Od wielu lat ceny złota niezmiennie utrzymują się na najwyższych pozycjach tabeli kruszców. Lśniąca sztabka to kapitał, w który warto inwestować. Jej wartość rośnie, gdy w pracowni jubilera staje się tworzywem do wyrobu luksusowych ozdób, wzbogaconych kamieniami szlachetnymi i okraszonych kunsztem złotnika. Istnieje co najmniej kilka odmian złota. Jakie wybrać, by stać się posiadaczem nie tylko pięknej, ale i wartościowej biżuterii?
Ile karatów ma czyste złoto?
Wartość złota określa się w karatach i próbach. Czysta sztabka zawiera prawie 100, a dokładnie 9,999% szlachetnego kruszcu. Ma najwyższą z możliwych prób, czyli 1000 (24 karaty). Takie złoto nie nadaje się jednak do wyrobu biżuterii, ponieważ jest zbyt plastyczne, by mogło zachować odpowiednią wytrzymałość na zginanie i rysowanie.
Do salonów jubilerskich trafiają stopy, które wykazują większą twardość. Najcenniejszy stop używany przez złotników ma 18 karatów, jego próba w ogólnie obowiązującej skali wynosi więc 750. W 75% procentach składa się on z czystego złota, w 25% zaś z innych metali. Biżuteria 18-karatowego złota znajduje się w ofercie prestiżowych producentów, takich jak Boucheron, Chopard, Pomellato, Roberto Coin czy Messika (ich wyroby można kupić w butikach Noble Place).
Żółte, białe, różowe, zielone… Kolory złota
To, które metale i w jakich proporcjach zostaną użyte do wykonania stopu, decyduje o barwie złota. Różnokolorowe odmiany tego kruszcu są w powszechnym użyciu od XIX wieku, kiedy to zaczęto eksperymentować z czystym złotem, aby zwiększyć jego potencjał zdobniczy i poprawić parametry fizyczne. Obecnie za najmodniejsze uchodzi nie żółte (a więc tradycyjne) złoto, a jego biały wariant, zawierający platynę, pallad, srebro, cynk bądź nikiel (ten ostatni występuje przeważnie w tańszej biżuterii).
Kolor czerwony i różowy to efekt wzbogacenia stopu dużą domieszką miedzi. Zieleń powstaje w wyniku połączenia złota ze srebrem i miedzią. Możliwe jest uzyskanie nawet takich barw jak niebieska, fioletowa i czarna – przy użyciu aluminium, kadmu oraz najnowszych technik obróbki chemicznej.
Klasyczne żółte złoto również może mieć różne odcienie, od nasyconego, wpadającego w miodowy brąz po wariant light gold, do którego dodaje się większą ilość srebra. Taka różnorodność otwiera pole do rozmaitych eksperymentów na gruncie jubilerskim. Coraz popularniejsze stają się dwu-, trzy-, a nawet czterokolorowe złote pierścionki, obrączki, bransoletki, kolczyki oraz naszyjniki. Często bywają finezyjnie gięte, dzięki czemu wyglądają zgrabnie i lekko.
Kompozycje z kilku odmian złota nie mają sobie równych na rynku jubilerskim. Za przykład może posłużyć zjawiskowa obrączka Boucherona z kolekcji Quatre, która zbudowana została z czterech zupełnie różnych pierścieni. Wykonano je z białego, żółtego i różowego złota oraz z metalu pokrytego czekoladową powłoką PVD. W białym złocie umieszczono 25 diamentów. Dzięki nim ten niezwykle oryginalny projekt nabiera dystynkcji.
Materiał partnera zewnętrznego