przegląd roweru w serwisie
Jeśli nie mamy czasu, wiedzy lub ochoty na wykonywanie samodzielnego przeglądu, zawsze możemy zlecić to profesjonalistom w serwisie rowerowym | fot.: stock.adobe.com

Przegląd roweru przed sezonem – czy trzeba robić go po każdej zimie?

Już za chwilę większość z nas wyciągnie swoje ukochane jednoślady, w celu przejechania pierwszych kilometrów na ścieżkach rowerowych, za którymi tak mocno stęskniliśmy się przez okres zimy. Jednak lekkomyślnością byłoby od razu wskoczyć na rower, jeszcze przed gruntownym przygotowaniem pojazdu do pierwszych jazd. To właśnie przegląd roweru po zimie zagwarantuje nam maksymalną satysfakcję z jazdy przez cały sezon. Czy zawsze warto wykonać przegląd roweru po zimie? Jak powinien wyglądać taki przegląd? Jakie są korzyści związane z jazdy sprawnym rowerem po przeglądzie?

Czy zawsze trzeba wykonać przegląd roweru przed sezonem?

Po sezonie letnim nasze rowery w zdecydowanej większości trafiły do garażu lub piwnicy, gdzie oczekiwały na nastanie lepszej pogody. Jednak pomimo tego, że rower nie był użytkowany, nie jest tak naprawdę gotowy do jazdy. Sprawny jednoślad, na którym nam zależy zagwarantuje nam niezawodną jazdę przez cały sezon. To z kolei jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej jazdy. Brak gruntownego przygotowania roweru do sezonu może skończyć się awarią jednej z części, a w efekcie uszkodzeniem całego roweru. Jeśli zależy nam na świetnych przeżyciach związanych z jazdą, zawsze zainwestujmy czas lub pieniądze w solidny przegląd roweru. 

serwis rowerowy rower
Ilość elementów, które wymagają naszej weryfikacji, wydaje się bardzo długa | fot.: stock.adobe.com

Co należy sprawdzić w naszym rowerze przed pierwszą przejażdżką?

Jak powinna wyglądać modelowe przygotowanie roweru do sezonu? Przede wszystkim  mycie. Za pomocą zwykłego wiadra wypełnionego wodą i płynem do mycia naczyń wyczyścimy większość elementów, które mają na sobie jeszcze wspomnienie poprzedniego sezonu. Warto pamiętać o tym, by poważniejsze zanieczyszczenia potraktować specjalnymi płynami, które rozmiękczą i usuną nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Kolejny, fundamentalny element to czyszczenie łańcucha roweru. Po pierwsze odtłuszczanie. Na rynku są dostępne specjalne maszynki do czyszczenia łańcucha rowerowego. Taki łańcuch wsadzamy do maszynki lub zwykłej butelki wypełnionej benzyną ekstrakcyjną i zostawiamy na kilka godzin. Następnie przechodzimy do opon. Po pierwsze zweryfikujmy, czy dętka nadaje się na kolejny sezon – jakiekolwiek oznaki pęknięć lub wytarcia bieżnika wymuszają na nas wymianę opony. Po weryfikacji lub ewentualnej wymianie, sprawdźmy ciśnienie w oponach i uzupełnij je. Ostatni podzespół to hamulec. Jeśli posiadamy wariant szczękowy, sprawdźmy zużycie klocków hamulcowych. Jeśli dysponujemy hamulcami tarczowymi, warto je wyczyścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Na sam koniec zweryfikujmy wszystkie śruby pod kątem ich  odpowiedniego dokręcenia. 

Zalety związane z wykonaniem przeglądu roweru po zimie

Ilość elementów, które wymagają naszej weryfikacji, wydaje się bardzo długa. Jeśli więc nie mamy czasu, wiedzy lub ochoty na wykonywanie samodzielnego przeglądu, zawsze możemy zlecić to profesjonalistom w serwisie rowerowym. Bez względu jednak na to, który wariant wybierzemy, sprawny rower będzie dla nas bezpieczny, a jazda na nim będzie znacznie bardziej komfortowa. A o to przecież w jeździe na rowerze nam chodzi. 

ŁNA

Sprawdź także

bikefitting

Czym jest bikefitting i jakie korzyści płyną z takiej usługi?

Lubisz jeździć rowerem, ale po kilkunastu kilometrach bolą Cię plecy lub kolana? A może odczuwasz …