Ubezpieczenie turystyczne za granicą a karencja
W przypadku ubezpieczeń turystycznych dla osób przebywających już poza granicami Polski ochrona ubezpieczeniowa aktywuje się zwykle po upływie kilku dni od dnia opłacenia składki | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bezpieczne wojaże – ubezpieczenie na ostatnią chwilę a karencja

Kupione na ostatnią chwilę wakacje last minute, pakowanie się w pośpiechu, w biegu na lotnisko, lekkie zdenerwowanie połączone z radosnym oczekiwaniem… I jesteś na urlopie za granicą. Niestety na lotnisku zaginęła jedna z Twoich walizek…

Ekscytacja Cię opuszcza i pojawia się niepokój. Twój bagaż nie był ubezpieczony. W zaginionej walizce były rzeczy pierwszej potrzeby – teraz musisz wydać na nie dodatkowe pieniądze, bo nie wiesz, kiedy zguba się odnajdzie. Irytujesz się i zamiast się uspokoić, zaczynasz myśleć o tym, jak bardzo pechowy może okazać się Twój wyjazd za granicę. Ubezpieczenie turystyczne wsparłoby Cię finansowo, ale nie masz żadnego na te wakacje…

Ubezpieczenie na wakacjach za granicą

Nic straconego – nawet podczas pobytu za granicą możesz się ubezpieczyć. Jedynym minusem jest karencja, czyli okres, w którym ubezpieczyciel nie odpowiada finansowo za szkody – mimo tego, że klient opłacił składkę ubezpieczeniową.

W przypadku ubezpieczeń turystycznych dla osób przebywających już poza granicami Polski ochrona ubezpieczeniowa aktywuje się zwykle po upływie kilku dni od dnia opłacenia składki. Stosowny zapis na pewno znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) danego towarzystwa.

Na przykład w OWU Link4 możesz przeczytać, że w przypadku umów zawieranych po rozpoczęciu podróży zagranicznej, początek okresu ubezpieczenia nie może przypadać wcześniej niż 3. dnia od złożenia wniosku ubezpieczeniowego.

Dlaczego ubezpieczyciele stosują karencję?

Karencja dotyczy wszystkich rodzajów ubezpieczeń. Zapobiega wymuszaniu odszkodowań – bez okresu karencji ubezpieczyciele mogliby się spotykać z klientami, którzy kupują ubezpieczenie tuż po poniesieniu szkody (np. dopiero po wypadku, kolizji, kradzieży) lub kiedy wiedzą, że owa szkoda na pewno wystąpi (np. bardzo źle się czują i nie chcą płacić za drogie leczenie w szpitalu za granicą).

Czy wszystkie zdarzenia podlegają karencji?

Jeżeli w ogólnych warunkach ubezpieczenia nie zostały wyszczególnione wydarzenia, których karencja nie obejmuje, w jej okresie nie dostaniesz odszkodowania za żadne zdarzenie.

Jedno ubezpieczenie turystyczne dla wszystkich? A karencja?

Jeżeli będziesz za granicą wcześniej niż Twoja rodzina czy znajomi, wykup dla siebie i dla nich osobne polisy. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel zacznie odliczać karencję od dnia przekroczenia granicy przez ostatnią z osób ubezpieczonych, więc czas oczekiwania na aktywne ubezpieczenie znacznie się wydłuży.

Jak kupić ubezpieczenie za granicą?

Ubezpieczenie direct, czyli zawierane online, jest najprostszym rozwiązaniem. We wspominanym już OWU Link4 ubezpieczyciel definiuje to jako zawarcie umowy na odległość lub jako zawarcie umowy za pomocą środków porozumiewania się na odległość bez jednoczesnej obecności obu stron. Wypełniasz formularz na stronie, akceptujesz regulaminy, wykonujesz przelew… i gotowe.

Ubezpieczenie na ostatnią chwilę ma swoje minusy

Nie tylko karencję – masz niewiele czasu na podjęcie decyzji i prawdopodobnie zdecydujesz się na ofertę, która jako pierwsza wpadnie Ci w oko. W efekcie – ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę, wybrane bez porównania co najmniej kilku ofert i wnikliwego zapoznania się z warunkami, może nie być najlepszym wyborem.

Pośpiech nie jest niczyim przyjacielem, dlatego nawet w przypadku gorączkowego przygotowywania się do wakacji last minute warto znaleźć jeszcze czas na wybór ubezpieczenia turystycznego, które ochroni Cię finansowo za granicą.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

firma brokerska

Co oferuje profesjonalna firma brokerska?

Doświadczony broker ubezpieczeniowy to idealny wybór dla klientów poszukujących kompleksowych rozwiązań związanych z obsługą ubezpieczeń. Dzięki …