obiektyw do lustrzanki
Od wybranego przez nas obiektywu zależy bowiem całokształt zdjęcia i jego efekt końcowy | fot.: StockAdobe.com

Rodzaje obiektywów do lustrzanki – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniej optyki to często nie lada wyzwanie zarówno dla amatorów fotografii, jak i bardziej zaawansowanych fotografów. Od wybranego przez nas obiektywu zależy bowiem całokształt zdjęcia i jego efekt końcowy. W tym artykule przybliżymy zastosowanie poszczególnych typów obiektywów i pomożemy w wyborze odpowiedniego.

Jaki obiektyw do lustrzanki na początek?

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z fotografią, a także ci, którzy przesiadają się z aparatów kompaktowych po nabyciu lustrzanki mają kłopot z odnalezieniem się w gąszczu obiektywów dostępnych na rynku. Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na rodzaj mocowania obiektywu, gdyż każdy producent posiada nieco inne mocowanie, a często także mechanizm zwany potocznie autofokusem.

Najpopularniejszymi mocowaniami są EE, stosowane przez firmę Canon, F używane przez Nikona oraz mocowania Sony, tj. A i E.

Jeżeli wiemy już, jaki typ mocowania mamy w swojej lustrzance, pora przejść do najważniejszej rzeczy, a mianowicie do wyboru typu optyki.

Tutaj wiele zależy od tego, jaki rodzaj fotografii nas interesuje. Tak też, w przypadku chęci robienia zdjęć portretowych nie bardzo sprawdzi się teleobiektyw czy obiektyw szerokokątny.

W dalszej części tego artykułu przedstawiamy główne typy optyki przeznaczonej do danego rodzaju fotografii.

Rodzaje obiektywów do lustrzanek cyfrowych

„Szkła” podzielić możemy na dwie główne grupy. Są to obiektywy stałoogniskowe oraz zmiennoogniskowe. Na początek przyjrzymy się tym pierwszym.

Na obiektywy stałoogniskowe składają się, m.in. obiektywy typu makro. Przeznaczone są one do makrofotografii i cechują się dużym zoomem. Wielu producentów jednak wykorzystuje przedrostek „macro” na swoich obiektywach w celu marketingowym, a sama optyka niewiele ma wspólnego z nazwą.

Tutaj warto zainteresować się obiektywami Sigma które poszczycić mogą się skalą odwzorowania najbliższą temu typowi obiektywów.

Następnie mamy obiektywy standardowe, które są najbardziej zbliżone do postrzegania świata przez oko człowieka.

Do grupy stałoogniskowych zaliczają się również obiektywy portretowe, cechą charakterystyczną, których jest wysoka jasność optyczna, i które wykorzystywane są do fotografowania twarzy.

Pozostałymi „szkłami” w tej grupie są, tzw. rybie oko z charakterystycznym zakrzywieniem obrazu w kształt kuli oraz obiektywy superteleskopowe wykorzystywane w fotografii sportowej, oraz przyrodniczej.

Rodzaje obiektywów zmiennoogniskowych

Jeśli chodzi o obiektywy zmiennoogniskowe, to należą do nich wszelkiego rodzaju obiektywy typu „kit”. Dołączane są one często do zestawów sprzedawanych wraz z lustrzankami, jednak jakość obrazu przez te obiektywy często jest średnia lub poniżej średniej.

Kolejnym typem są obiektywy szerokokątne wykorzystywane, chociażby w fotografii krajobrazów. Ich główną zaletą jest szeroki kąt widzenia.

Poszukując optyki z dynamicznym autofokusem oraz wysokiej jakości mechanizm stabilizacji obrazu zainteresować nas mogą reporterskie teleobiektywy. Ten rodzaj optyki wykorzystywany jest głównie przez profesjonalnych fotografów. Są to obiektywy uniwersalne charakteryzujące się wysoką jakością obrazu.

Jaki obiektyw do czego – podsumowanie

Szukając odpowiedniego obiektywu dla siebie, powinniśmy kierować się własnym preferencjami oraz tym, jaki rodzaj fotografii mamy zamiar uprawiać. Tak jak wspomnieliśmy na początku, należy także pamiętać o rodzaju mocowań, jaki posiadamy w swojej lustrzance. Na rynku dostępne są również przejściówki do optyki, jednak należy zachować ostrożność przy korzystaniu z nich, gdyż niekiedy potrafią zepsuć zdjęcia.

KRY

Sprawdź także

para przeglądająca album zdjęciowy

Jaki album na zdjęcia wybrać?

Fotografia cyfrowa znacząco wpłynęła na to, w jaki sposób obchodzimy się ze zdjęciami. Wykonujemy coraz …