węgielki do shishy
Dobra marka węgielków ma wysoki stopień karbonizacji, a niską zawartość popiołu i innych substancji | fot.: materiał partnera

Najlepsze węgielki do shishy

Węgielki to podstawa każdej sesji przy fajce wodnej – bez nich nie ma palenia. Niestety, zły wybór surowca może skutkować mało satysfakcjonującym smakiem dymu. Jak ominąć słaby i szkodliwy produkt i czym najlepiej kierować się przy zakupie?

Węgielki samorozpalające

Najłatwiej jest odpowiedzieć na pytanie: czego nie palić. Odpowiedzią na nie są węgielki samorozpalające. Jeszcze niedawno były bardzo powszechne za sprawą łatwości z jaką można je wzniecić – wystarczy potrzymać na nich ogień zapalniczki i sesja jest gotowa.

Na tym kończą się plusy, a reszta cech to same minusy. W składzie węgielków znajdują się bowiem sztuczne substancje ułatwiające rozpalenie. Za ich sprawą cierpi każdy aspekt shishy, od zapachu i smaku dymu po kwestie zdrowotne. Ból głowy i absmak to standard po paleniu z użyciem węgielków samorozpalających.

Węgiel naturalny

Żadna z powyższych wad nie dotyczy węgli naturalnych, sprzedawanych w kostkach wielu rozmiarów przez firmy z całego świata. Są one pozyskiwane w sposób ekologiczny, zazwyczaj z łupin kokosa pozostałych z wyrobu innych produktów. Palenie shishy z użyciem węgielków naturalnych nie tylko poprawia smak naszej sesji, ale również nie wpływa negatywnie na środowisko.

Ich rozgrzanie wymaga trochę więcej czasu. Można to łatwo wykonać za pomocą klasycznej kuchenki gazowej. W przypadku braku dostępu do infrastruktury niezawodnym sposobem jest elektryczna rozpalarka do węgielków. Niedroga inwestycja zwróci się w postaci znacznie smaczniejszego i mniej szkodliwego dymu.

Kryteria wyboru węgielków

Liczba dostępnych na rynku marek węglowych może okazać się przytłaczająca. Węgiel to węgiel, czym może się różnić? Otóż po pierwsze rozmiarem i kształtem – chcemy kupić taki, który najlepiej zmieści się na nasz cybuch albo do nakładki. Zbyt duży rozmiar kostek może się okazać niepraktyczny, gdy pojawi się konieczność zmniejszenia temperatury palenia.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę, są parametry węgli. Dobra marka węgielków ma wysoki stopień karbonizacji, a niską zawartość popiołu i innych substancji. Za taką można uznać CocoLoco, której kostki charakteryzują się dużą zawartością węgla, są w pełni naturalne, a po wszystkim pozostawiają niewielką ilość popiołu.

Chociaż wybór węgli na rynku wydaje się dość szeroki, to wyraźne kryteria zakupu zawężają dostępne opcje. Najważniejsze to kupować zawsze węgiel naturalny, którego kształt jest najlepiej dostosowany do naszych akcesoriów. Tylko tyle wystarczy, aby zagwarantować sobie pomyślną sesję przy shishy.

Materiał partnera