Widok z wieży na Wielkiej Sowie. Góry Sowie, dolnośląskie, Polska
Wokół Wielkiej Sowy dostępnych jest mnóstwo szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz sowiogórskich tras do narciarstwa biegowego | fot.: stock.adobe.com

Ciekawe szlaki i atrakcje w Górach Sowich – przekonaj się, dlaczego warto się tam wybrać!

Góry Sowie to jedno z najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej cenionych przez turystów pasm górskich Sudetów Środkowych. Mimo dużego zainteresowania tym regionem, szlaki turystyczne w okolicy wciąż nie są tak oblegane, jak na przykład Tatry a okolica obfituje w wiele atrakcji.

Szlaki turystyczne Gór Sowich

Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. należąca do Korony Gór Polski. Na jej szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o historii sięgającej początków ubiegłego wieku. Konstrukcja ta ma 25 metrów wysokości i stanowi symbol regionu. Ma też swoje miejsce w herbie Pieszyc, jednego z miasteczek u podnóża góry. Z najwyższego piętra wieży podziwiać można całą panoramę Sudetów. Trasa wędrówkowa na sam szczyt jest stosunkowo łatwa, przyjazna osobom niewprawionym w górskich wędrówkach oraz rodzinom z dziećmi.

Podobnie malownicze są nieco niższe szczyty Mała Sowa, Kalenica, Słoneczna i wiele innych. Szlaki turystyczne są dostępne tak dla wielbicieli pieszych wędrówek, jak i dla rowerzystów.

góra wielka sowa góry sowie
Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906 | fot.: stock.adobe.com

Inne atrakcje regionu

Góry Sowie to również raj dla miłośników legend, zagadek i tajemnic. Pełno tam mrocznych budowli, starych korytarzy oraz zabytkowych sztolni. To w tych rejonach w czasach drugiej wojny światowej planowano wybudować kwaterę dla Adolfa Hitlera, korzystając z infrastruktury Zamku Książ i głębokich korytarzy pod górami. Nazistowski projekt „Riese”, choć nigdy nie został sfinalizowany, był jedną z największych inwestycji III Rzeszy. Nie wiadomo też, do czego dokładnie służyć miał ten kompleks korytarzy i sal, które teraz nazywa się wręcz podziemnym miastem. Przypuszcza się, że chciano tam stworzyć magazyny zbrojeniowe lub tajne laboratoria. W towarzystwie doświadczonych przewodników warto więc zwiedzić kompleks Sztolni Walimskich „Rzeczka”.

Projekt Riese - Walim
Na przestrzeni lat zagadka Riese stała się tematem zarówno licznych poważnych hipotez, jak i historii sensacyjnych | fot.: stock.adobe.com

Twierdza Srebrna Góra to kolejny obowiązkowy punkt na mapie atrakcji tego regionu Dolnego Śląska. Wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku, stanowiła w owym czasie jedną z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych fortyfikacji tego typu w Europie. W skład Twierdzy wchodzi kilka bastionów i sześć fortów, nadal podziwiać tam można ogromne magazyny, salę szpitalną i pomieszczenia więzienne, studnie, warsztaty rzemieślnicze, strzelnicę i prochownię.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra to jedna z najciekawszych budowli architektury militarnej w Polsce | fot.: stock.adobe.com

Poza najróżniejszymi zamkami, pałacami i kościołami warto zobaczyć też Sowiogórską Kolej Zębatą oddaną do użytku w 1902 roku i wiodącą przez Srebrną Górę i szczyty Gór Sowich. Do wybuchu drugiej wojny światowej służyła do przewozu węgla do fabryk, ale ciągnęła też za sobą wagony turystyczne, a przejażdżki malowniczo usytuowanymi wiaduktami i mostami zwodzonymi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do dnia dzisiejszego podziwiać można pozostałości tej pięknej, ciągnącej się wśród koron drzew trasy.

wiadukt w Srebrnej Górze
Projekt trasy opracowano w latach 1895–1896. Miała ona służyć przede wszystkim jako atrakcja turystyczna. Na zdjęciu wiadukt w Srebrnej Górze | fot.: By Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50449256

Wyprawa w rejon Gór Sowich to doskonała okazja na zapoznanie się z historią i architekturą oraz na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi bądź rodziną o każdej porze roku. Malownicze widoki i bogactwo zabytków sprawią, że każdy oderwie się od codzienności i naładuje swoje akumulatory.

KBR

Sprawdź także

trollunga

Trolltunga i inne kultowe trekkingi w Europie

Trekking. Marzenie aktywnego wędrowca i miłośnika gór. Trekking to co najmniej kilkugodzinna wyprawa w góry. Warunki …