klarnet
Muzyka może też być ciekawym hobby, a nawet pasją, dostarczając wiele przyjemności | fot.: materiał partnera

Instrument na prezent? Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni!

Popularne powiedzenie mówi, że muzyka łagodzi obyczaje. Chociaż trudno jednoznacznie stwierdzić, ile jest w nim prawdy, pozostaje faktem, że osoby mające kontakt z muzyką są bardziej wrażliwe, intensywniej przeżywają emocje, bardziej doceniają piękno, a nawet mają mniej problemów z nauką. Wszystko to za sprawą wpływu muzyki na produkcję neuroprzekaźników i budowanie nastroju.

Muzyka może też być ciekawym hobby, a nawet pasją, dostarczając wiele przyjemności. To jeden z powodów, dla których warto zainteresować dziecko czy osobę dorosłą grą na instrumencie, podarowując go w prezencie. Jakie instrumenty muzyczne będą najlepszym wyborem?

Instrumenty muzyczne na prezent dla osoby dorosłej

saksofon
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę preferencje osoby obdarowywanej oraz jej możliwości fizyczne i techniczne | fot.: materiał partnera

Wybór instrumentu muzycznego nie może być przypadkowy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę preferencje osoby obdarowywanej oraz jej możliwości fizyczne i techniczne. Trudno bowiem będzie sprawić radość, a także zachęcić do grania małą dziewczynkę, wybierając dla niej waltornię czy kontrabas. Mogą to natomiast być trafione prezenty dla osoby dorosłej, a w szczególności dla postawnego mężczyzny.

Instrument muzyczny dla profesjonalisty

Inną istotną cechą jest to, czy kupujesz instrument muzyczny dla początkującego amatora, czy dla osoby, która już od dawna gra na nim i chcesz podarować jej nowszy model. W tym drugim przypadku wybór nie będzie zbyt trudny, a głównym czynnikiem decydującym o nim z pewnością będą Twoje możliwości finansowe. Kupując flet poprzeczny, musisz się bowiem liczyć z wydatkiem od 1500 do 16000 zł, a w przypadku kontrabasu ceny wahają się od 5000 do 11500 zł.

Instrument dla amatora

Jeśli interesują Cię instrumenty dla amatorów, możesz mieć większy problem z wyborem. Ważne jest, aby odzwierciedlał on zainteresowania przyszłego wirtuoza. Dlatego przed podjęciem decyzji niezbędne jest rozeznanie, jaki jest ulubiony typ muzyki czy które instrumenty przyciągają uwagę adresata prezentu. Pierwsze instrumenty muzyczne nie muszą być kosztowne i wysokiej klasy. Możesz zdecydować się na model używany – pod warunkiem, że przeszedł on profesjonalny przegląd i jest w pełni sprawny.

Instrumenty muzyczne na prezent dla dziecka

instrument
Pierwsze instrumenty muzyczne nie muszą być kosztowne i wysokiej klasy | fot.: materiał partnera

Instrumenty muzyczne dla dzieci stwarzają znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego prezentu dla malucha. Początkowa zabawa z dźwiękami nie wymaga bowiem opanowywania gry na instrumencie zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i w czasie codziennych, żmudnych ćwiczeń. Znacznie lepszą opcją – z punktu widzenia rozwoju dziecka – jest eksperymentowanie i samodzielne poznawanie możliwości grającego przedmiotu. Z tego też powodu najlepszym prezentem dla kilkulatka będzie instrument perkusyjny.

Znaczenie muzyki w rozwoju dziecka

Edukacja muzyczna dziecka odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu jego rozwoju. Pierwsze kroki w tej dziedzinie warto podjąć już w wieku niemowlęcym, zapewniając maluchowi „grające” zabawki i akcesoria. Dzięki temu nie tylko poznaje on świat dźwięków, uczy się ich rozróżniania i rozpoznawania, ale też doskonali aparat słuchowy.

Już w żłobku dzieci powinny mieć kontakt ze światem uporządkowanych dźwięków w postaci wygrywanych melodii czy śpiewanych i słuchanych piosenek. Jak wspomniano na początku, pomagają one w kształtowaniu wrażliwości, emocji, rozwijają poczucie estetyki i kreatywność, pomagają ćwiczyć pamięć i właściwe reakcje na bodźce, a pośrednio również kształtować wymowę. W osiąganiu tych efektów pomagają najprostsze instrumenty dla dzieci.

Instrument czy zabawka muzyczna?

zabawka muzyczna
Najlepsze instrumenty dla dzieci w pierwszych latach życia to takie, które pozwalają na wydobywanie czystych dźwięków prostymi metodami, przez uderzanie czy dmuchanie | fot.: materiał partnera

Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem czy krewnym, z pewnością zastanawiasz się, czy lepszym wyborem na prezent będą instrumenty muzyczne dla dzieci, czy zabawki muzyczne. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od stopnia rozwoju dziecka, jego wieku i zdolności. Dwulatek z pewnością nie zagra wyuczonej na pamięć melodii, ale uderzając pałeczkami w klawisze czy dmuchając w ustnik organków, nauczy się, że świat dźwięków jest niezwykle bogaty. Natomiast dla 10-latka bębenek nie będzie już żadnym wyzwaniem.

Instrumenty muzyczne dla najmłodszych

Najlepsze instrumenty dla dzieci w pierwszych latach życia to takie, które pozwalają na wydobywanie czystych dźwięków prostymi metodami, przez uderzanie czy dmuchanie. Maluch nie musi uczyć się techniki gry, a proste „kompozycje” muzyczne tworzy przypadkowo, eksperymentując. Dlatego najlepszym wyborem dla niego będą:

  • cymbałki dla dziecka,
  • harmonijka ustna dla dzieci,
  • bębenek.

Instrumenty muzyczne dla starszaków

Starsze dzieci nie zadowolą się już cymbałkami, które w znacznym stopniu ograniczają ich możliwości poznawcze. Pomimo to, wśród zabawek muzycznych możesz znaleźć całkiem „dorosłe” elektroniczne organy lub gitarę ze wzmacniaczem. Pozwolą one zapoznać się z zasadami grania na instrumentach, techniką obsługi czy trzymania i nauczą wygrywać pierwsze melodie, zanim w ich życiu pojawią się prawdziwe, profesjonalne instrumenty.

Dziecku, które wcześniej zdobywało już doświadczenia związane z graniem na instrumentach, a jednocześnie wykazuje uzdolnienia w tym kierunku i chce uczyć się gry, można podarować bardziej zaawansowane techniczne instrumenty. Tu dobrym wyborem będą:

  • perkusja,
  • gitara,
  • skrzypce,
  • keyboard.

Gdzie kupić instrumenty dobrej jakości w przystępnych cenach?

Bez względu na to, czy Twoim celem są instrumenty muzyczne dla dzieci, czy ich wersje profesjonalne, ważne jest, aby pochodziły one ze sprawdzonego i wiarygodnego źródła. Z pewnością jest nim sklep muzyczny Akord, który oferuje szeroki wybór produktów dla każdego, kto chce mieć kontakt z muzyką. Znajdziesz w nim zarówno nowe instrumenty profesjonalne cenionych na świecie marek, jak i drewniane instrumenty dla dzieci, grające zabawki czy używane instrumenty muzyczne. Dzięki prowadzeniu serwisu są one poddawane przeglądowi i konserwacji, zachowując sprawność dorównującą nowym fletom czy saksofonom.

Materiał partnera