anomalie pogodowe
Nikt nie chce być zaskoczony anomalią pogodową na wakacjach. Takie sytuacje jednak zdarzają się coraz częściej przez zmianę klimatu | fot.: stock.adobe.com

Czym są anomalie pogodowe?

Anomalia oznacza odchylenie od normy, nieprawidłowość. Termin wywodzi się z języka greckiego. W meteorologii odnosi się do wszelkich odchyleń od przyjętej normy, np. nietypowej ilości opadów, ekstremalnych temperatur czy porywistych wiatrów. 

Norma pogodowa określana jest na podstawie obserwacji warunków pogodowych przez długi czas, najczęściej przez 30 lat.

Zmiany klimatyczne a anomalie pogodowe

Ze względu na zachodzące gwałtowne zmiany klimatyczne na całym świecie, coraz częściej doświadczamy anomalii pogodowych, także w Polsce. Anomalie pogodowe mogą być związane z ociepleniem klimatu, a także innymi czynnikami, na które ludzie nie mają wpływu, na przykład z prądami morskimi. Niestety, z roku na rok odnotowuje się więcej anomalii pogodowych. Zmiany te są w ogromnej mierze spowodowane wpływem działań ludzi na środowisko.

Trąby powietrzne

Choć trąby powietrzne mogą wydawać się zjawiskiem, które w Polsce się nie zdarza, jest to błędne przekonanie. Od kwietnia do października, przy wystąpieniu nagłych wahań temperatury, istnieje ryzyko powstania trąb powietrznych. Te gwałtowne wiry powietrzne, powstające między chmurą burzową i gruntem, mogą siać spustoszenie przez kilka kilometrów. 

Jeżeli w twoim regionie przewidywane są burze, śledź storm radar, aby dowiedzieć, gdzie mogą pojawić się błyskawice, ulewy, a także w jakich rejonach istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej.

Ekstremalnie wysokie temperatury powietrza 

Latem coraz częściej odczuwamy skutki zmian klimatycznych w postaci ekstremalnie wysokich temperatur powietrza. W Hiszpanii sięgają one nawet 50 stopni Celsjusza. Podczas gdy w Polsce temperatura powyżej 30 stopni latem staje się już normą, warto pamiętać, że nadal uznaje się ją za anomalię, gdyż może przyczyniać się do suszy, a także mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzi, w szczególności chorych lub starszych.

19 czerwca 2022 roku, w województwie lubuskim, odnotowano drugą w kolejności rekordową temperaturę w Polsce. Wynosiła ona 38,8 stopni Celsjusza. Rekord jest wyższy zaledwie o jedną dziesiątą stopnia i został ustanowiony dwa lata wcześniej w Radzyniu.

Siarczyste mrozy 

Choć temperatura Ziemi nieustannie się ociepla, nadal istnieje ryzyko siarczystych mrozów i ogromnych opadów śniegu. W Polsce najwyższe opady śniegu i wahania temperatur odnotowano na przełomie 1987 i 1979 roku. Tak zwana zima stulecia dotknęła wielu mieszkańców Polski, jednak zjawiska meteorologiczne były różne w różnych regionach kraju.

Najniższa odnotowana temperatura w Polsce to -41 stopni. Zima z tak niską temperaturą spotkała 11 stycznia 1940 roku mieszkańców Siedlec. Było to jednak zjawisko lokalne, ponieważ tego samego dnia w pozostałej części kraju panowały nieco bardziej sprzyjające warunki pogodowe.

Anomalie pogodowe mogą zaskoczyć

Choć pogoda długoterminowa może z dużą dokładnością określać, jakie będą panować warunki atmosferyczne, to anomalie pogodowe są często nieprzewidywalne. Dotyczy to przede wszystkim porywistych wiatrów. Może więc zdarzyć się, że zaskoczy cię niespodziewana ulewa, porywisty wiatr czy też bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura. W takiej sytuacji warto zajrzeć na http://mapia.pl, gdzie znajdziesz listę polskich firm, w których kupisz produkty niezbędne w sytuacjach kryzysowych.

Anomalie pogodowe na wakacjach

Nikt nie chce być zaskoczony anomalią pogodową na wakacjach. Takie sytuacje jednak zdarzają się coraz częściej przez zmianę klimatu. Pożary lasów, powodzie czy huragany mogą nas niespodziewanie zaskoczyć zagranicą. Jeżeli podróżujesz z ograniczoną ilością gotówki w obcej walucie, warto mieć pod ręką biuro wymiany waluty. Pieniądze na nagłe wydatki komfortowo wymienisz w https://pl.exrates.pro. 

Materiał partnera