Góry Sowie to jedno z najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej cenionych przez turystów pasm górskich Sudetów Środkowych. Mimo dużego zainteresowania tym regionem, szlaki turystyczne w okolicy wciąż nie są tak oblegane, jak na przykład Tatry a okolica obfituje w wiele atrakcji.
Szlaki turystyczne Gór Sowich
Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. należąca do Korony Gór Polski. Na jej szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o historii sięgającej początków ubiegłego wieku. Konstrukcja ta ma 25 metrów wysokości i stanowi symbol regionu. Ma też swoje miejsce w herbie Pieszyc, jednego z miasteczek u podnóża góry. Z najwyższego piętra wieży podziwiać można całą panoramę Sudetów. Trasa wędrówkowa na sam szczyt jest stosunkowo łatwa, przyjazna osobom niewprawionym w górskich wędrówkach oraz rodzinom z dziećmi.
Podobnie malownicze są nieco niższe szczyty Mała Sowa, Kalenica, Słoneczna i wiele innych. Szlaki turystyczne są dostępne tak dla wielbicieli pieszych wędrówek, jak i dla rowerzystów.

Inne atrakcje regionu
Góry Sowie to również raj dla miłośników legend, zagadek i tajemnic. Pełno tam mrocznych budowli, starych korytarzy oraz zabytkowych sztolni. To w tych rejonach w czasach drugiej wojny światowej planowano wybudować kwaterę dla Adolfa Hitlera, korzystając z infrastruktury Zamku Książ i głębokich korytarzy pod górami. Nazistowski projekt „Riese”, choć nigdy nie został sfinalizowany, był jedną z największych inwestycji III Rzeszy. Nie wiadomo też, do czego dokładnie służyć miał ten kompleks korytarzy i sal, które teraz nazywa się wręcz podziemnym miastem. Przypuszcza się, że chciano tam stworzyć magazyny zbrojeniowe lub tajne laboratoria. W towarzystwie doświadczonych przewodników warto więc zwiedzić kompleks Sztolni Walimskich „Rzeczka”.

Twierdza Srebrna Góra to kolejny obowiązkowy punkt na mapie atrakcji tego regionu Dolnego Śląska. Wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku, stanowiła w owym czasie jedną z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych fortyfikacji tego typu w Europie. W skład Twierdzy wchodzi kilka bastionów i sześć fortów, nadal podziwiać tam można ogromne magazyny, salę szpitalną i pomieszczenia więzienne, studnie, warsztaty rzemieślnicze, strzelnicę i prochownię.

Poza najróżniejszymi zamkami, pałacami i kościołami warto zobaczyć też Sowiogórską Kolej Zębatą oddaną do użytku w 1902 roku i wiodącą przez Srebrną Górę i szczyty Gór Sowich. Do wybuchu drugiej wojny światowej służyła do przewozu węgla do fabryk, ale ciągnęła też za sobą wagony turystyczne, a przejażdżki malowniczo usytuowanymi wiaduktami i mostami zwodzonymi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do dnia dzisiejszego podziwiać można pozostałości tej pięknej, ciągnącej się wśród koron drzew trasy.

Wyprawa w rejon Gór Sowich to doskonała okazja na zapoznanie się z historią i architekturą oraz na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi bądź rodziną o każdej porze roku. Malownicze widoki i bogactwo zabytków sprawią, że każdy oderwie się od codzienności i naładuje swoje akumulatory.
KBR