taniec na szarfach
Taniec na szarfach cieszy się dużą popularnością, zatem kwestią czasu było, aż szkoły zaczną wprowadzać do swojej oferty treningi przeznaczone dla dzieci | fot.: materiał partnera

Od jakiego wieku można trenować taniec na szarfach?

Rodzice szukający sposobów na aktywizację swoich dzieci coraz częściej rozważają taniec na szarfach. Wielu ma jednak wątpliwości, czy jest to dobre rozwiązanie dla najmłodszych. Od jakiego wieku aerial silks jest sportem bezpiecznym dla dziecka?

Aerial silks dla dzieci

Taniec na szarfach cieszy się dużą popularnością, zatem kwestią czasu było, aż szkoły zaczną wprowadzać do swojej oferty treningi przeznaczone dla dzieci. Niemniej ograniczenia wiekowe takich zajęć bywają różne. Dlaczego?

Nie istnieje żadna dolna, ogólnie przyjęta granica wieku, od którego można trenować na szarfach. Każda szkoła wybiera własną granicę. Oznacza to, że rodzic musi zdać się na zalecenia trenerów i swoją intuicję. Warto zresztą podkreślić, że rozwój każdego dziecka przebiega inaczej, więc nawet ustalone przez szkołę progi wiekowe są często płynne.

Od jakiego wieku można trenować?

W większości szkół na zajęcia aerial silks przyjmuje się dzieci od 6-7 roku życia. Granica ta wynika z etapu rozwoju psychomotorycznego. Dzieci w tym wieku mają już nieco lepszą koordynację od przedszkolaków i potrafią odnaleźć się na treningu.

Mimo to niektóre szkoły oferują zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym. Należy jednak podkreślić, że są to treningi w formie zabawy. Uczestnicy nie uczą się na nich techniki aerial, a szarfa gimnastyczna jest głównie narzędziem do wykonywania prostych ćwiczeń ogólnorozwojowych i rytmizacyjnych. Natomiast podstawy techniki aerial silks są wprowadzane dopiero w grupach z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.

Jak wyglądają treningi najmłodszych?

Początkowo zajęcia aerial silks dla dzieci mają niewiele wspólnego z treningami sensu stricto. Pierwsze kilka miesięcy poświęca się procesowi asymilacji. Dzieci uczą się wtedy funkcjonowania na treningu: poznają rytm zajęć, docierają się z trenerem, nabierają ogłady w nowym środowisku. Za pomocą prostych ćwiczeń poznają swoje ciało i jego możliwości. Zaczynają lepiej rozumieć konsekwencje swoich działań, w efekcie ucząc się również odpowiedzialności. Dzięki umiejętnościom zdobytym w ciągu pierwszych miesięcy zajęcia są bezpieczne także na dalszych, trudniejszych już etapach nauki.

Czas asymilacji trwa zazwyczaj ok. pół roku, ale wiele zależy od rodzaju grupy, poziomu jej uczestników i planu na zajęcia.

Czy aerial silks jest bezpieczne dla dzieci?

Tak. Zajęcia odbywają się pod opieką doświadczonego trenera, który wie, jak pracować z młodszymi uczestnikami i jak zadbać o ich bezpieczeństwo. Należy też pamiętać, że najmłodsi nie wykonują skomplikowanych akrobacji. Treningi mają zazwyczaj formę bezpiecznej zabawy, a wszystkie ćwiczenia wykonywane są na materacu. Ryzyko kontuzji jest zatem maksymalnie zminimalizowane.

Trzeba jednak wspomnieć o sporcie wyczynowym. Przyjęło się, że dzieci poniżej 11 roku życia nie powinny ćwiczyć wyczynowo (także aerial silks). Układ kostny i mięśniowy jest na tym etapie jeszcze niewykształcony, więc intensywne treningi mogłyby być niebezpieczne.

Materiał partnera