jazda konna
Każdy pasjonata jeździectwa potwierdzi, że jazda konna jest dobra zarówno dla ciała, jak i duszy | fot.: stock.adobe.com

Zalety jazdy konnej

Jazda konna to wyjątkowy sport, którego uprawianie niesie ze sobą szereg korzyści. Jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i różnym stanie psychofizycznym. Podpowiadamy, dlaczego warto jeździć konno.

Jazda konna a spalanie kalorii

Wbrew pozorom jazda konna może stanowić bardzo interesujący i ciekawy sposób na pozbycie się zbędnych kalorii. Tego rodzaju aktywność pozwala na wyszczuplenie sylwetki i wzmocnienie wielu partii mięśni. Jedna godzinna jazdy konne oznacza spalanie około 300 kalorii. Z tego powodu stanowi nieszablonowy sposób na odchudzenia dla osób nie przepadających za bieganiem, pływaniem lub ćwiczeniami na siłowni. Podczas jazdy konnej pracują mięśnie: łydek, ud, kręgosłupa, brzucha oraz pośladków. Z tego powodu jest to aktywność zapewniająca pełnowartościowy trening dla całego ciała. Poza tym poprawia koordynacje ruchową, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i redukuje bóle okresowe. Jazda konna to sport uprawiany na świeżym powietrzu, co daje możliwość skutecznego dotlenienia organizmu.

Jazda konna a psychika

Omawiany sport niesie ze sobą szereg korzyści dla psychiki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jazda na koniu wymaga bliskiego kontaktu z zwierzęciem oraz instruktorem. Z tego powodu jest polecana dla osób z problemami emocjonalnymi. Uczy budowania więzi i wzajemnego zaufania. Kolejną zaletą jest zwiększenie pewności siebie, tego rodzaju jazda wymaga opanowania i kontroli nad swoimi emocjami i ruchami. Ponadto jest to doskonały trening na cierpliwość, koń to zwierzę, które nie ma być zmuszane do współpracy, wymaga odpowiedniego, empatycznego podejścia. Jazda konna pozwala na zapomnienie o trudach codzienności, takich jak praca, szkoła lub problemy rodzinne. Omawiana aktywność daje możliwość znalezienia się w innym świecie pozbawionym tych wszystkich problem, co pozwala na regeneracje sił emocjonalnych. Kolejną istotną zaletą jest zbawienny wpływ na samopoczucie. Jazda konna uwalnia dużą dawkę endorfin, co sprawią, że jeździec czuje się szczęśliwszy i ma nieco lżejsze podejście do życia i związanych z nim problemów.

Jazda konna jak wpływa na sylwetkę?

Dla niewprawionego oka, jazda konna może wyglądać tak, jakby jeździec po prostu siedział i nic nie robił. W rzeczywistości angażuje on mięśnie na całym ciele, od mięśni głębokich po uda i ramiona. Prawidłowa postawa, proste plecy, silne ręce i uda, to tylko kilka z wielu zalet jazdy konnej.

Jazda konna to doskonały sposób na korygowanie wad postawy oraz wyuczenie nawyków zapobiegających ich powstawaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych osób cierpiących na skoliozę i inny problemy z kręgosłupem. Omawiany sport sprawia, że mięśnie tej partii ciała stają się silniejsze i bardziej odporne. Wbrew pozorom ból kręgosłupa podczas jazdy konnej nie wynika z charakterystyki tej aktywności. Jest spowodowany wyłącznie nieprawidłową postawą jeźdźca, którą należy skorygować dostosowując się do porad instruktora. Odpowiednia pozycja i umiejętnie zamontowane siodło i czaprak powinny zapewniać amortyzacje i nie wywoływać żądnych bólów kręgosłupa, wręcz przeciwnie mają mieć zbawienny wpływ na tą część ciała. Jak widać jazda konna przynosi wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nigdy nie jego za późno na rozpoczęcie tego typu aktywności. Bliski kontakt z koniem zapewnia niezapomniane chwile i mnóstwo satysfakcji. 

Każdy pasjonata jeździectwa potwierdzi, że jazda konna jest dobra zarówno dla ciała, jak i duszy. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowanie siły fizycznej, relaks i nawiązywanie kontaktów towarzyskich, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, czy uczenie się czegoś nowego, jazda konna zawsze zapewnia dobre samopoczucie i pozwala – nieco przy okazji – na dostarczenie całego mnóstwa dodatkowych zalet. Jeździectwo, podobnie jak każda pasja sportowa, wymaga zaopatrzenia w odpowiedni strój, sprzęt, akcesoria. Pamiętajmy, że w momencie podjęcia decyzji o jeździe konnej, warto skorzystać z asortymentu sprawdzonego sklepu, jak na przykład wsiodle24.pl. Dzięki temu mamy gwarancję zakupu produktów dopasowanych do naszych wymagań czy stopnia zaawansowania. W ten sposób będziemy mogli realizować naszą pasję bez zakłóceń i skupić się jedynie na doskonaleniu umiejętności.

OLI

Sprawdź także

spędzanie czasu z dziećmi

Kreatywna rodzinna zabawa: pomysły na spędzenie czasu z dziećmi

Spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale także doskonały sposób …