Lima stolica Peru
Stolica Peru - Lima ma 11 milionów mieszkańców. Jednocześnie jest jedną z największych aglomeracji świata zbudowanych na pustyni | fot.: stock.adobe.com

Atrakcje Peru – poznaj 7 niezwykłych miejsc

Peru jest jednym z najbardziej niesamowitych krajów na naszej planecie. Jego pełna kontrastów przyroda, wyśmienita gastronomia i imponująca kultura sprawiają, że podróż do Peru jest doświadczeniem o charakterze totalnym. Peru jest również miejscem, w którym znajduje się jeden z nowych cudów świata. Odwiedzenie Machu Picchu będzie zdecydowanie doskonałym podróżniczym wspomnieniem w twoim życiu. Oto lista atrakcji, które jeszcze warto zobaczyć w Peru.

Machu Picchu – perła historyczna i nowy cud świata

Machu Picchu jest jednym z najciekawszych miejsc, które można odwiedzić w w Ameryce Łacińskiej oraz Południowej. Niesamowitość historyczna tego obszaru do dziś kryje w sobie wiele tajemnic. Wyjątkowe budowle zostały stworzony przez zaawansowanych cywilizacyjnie i kulturowo Inków w II połowie XV wieku. Położone jest na wysokości 2090–2400 m n.p.m., na przełęczy między Huayna Picchu a Machu Picchu w peruwiańskich Andach, w paśmie górskim Cordillera de Vilcabamba. Zdecydowanie do dziś zachwyca swoim pięknem i wyjątkowością. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko budowle pozostałe po dawnej kulturze, ale również niesamowite krajobrazy oraz przyroda jakie otaczają obiekt, który stanowi absolutny numer jeden dla każdego miłośnika dalekich wypraw w te rejony świata.

Machu Picchu
Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco (Peru) | fot.: stock.adobe.com

Co jednak warto zobaczyć poza dawną siedzibą Inków? Podpowiadamy.

1. Lima, stolica Peru

Lima jest zazwyczaj początkiem każdej podróży do Peru. Jest to nie tylko piękne miasto, ale także jedno z najlepszych miejsc pod względem gastronomii na świecie. Jednym z Twoich pierwszych przystanków w mieście powinno być historyczne centrum Limy. Zacznij swoją wycieczkę na Plaza de Armas, aby zobaczyć takie miejsca jak Katedra w Limie czy Pałac Miejski w Limie. Bardzo blisko słynnego placu znajduje się Bazylika i Klasztor San Francisco de Lima, kolejny punkt obowiązkowy w Peru. Jeśli chcesz odwiedzić najbardziej urocze dzielnice miasta, to polecamy udać się do Barranco i Miraflores. Będziesz mógł zobaczyć tam najlepsze zachody słońca w Limie.

2. Huaraz, natura w najczystszej postaci

Laguna 69, Huaraz, Peru
Laguna 69, Huaraz, Peru | fot.: stock.adobe.com

Huaraz to miasto, do którego należy się udać, jeśli chce się podziwiać jedne z najbardziej spektakularnych naturalnych krajobrazów w Peru. Obok tego miasta, położonego 400 km na północ od Limy, znajduje się Park Narodowy Huascaran. W tym parku możliwe są zarówno jednodniowe wycieczki, jak i wielodniowe trekkingi. Dwa z najpopularniejszych miejsc to Laguna 69 i Laguna Parón.

3. Iquitos

iquitos
Iquitos, brama do peruwiańskiej Amazonii | fot.: stock.adobe.com

Jeśli chcesz udać się w głąb dżungli, nie ma bardziej wyjątkowego miejsca, aby to zrobić niż Iquitos, brama do peruwiańskiej Amazonii. Czy wiesz, że Iquitos jest największym miastem na świecie, które jest niedostępne dla ruchu kołowego? Najłatwiej dostać się tam dwugodzinnym lotem z Limy.

W Iquitos możesz cieszyć się miejscem pełnym przyrody i różnych gatunków zwierząt. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie Amazonii jest kilkudniowy rejs.  W samym mieście Iquitos warto również odwiedzić Plaza de Armas, Casa de Fierro, Malecón Tarapaca oraz farmę motyli Pilpintuwasi.

4. Oaza Huacachina – obowiązkowy punkt programu w Peru

Atacama, Huacachina, Peru
Huacachina to niewielka oaza na pustyni Atacama | fot.: stock.adobe.com

Ze względu na swój wyjątkowy urok, Oaza Huacachina jest jednym z obowiązkowych miejsc na trasie każdego odwiedzającego Peru. Ta niesamowita oaza znajduje się obok miasta Ica. Jeśli prawdą jest, że sama oaza nie posiada wielu atrakcji, to krajobraz, który powstaje w połączeniu z ogromnymi wydmami jest po prostu spektakularny.

Jedną z najpopularniejszych aktywności jest wycieczka pojazdem buggy. Będziesz się świetnie bawić, przemierzając wydmy i zjeżdżając na desce z piaszczystych zboczy. Po wszystkim zobaczysz nieziemski zachód słońca ze szczytu wydm. 

5. Cusco i jego cudowna okolica

Cusco, Peru - Plaza de Armas
Cusco, Peru – Plaza de Armas | fot.: stock.adobe.com

Docieramy do jednej z największych atrakcji Peru: Cusco, starożytnej stolicy imperium Inków. To andyjskie miasto jest idealnym miejscem, aby nasycić się kulturą Quechua. Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia w Cusco jest spacer po jego historycznym centrum. Polecam rozpocząć zwiedzanie od Plaza de Armas, epicentrum miasta, oraz od katedry w Cusco.

Wśród miejsc, które powinieneś odwiedzić w Cusco, są okolice San Blas, rynek San Pedro, kompleks archeologiczny Q’enqo, Saqsaywaman i Qorikancha. Pamiętaj, aby się nie przeciążać, ponieważ miasto położone jest na 3 399 metrach nad poziomem morza. 

Inną wspaniałą rzeczą w zwiedzaniu Cusco jest to, że okolica jest pełna prawdziwych klejnotów. Wiele z głównych miejsc do zobaczenia w Peru znajduje się w zasięgu jednodniowej wycieczki z miasta. Nie przegap Sacred Valley, Laguny Humantay i Góry 7 Kolorów (Tęczowej Góry).

6. Arequipa – miasto z dużym urokiem

arequipa
Arequipa jest przepięknym miastem leżącym u stóp wulkanów | fot.: stock.adobe.com

Arequipa jest drugim co do wielkości miastem w Peru. Oprócz tego, że ma urocze zabytkowe centrum, jej otoczenie pełne wulkanów czyni miasto jeszcze bardziej magicznym. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Arequipie jest Plaza de Armas, którą będziesz chciał odwiedzić nie raz. Kolejnym obowiązkowym punktem jest klasztor Santa Catalina.

W pobliżu Arequipy, bardzo popularnym miejscem do odwiedzenia w Peru jest Kanion Colca, który jest jednym z najgłębszych kanionów na świecie. Podczas wizyty będziesz mógł obserwować liczne kondory latające nad kanionem. W pobliżu Arequipy można również odwiedzić Chivay, lub odbyć trekking na jeden z wulkanów.

7. Vinicunca – tęczowa góra

Wspomniana już wcześniej Tęczowa Góra to jeden z najbardziej malowniczych szczytów na świecie leżący na terenie peruwiańskich Andów. Vinicunca ma wysokość 5200 m n.p.m., leży w regionie miasta Cuzco, skąd regularnie odbywają się trekkingi na jej szczyt. Jej kolorystyka jest wynikiem warstwowego układania się minerałów przez miliony lat. Kolejne ruchy tektoniczne spowodowały wypiętrzenie terenu i w ten oto sposób powstała najpiękniejsza chyba góra na świecie.

Wyprawy na tęczową górę ruszają z Cuzco. Podejście zajmuje około 6-7 godzin. Jest to niezwykle malowniczy trekking połączony nie tylko z podziwianiem górskich krajobrazów, ale i lokalnej przyrody.

MDY

Sprawdź także

Appalachian Trail trekking

9 najciekawszych szlaków trekkingowych świata

Wytrawni piechurzy, dla których sportowe wędrówki są sposobem na życie, wymieniają je jednym tchem. Najdłuższe, …