Najcenniejszy kruszec świata. Złoto i jego odmiany

Klasyczne żółte złoto również może mieć różne odcienie, od nasyconego, wpadającego w miodowy brąz po wariant light gold, do którego dodaje się większą ilość srebra. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Od wielu lat ceny złota niezmiennie utrzymują się na najwyższych pozycjach tabeli kruszców. Lśniąca sztabka to kapitał, w który warto inwestować. Jej wartość rośnie, gdy w pracowni jubilera staje się tworzywem do wyrobu luksusowych ozdób, wzbogaconych kamieniami szlachetnymi i okraszonych kunsztem złotnika. Istnieje co najmniej kilka odmian złota. Jakie wybrać, by stać się posiadaczem nie tylko pięknej, ale i wartościowej biżuterii?

Ile karatów ma czyste złoto?

Wartość złota określa się w karatach i próbach. Czysta sztabka zawiera prawie 100, a dokładnie 9,999% szlachetnego kruszcu. Ma najwyższą z możliwych prób, czyli 1000 (24 karaty). Takie złoto nie nadaje się jednak do wyrobu biżuterii, ponieważ jest zbyt plastyczne, by mogło zachować odpowiednią wytrzymałość na zginanie i rysowanie.

Do salonów jubilerskich trafiają stopy, które wykazują większą twardość. Najcenniejszy stop używany przez złotników ma 18 karatów, jego próba w ogólnie obowiązującej skali wynosi więc 750. W 75% procentach składa się on z czystego złota, w 25% zaś z innych metali. Biżuteria 18-karatowego złota znajduje się w ofercie prestiżowych producentów, takich jak Boucheron, Chopard, Pomellato, Roberto Coin czy Messika (ich wyroby można kupić w butikach Noble Place).

Żółte, białe, różowe, zielone… Kolory złota

To, które metale i w jakich proporcjach zostaną użyte do wykonania stopu, decyduje o barwie złota. Różnokolorowe odmiany tego kruszcu są w powszechnym użyciu od XIX wieku, kiedy to zaczęto eksperymentować z czystym złotem, aby zwiększyć jego potencjał zdobniczy i poprawić parametry fizyczne. Obecnie za najmodniejsze uchodzi nie żółte (a więc tradycyjne) złoto, a jego biały wariant, zawierający platynę, pallad, srebro, cynk bądź nikiel (ten ostatni występuje przeważnie w tańszej biżuterii).

Kolor czerwony i różowy to efekt wzbogacenia stopu dużą domieszką miedzi. Zieleń powstaje w wyniku połączenia złota ze srebrem i miedzią. Możliwe jest uzyskanie nawet takich barw jak niebieska, fioletowa i czarna – przy użyciu aluminium, kadmu oraz najnowszych technik obróbki chemicznej.

Klasyczne żółte złoto również może mieć różne odcienie, od nasyconego, wpadającego w miodowy brąz po wariant light gold, do którego dodaje się większą ilość srebra. Taka różnorodność otwiera pole do rozmaitych eksperymentów na gruncie jubilerskim. Coraz popularniejsze stają się dwu-, trzy-, a nawet czterokolorowe złote pierścionki, obrączki, bransoletki, kolczyki oraz naszyjniki. Często bywają finezyjnie gięte, dzięki czemu wyglądają zgrabnie i lekko.

Kompozycje z kilku odmian złota nie mają sobie równych na rynku jubilerskim. Za przykład może posłużyć zjawiskowa obrączka Boucherona z kolekcji Quatre, która zbudowana została z czterech zupełnie różnych pierścieni. Wykonano je z białego, żółtego i różowego złota oraz z metalu pokrytego czekoladową powłoką PVD. W białym złocie umieszczono 25 diamentów. Dzięki nim ten niezwykle oryginalny projekt nabiera dystynkcji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Różowa świnka skarbonka

Jak inwestować mądrze?

Funduszy inwestycyjnych jest naprawdę sporo. Skąd wiedzieć, który z nich oferuje dokładnie to, czego poszukujemy? …