy Polaków. Dzięki temu do dzisiaj przetrwały tysiące kolekcji, z których większość zawiera właśnie znaczki wydane w okresie PRL-u. Wartość takich kolekcji jest znikoma, choć jeśli są one kompletne i zawierają znaczki w dobrym stanie, to wciąż można sprzedać je za niezłe pieniądze. Jeśli chodzi o znaczki zagraniczne, zasadniczo ich wartość jest trudna do wyceny. Zdarzają się prawdziwe perełki, aczkolwiek w przypadku polskich kolekcji jest to raczej rzadkość.

Jakie znaczki są najcenniejsze?

Jeśli chodzi o najcenniejsze polskie znaczki, największą wyceną charakteryzują się egzemplarze sprzed II wojny światowej. Im są starsze, tym lepiej – kolekcjonerzy chętnie kupują znaczki jeszcze sprzed 1918 roku. Zainteresowaniem filatelistów cieszą się też znaczki wydane podczas II wojny światowej przez polskie państwo podziemne. Jeśli są w dobrym stanie, ich ceny potrafią dochodzić do kilkuset złotych za sztukę. Trochę warte są też znaczki z okresu początków PRL-u, szczególnie te z elementami sztuki socrealistycznej.

Natomiast wśród najcenniejszych zagranicznych znaczków wyróżniają się przede wszystkim te chińskie. Co istotne, dużą wartość mają znaczki chińskie tylko z okresu rewolucji kulturalnej, a więc za rządów Mao Zedonga. Duże ilości tych znaczków trafiły do PRL-u w ramach wymiany między filatelistami z obu państw i do dzisiaj są w kolekcjach. W późnym okresie rewolucji kulturalnej władze Chińskiej Republiki Ludowej zniszczyły większość znaczków na rynku wewnętrznym, a współcześnie jest na nie duży popyt wśród chińskich filatelistą. Chińskie znaczki z epoki rewolucji kulturalnej potrafią kosztować o kilkuset od nawet kilku tysięcy za bloczek. Wysoką wartość zachowują nawet te znaczki, które mają pieczątki!

Jak wycenić kolekcję filatelistyczną?

Najprostszym sposobem wyceny kolekcji filatelistycznej jest udanie się do profesjonalnego filatelisty. W całej Polsce można znaleźć firmy zajmujące się skupowaniem znaczków pocztowych i innych staroci. Warto jednak pamiętać, że wartość znaczków zwiększa się wraz z posiadaniem całej kolekcji, dlatego należy wycenić całość za jednym zamachem. Oczywiście można też dokonać wyceny samodzielnie – w internecie można znaleźć oferty sprzedaży pojedynczych znaczków i bloczków, jak i całych kolekcji. W ten sposób można sprawdzić, czy w kolekcji faktycznie znajdują się jakieś znaczki warte uwagi. Sprzedać znaczki można przez internet, na giełdzie staroci albo u profesjonalnego filatelisty. W tym pierwszym wypadku cena będzie najlepsza, ale trochę potrwa, zanim znajdzie się chętny klient.

Niestety zdecydowana większość polskich kolekcji znaczków ma relatywnie niewielką wartość. Mimo to wśród nich można znaleźć prawdziwe perełki – stare znaczki, które faktycznie mają dzisiaj ogromną wartość.

TBO

Sprawdź także

Młodzież w wakacje

Trzy pomysły na kreatywne wakacje dla młodzieży

Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie nie są obarczeni praktycznie żadnymi obowiązkami i często trudno …