para przeglądająca album zdjęciowy
Oferta albumów jest naprawdę imponująca, dlatego poszukując odpowiedniego wariantu, można mieć niemałe wątpliwości, który produkt wybrać | fot.: stock.adobe.com

Jaki album na zdjęcia wybrać?

Fotografia cyfrowa znacząco wpłynęła na to, w jaki sposób obchodzimy się ze zdjęciami. Wykonujemy coraz więcej fotografii, jednocześnie mniej przykładając się do ich jakości i doboru odpowiednich kadrów. W efekcie takie zdjęcia rzadko są wywoływane. Jeśli jednak chcesz mieć pamiątkę na lata, warto zdecydować się na wykonanie fotoalbumu. Ich oferta jest niezwykle szeroka, dlatego podpowiadamy, jaki album na zdjęcia wybrać!

Album na zdjęcia – jak wybrać najlepszy?

Oferta albumów jest naprawdę imponująca, dlatego poszukując odpowiedniego wariantu, można mieć niemałe wątpliwości, który produkt wybrać. Nie należy się jednak kierować wyłącznie aspektami wizualnymi i nadrukiem na okładce! Fotoalbum ma bowiem cieszyć swym wykonaniem przez lata, dlatego warto wziąć pod uwagę także inne kryteria.

  • Wielkość kart

Im większy album, tym lepsze wrażenia z oglądania zdjęć. Warunkiem jest jednak, że dobierzesz do niego fotografie naprawdę dobrej jakości. Wybierz np. odbitki klasyczne Fujifilm na oryginalnym, wysokiej jakości papierze FujiFilm, który zachwyca odtworzeniem kolorów i wyjątkową stabilnością obrazu. Zależy Ci na szczególnym wyeksponowaniu pojedynczych, pięknych zdjęć? W takim przypadku najlepiej wybrać album, który pozwala na umieszczenie fotografii w formacie 15 cm x 21 cm czy 21 cm x 30 cm. Jedno zdjęcie na karcie przyciągnie uwagę i pozwoli dostrzec detale. Mniejsze formaty są z kolei kompaktowe i wygodne w przechowywaniu. Do wyboru są również różne opcje papieru – standardowy, premium i profesjonalny, który gwarantuje najszerszą gamę kolorów, wysoką gęstość maksymalną i znakomite nasycenie barw. Papier profesjonalny występuje w wersjach: błyszczącej, półmatowej, jedwabnej, a także velvet, który idealnie oddaje charakter fotografii artystycznej.

  • Kolor kart

Choć może Ci się wydawać, że to wyłącznie kwestia upodobań i estetyki, to jednak wcale tak nie jest! Zdjęcia powinny mieć odpowiednią oprawę, dlatego kolor tła należy dopasować do klimatu panującego na fotografiach. I np. sesje dziecięce jak najbardziej można otoczyć kolorami, a nawet grafikami, ale już elegancką sesję ślubną czy fotorelację z innej uroczystości warto ulokować na bardziej stonowanych kartach.

  • Gramatura kart

Karty w albumach powinny być grube, by po wklejeniu lub włożeniu zdjęć  uginały się jedynie delikatnie i nie przeciążały papieru. Droższe albumy mają zwykle grube karty, które na pewno przetrwają więcej nawet podczas częstego ich wertowania. Niestety producenci zwykle nie podają numerycznej gramatury kartonu użytego w albumie, ale jeśli się zdarzy – najlepiej by było to minimum 220-240 g/m.

  • Okładka

To ona przyciąga wzrok, kiedy zastanawiamy się, który album wybrać. Pamiętajmy jednak, że jej wygląd powinien odzwierciedlać to, co znajdziemy w środku i współgrać zarówno z odbitkami, jak i kolorami kart we wnętrzu. Do wyboru są nie tylko różne kolory i nadruki, ale też materiały – np. płócienne, satynowe, zamszowe, z nubuku, papieru czerpanego, skóry ekologicznej i wielu innych.

  • Wykończenie

Nie ma albumów nie do zdarcia, ale z pewnością są takie, które mają większą trwałość od innych z uwagi na zastosowane materiały czy staranność w wykonaniu. Warto więc zdecydować się na propozycje renomowanego producenta, a swoją uwagę skierować także na jakość wydruków, o czym więcej pisaliśmy na początku tego artykułu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

obróbka zdjęć w photoshopie

Wszystko, co początkujący fotograf powinien wiedzieć o środowisku Adobe

Jako początkujący fotograf chcesz, aby efekty Twojej pracy były profesjonalne? Warto wybrać sprawdzone programy do …