andrzejki wróżby
Obecnie kobiety chętnie włączają się w „świat wróżb i magii” związany z Andrzejkami, jednak mają już inne podejście do tego zwyczaju, niż kobiety miały dawniej | fot.: Henryk Niestrój

Kto głównie obchodzi Andrzejki?

Andrzejki są uroczystością, która ma charakter imprezowo-zabawowy. To dzień pełen wróżb, chociaż „czar” tego święta rozpoczyna się po zachodzie słońca. Dla kogo ten czas w ciągu roku jest szczególnie istotny? Kto czeka na Andrzejki i bawi się, nawiązując do tradycji lub do obecnej formuły tej okoliczności?

Andrzejki dla panien na wydaniu

Zgodnie z tradycją Andrzejek wróżby, które wprowadzały „swoistą” atmosferę, miały na celu poznać przyszłego kandydata na męża w „doborowym towarzystwie”. Często bowiem kobiety spotykały się, żeby razem powróżyć sobie, która z nich ma największe szanse na to, by stać się żoną.

Obecnie kobiety chętnie włączają się w „świat wróżb i magii” związany z Andrzejkami, jednak mają już inne podejście do tego zwyczaju, niż kobiety miały dawniej. Wynika to również stąd, że święto to stało się bardziej uniwersalne, w którym uczestniczą dzisiaj nie tylko kobiety.

Andrzejki – czas zabaw dla dzieci

Dzieci podczas Andrzejek doskonale bawią się z rówieśnikami, jak również w swoim towarzystwie. To dla nich idealny czas, żeby pograć w różne gry – komputerowe, planszowe, czy w postaci kalamburów. Do tego mogą liczyć, że 29 listopada będzie dniem pełnym obfitości, jeśli chodzi o dostępność cukierków, ciastek, czy batoników.

Andrzejki dla młodzieży

Patrząc na Andrzejki pod kątem obecnych czasów, tradycje tak naprawdę wyparły współczesne formy rozrywki. Nie każdy lubi wróżby, a jeśli już jakąś przeczyta, podchodzi do niej nieraz sceptycznie lub z lekkim uśmieszkiem. Dzisiaj imprezy andrzejkowe są niezobowiązującą zabawą dla wszystkich młodych ludzi, którzy akurat tego dnia chcieliby spędzić czas bardziej rozrywkowo.

Wylewanie wosku

Zdecydowanie najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest ta, w której niezbędny jest wosk. Tak naprawdę wszyscy, którzy starają się kojarzyć Andrzejki z tradycją, wyobrażają sobie ten dzień właśnie z powiązaniem z wróżbą z woskiem. Na czym ona polega? Trzeba roztopić wosk, a następnie wylać go na zimną wodę i poczekać, jak przestygnie. Zwykle tworzy się na wodzie jakiś kształt, który ma zasugerować coś, co będzie mieć wspólnego z przyszłym kandydatem na męża. Najczęściej jest to jego fach albo postura, czy nawet sama twarz. Wszystko zależy od tego, jaki kształt przybierze wosk zastygły na wodzie.

Jest też inna tradycja związana z laniem wosku. Przebieg i wróżba jest taka sama, z tym że zamiast lać wosk na wodę, przelewa się go przez ucho od klucza.

Autor: Wróżka Mira

Materiał partnera

Sprawdź także

Jak się ubrać na Andrzejki

Andrzejki, ostatki, magiczna noc z wróżbami albo gorąca impreza w klubie – każda z nas …