Braga Romana gladiator
Podczas Braga Romana można zobaczyć gladiatorów | fot.: Fotolia

Braga Romana, czyli Rzymianie w Portugalii

Braga, jedno z najstarszych miast w Portugalii, jak co roku będzie świętować swoje rzymskie pochodzenie podczas festiwalu Braga Romana. Można wówczas odwiedzić obóz legionistów, zobaczyć walki gladiatorów czy poznać codzienne życie ówczesnych mieszkańców.

Miasto Braga zostało założone przez Rzymian ok. 16 roku p.n.e. Nazwano je Bracara Augusta na cześć ówczesnego cesarza – Oktawiana Augusta. Miasto szybko się rozwijało i pod koniec 3 w. n.e. otrzymało status stolicy nowej prowincji Gallaecia, stając się ważnym ośrodkiem życia politycznego, handlowego i społecznego.

Festiwal Braga Romana, w tym roku odbywający się po raz trzynasty (w dniach 25 do 29 maja br.), przypomina o tym dziedzictwie historycznym, odtwarzając codzienne życie ówczesnych mieszkańców, zwanych Bracaraugustanos.

W centrum miasta odbędą się m.in. pochody, rekonstrukcje historyczne, przedstawienia teatralne, kukiełkowe i cyrkowe oraz uliczne animacje (pojawią się  fauny, nimfy i kupidy znane z rzymskiej mitologii, kuglarze, druidzi czy zaklinacz węży).

W muzeum Museum D. Diogo de Sousa zainscenizowane zostanie codzienne życie rzymskiego patrycjusza z pierwszego wieku naszej ery, w którym uczestniczą równi mu statusem patrycjusze oraz niewolnicy i wyzwoleńcy. Natomiast w centrum miasta zaprezentowane zostaną wybrane sytuacje z życia lokalnych mieszkańców starożytnej Bragi, m.in. składanie ofiar Zeusowi, walki gladiatorów, rzymskie wesele, pogrzeb czy relaks w termach. Chętni będą mogli wynająć lektykę.

Braga, Portugalia
Braga w Portugalii pamięta jeszcze starożytnych Rzymian | fot.: Fotolia

Legioniści z „Legio VI Victrix”, legionu stacjonującego w Bracara Augusta za czasów cesarza Augusta, rozbiją swój obóz wojskowy na Largo do Paço. Będzie można obejrzeć ich rynsztunek, techniki walki, a nawet sposób przyrządzania posiłku. Od czasu do czasu będą patrolować miasto. Obóz czeka też wizytacja ważnego dowódcy – Marka Agryppy. Natomiast na placu Praça Municipal znajdzie się strefa ptaków drapieżnych Aquilarum Locus. Będzie można zobaczyć pokazy lotów orłów i sokołów, a także dowiedzieć się, jak trenuje się te ptaki do polowań.

Obchody Braga Romana
Obchody Braga Romana | fot.: materiały partnera zewnętrznego

Plac Largo S. João do Souto opanują rzemieślnicy. Tajniki swojej pracy zaprezentuje m.in. kowal, aptekarz, garncarz, rzeźbiarz, stolarz i tkacz. Natomiast na rynku „Mercatus Romanus”, który obejmie kilka uliczek w centrum Bragi, sprzedawcy będą oferować biżuterię, ceramikę, wyroby ze skóry, drewna i wikliny, a także produkty spożywcze.

Rodziny z dziećmi powinni odwiedzić Forum Paedagogicum na placu Largo S. João do Souto, gdzie będzie można wziąć udział w warsztatach garncarskich, zobaczyć rzymskie mozaiki i maski teatralne, a nawet zagrać w ówczesne gry planszowe.

Film promujący festiwal Braga Romana:

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie: http://bragaromana.cm-braga.pt

@Newseria

Sprawdź także

Rock and roll hall of fame-sunset

Rock and Roll Hall of Fame – kawał historii rocka

Rock and Roll Hall of Fame to muzeum rock and rolla i rocka, a zarazem …