farby do tatuażu
Kupując farby do tatuażu, zawsze upewnij się, że są one zgodne z rozporządzeniem REACH | fot.: materiał partnera

Farby do tatuażu: poznaj najważniejsze kryteria ich wyboru

Każdy profesjonalny tatuator doskonale wie, że sam talent czy świetny projekt to za mało, aby zagwarantować oczekiwany przez klienta efekt końcowy. Wpływ na to ma również jakość maszynki, prawidłowy dobór igieł/kartridżów oraz użyte farby do tatuażu. Początkującym zdarza się eksperymentować z tuszami niewiadomego pochodzenia, które kuszą niską ceną, natomiast są co najmniej dyskusyjne pod względem intensywności koloru oraz trwałości. Czym zatem należy się kierować przy wyborze farb do tatuaży, zarówno na potrzeby nauki, jak i profesjonalnego realizowania projektów? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Zgodność z rozporządzeniem REACH

Od 4 stycznia 2022 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązują przepisy rozporządzenia REACH, które mają uregulować rynek sprzedaży farb do tatuowania, a przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo osobom poddającym się takiemu zabiegowi.

REACH wprowadza rygorystyczne normy dotyczące składu farb do tatuażu, które muszą być wolne od potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych, mogących wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry czy inne niepożądane skutki zdrowotne.

Kupując farby do tatuażu, zawsze upewnij się, że są one zgodne z rozporządzeniem REACH. Taka informacja powinna być widoczna na opakowaniu lub w opisie produktu. Unikaj natomiast farb niewiadomego pochodzenia.

Skompletuj podstawowe rodzaje farb do tatuażu

Jeśli dopiero zaczynasz z tatuowaniem, to musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje farb do tatuażu, które mają nieco inne zastosowanie. Mowa o:

  • Farbach do konturów – są to farby o głębokiej, intensywnej czerni, które pozwalają na tworzenie wyrazistych i precyzyjnych linii wyznaczających granice tatuażu.
  • Farbach do cieniowania – są przeznaczone do wykonywania płynnych przejść tonalnych i realizowania projektów z efektem 3D.
  • Farbach do wypełnień – wyróżniających się intensywnością koloru i trwałością, dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej, od jasnych pasteli po nasycone, głębokie barwy, dedykowanych tworzeniu największych, kolorowych elementów tatuażu.

Porada eksperta:

Początkującym tatuatorom radzimy kupować farby do tatuażu w mniejszych opakowaniach, np. 15-30 mililitrów i testowanie produktów różnych marek. Pozwoli to ocenić, na których tuszach pracuje Ci się najlepiej. Większe opakowania, np. 240 ml, są bardziej opłacalne, natomiast dedykowane przede wszystkim profesjonalnym studiom, w których zużywa się duże ilości farb.

Farby do tatuażu – na które marki warto zwrócić szczególną uwagę?

Godne zaufania są wszystkie marki, które oferują farby zgodne z rozporządzeniem REACH. Jeśli chodzi o konkretne rekomendacje, to na pewno kieruj się tutaj opiniami doświadczonych tatuatorów i właścicieli najlepszych studiów tatuażu. Wyjątkowo cenione są farby takich marek jak m.in.

  • Dynamic Tattoo Ink;
  • Eternal Ink;
  • World Famous Tattoo Ink;
  • Patnhera;
  • Eclipse;
  • RAW Pigments;
  • Kuro Sumi.

Wybierając farby do tatuaży tych marek możesz mieć pewność, że będzie Ci się na nich dobrze pracować, a intensywność koloru będzie zgodna z deklaracją producenta.

Porada eksperta:

Początkującym polecamy zakup nieco tańszych farb do tatuażu, przeznaczonych do trenowania na sztucznej skórze. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór zestawu do nauki tatuowania, który zawiera już farby i sztuczne skóry.

Gdzie można kupić farby do tatuażu?

Na pewno nie należy kupować ich u przypadkowych sprzedawców, którzy oferują farby bez potwierdzonej zgodności z rozporządzeniem REACH. Polecamy wyspecjalizowane salony i sklepy internetowe, w których zaopatrują się profesjonaliści.

Rekomendowanym przez nas sklepem jest Ars Tattoo, którego oferta obejmuje olbrzymi wybór farb do tatuażu, zarówno do konturów, cieniowania, jak i wypełnień, w szerokiej gamie kolorystycznej. Oczywiście dostępne są także wszelkie inne akcesoria do tatuowania, w tym maszynki, kartridże, igły, środki do zachowania higieny na stanowisku pracy, kubeczki silikonowe i jednorazowe oraz wiele więcej.

Materiał partnera zewnętrznego