głaz do boulderingu
Szlify można zacząć zdobywać na sztucznej ściance lub na niskich, kilkumetrowych skalnych blokach. Najważniejsze, to wzmocnić na początek siłę rąk i korpus | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Od czego zacząć trening boulderingowy?

Podobno najlepsza rada dla adepta boulderingu to wspinaj się, ile możesz. Jednak do takiego treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek, od czego zacząć.

Szlify można zacząć zdobywać na sztucznej ściance lub na niskich, kilkumetrowych skalnych blokach. Najważniejsze, to wzmocnić na początek siłę rąk i korpus. A później powinno być coraz łatwiej.

Z czego wynika popularność boulderingu?

Według dostępnych danych, w Niemczech bouldering uprawia blisko 7 milionów osób. W naszym kraju ta liczba nie jest tak spektakularna, ale chętnych do wspinania się z roku na roku przybywa. Dyscyplina ta rozwinęła się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych, dzięki pasji alpinisty Johna Gilla, który zamiast zdobywania wysokich zboczy, wybrał trudną wspinaczkę na wysokie głazy. Nazwę bouldering zawdzięczamy językowi angielskiemu, w którym słowo boulder odnosi się do niedużych głazów. Osoby, które profesjonalnie uprawiają bouldering, wspinają się właśnie na stosunkowo niewielkie, kilkumetrowe głazy (lub sztuczne ścianki w centrach wspinaczkowych), wykorzystując do tego minimalną liczbę ruchów. Co istotne, nie korzystają przy tym z asekuracji w postaci liny, zaś za zabezpieczenie służy im materac, na którym lądują w razie popełnienia błędu. Co może przekonać początkujących do uprawiania boulderingu? Chociażby fakt, że dyscyplina ta rozwija niemal wszystkie partie mięśni, świetnie wpływa na siłę oraz koordynację ruchową. No i mogą wspólnie uprawiać ją całe rodziny. Oczywiście, niekoniecznie od razu na trudnym terenie, wśród stromych głazów, ale w centrach wspinaczkowych, czyli boulderowniach. To specjalne hale ze ściankami wyposażonymi w uchwyty, które są nachylone pod kątem w stosunku do podłogi. Tam można spokojnie zaczynać naukę.

Jak trenować bouldering?

Boulderownie wyposażone są w bloki o różnym stopniu trudności. Zanim jednak zaczniemy korzystać nawet z najłatwiejszych możliwości, należy ogólnie wzmocnić swoje ciało i rozwinąć koordynację wraz z koncentracją, niezbędnymi podczas wspinania się. Podczas rozgrzewki zalecane są ćwiczenia pozwalające na utrzymywanie równowagi i rozciągające. Istotne jest również ćwiczenie siły palców, co można ćwiczyć również poza boulderownią za pomocą specjalnej gumowej kuli, którą można kupić w sklepach sportowych. Ćwiczenia te mają przede wszystkim pozwolić na wyćwiczenie kciuka. Kolejny etap to wzmacnianie siły mięśni przedramion. Tu niezbędna będzie praca na drążku i zwisanie do pojawienia się pierwszych oznak zmęczenia. Wytrzymałość przedramion poprawi z kolei podciąganie się na drążku na jednej ręce. Naturalnie, wcześniej warto popracować nad pracą przedramion przy pomocy hantli. Do zestawu ćwiczeń warto również włączyć pompki, które wzmocnią barki, klatkę piersiową oraz mięśnie ramion. Odpowiednie wykonywanie pompek (przy jak najwęższym rozstawie dłoni) umożliwia zaangażowanie do pracy tricepsów, które są bardzo ważne przy boulderingu. Następnie powinniśmy włączyć do tego zestawu ćwiczenia aerobowe oraz takie, które pozwolą na zwiększenie siły tarcia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wspinaczka skalna

Wspinaczka jako idealna forma aktywności dla ciała i umysłu: Poradnik dla początkujących

Wspinaczka, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się ekstremalnym sportem dla odważnych i silnych, …