piękna kobieta trzymająca perfumy w dłoniach
Ekskluzywne perfumy są starannie skomponowane, pięknie opakowane i zwykle również bardzo dobrze opisane | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dobrać perfumy? Na co zwrócić uwagę?

Idealnie dobrane perfumy mogą poprawić Twoje samopoczucie, podkreślić styl i osobowość. To dlatego wiele osób ma swoje ulubione zapachy, bez których nie wyobraża sobie dnia. Ty jeszcze swojego nie znalazłaś? Być może niewłaściwie podchodzisz do kwestii doboru perfum. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i czym się kierować przy ocenie zapachu!

Po pierwsze – nie spiesz się

Wpadasz do perfumerii, ruszasz w stronę półki z perfumami, zaczynasz po kolei używać testerów i wąchać wszystko „jak leci”. W efekcie najczęściej wychodzisz ze sklepu z pustymi rękami i bólem głowy. Może się również zdarzyć, że zdecydujesz się na zakup czegoś, co Twoim zdaniem pachnie „ładnie”, ale już w domu, po pierwszym użyciu okazuje się, że to nie to. Wszystko dlatego, że do zakupu zapachu podchodzisz zbyt chaotycznie.

Przede wszystkim z wyborem nie należy się spieszyć. Według ekspertów jednego dnia nie powinno się testować więcej niż trzech różnych zapachów. Poza tym, gdy jesteś zmęczona (np. po pracy), Twoje zmysły pracują zupełnie inaczej, dlatego nie jest to dobry moment na wąchanie. Co jednak najważniejsze – perfumy „ożywają” dopiero na skórze i to właśnie tak należy sprawdzać ich aromat. W ciągu dnia również „rozkwitają”, uwalniając kolejne nuty, dlatego decyzji na pewno nie warto podejmować po kilku minutach!

Konstrukcja zapachów – nuta głowy, serca, bazowa

Każdy profesjonalnie skonstruowany zapach składa się z trzech nut zapachowych:

  • nuta głowy jest tą, którą czujemy na początku, zawiera najbardziej ulotne aromaty, które zanikają po kilkunastu lub maksymalnie kilkudziesięciu minutach;
  • nuta serca wybija się na pierwszy plan po ok. 30 minutach i utrzymuje się do kilku godzin, to bardziej treściwe zapachy o głębszym charakterze;
  • nuta bazowa stanowi fundament dla perfum, w dobrej jakości zapachach czuć ją na skórze na długo po tym, gdy poprzednie nuty wywietrzeją, nawet do kilkunastu godzin.

To dlatego zapach, który czujesz w perfumerii, nie jest tym, który będziesz czuła, spędziwszy z danymi perfumami na skórze kilka lub kilkanaście godzin. Chcesz przetestować kompozycję, która wydaje Ci się obiecująca? Nie ma innego wyjścia, niż tylko nanieść ją na skórę (najlepiej w miejscach, w których krew krąży blisko jej powierzchni – na nadgarstkach, szyi, pod kolanami, między piersiami) i pozwolić, by towarzyszyła Ci przez cały dzień.

Jak znaleźć swój zapach?

Ekskluzywne perfumy są starannie skomponowane, pięknie opakowane i zwykle również bardzo dobrze opisane. Dzięki temu możesz rozpoznać, jakie nuty Ci się podobają i następnie łatwo wyszukać zapach w podobnym stylu. Nut zapachowych jest kilkanaście. Najpopularniejsze są aromaty kwiatowe, które stanowią bardzo szeroką gamę. Mogą być łączone na wiele sposobów, np. z aromatami drzewnymi lub lżejszymi cytrusowymi. Dobrym przykładem kompozycji tego typu jest nowość w ofercie Armani – perfumy My Way.

Miłośniczki cięższych zapachów powinny zwrócić uwagę na nuty szyprowe (przede wszystkim mchu dębowego), orientalne (kadzidło, wanilia, cedr), czy skórzane (olej rycynowy, przyprawy itp.). Sprawdź klasyczne kompozycje od Bottega Veneta, które dobrze odzwierciedlają właśnie ten styl. Z kolei za znacznie lżejsze aromaty odpowiadają nuty cytrusowe, zielone (herbata, bambus, ylang-ylang) czy też wodne. Przykład – Light Blue od Dolce & Gabbana.

Warto powąchać po kilka kompozycji z każdej kategorii, by ocenić, co pasuje do Twojego gustu, charakteru i stylu. Dzięki temu zakupy będą znacznie prostsze!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

perfumy lane

Lane perfumy – zapachy na każdą okazję

W ostatnich latach mogliśmy obserwować, jak lane perfumy w błyskawicznym tempie rosły w siłę. Zdecydowanie …