Jak przetrwać długi lot bez przesiadek?

Aby przetrwać nawet najdłuższy lot, warto dobrze zaplanować swoją podróż | fot.: Fotolia

Warszawa, 9 września 2015 r. – Ogłaszając uruchomienie połączenia między Dubajem a Panamą, linie lotnicze Emirates ustanowiły nowy punkt odniesienia dla innych przewoźników. Od lutego 2016 roku rejs, który ma trwać 17 godzin i 35 minut, będzie oficjalnie najdłuższym bezpośrednim lotem świata. Zainspirowani najnowszymi doniesieniami, eksperci serwisu Kayak.pl przygotowali zestawienie najdłuższych lotów bezpośrednich z Europy oraz z regionu Azji i Pacyfiku.

Latanie dookoła świata jest na pewno najbardziej wygodnym sposobem podróżowania, ale zajmuje też zdecydowanie najwięcej czasu. Obecnie najdłuższy lot świata to rejs z Dallas do Sydney oferowany przez linie lotnicze Qantas Airways Trwa on 16 godzin i 50 minut. Natomiast najdłuższa podróż lotnicza z Polski to przelot liniami LOT z Warszawy do Chicago. Pasażerowie na tej trasie spędzają na pokładzie samolotu 9 godzin i 40 minut. Dla porównania, mieszkańcy innych krajów europejskich najwięcej czasu muszą poświęcić na przeloty do Ameryki Południowej.

W ostatnich latach Ameryka Południowa stała się jednym z ulubionych kierunków podróży Europejczyków. Polscy podróżni odwiedzający np. Argentynę mogą wybierać między bezpośrednim przelotem z Londynu, Rzymu lub Frankfurtu nad Menem. Najkrótsza podróż to trwający 13 godzin i 45 minut lot liniami British Airways z Londynu. Podróż z Alitalia ze stolicy Włoch zajmuje 13 godzin i 55 minut, a pasażerowie wylatujący z Frankfurtu nad Menem z niemieckimi liniami Lufthansa muszą liczyć się z 14 godzinną podróżą.

Ranking bezpośrednich lotów długodystansowych z Europy oraz z regionu Azji i Pacyfiku:

Ranking Kraj wylotu Linie lotnicze Trasa Dystans Czas przelotu
1 Hong Kong Cathay Pacific Hong Kong (HKG) – Nowy Jork (JFK) 12980 km 15 godz. 50 min
2 Australia Qantas Airways Sydney (SYD)- Dallas (DFW) 13810 km 15 godz. 35 min
3 Francja Air France Paris (CDG) – Santiago (SCL) 1168 km 14 godz. 40 min
4 Niemcy Lufthansa Frankfurt (FRA) – Buenos Aires (EZE) 11510 km 14 godz.
5 Włochy Alitalia Rzym (FCO) – Buenos Aires (EZE) 11160 km 13 godz. 55 min
6 Wielka Brytania British Airways Londyn (LHR) – Buenos Aires (EZE) 11140 km 13 godz. 45 min
7 Hiszpania Iberia Madryt (MAD)- Santiago (SCL) 10720 km 13 godz. 30min
8 Singapur Singapore Airlines Singapur (SIN) – Londyn (LHR) 10880 km 13 godz. 25 min
9 Rosja Aeroflot Moskwa (SVO) – Los Angeles (LAX) 9760 km 12 godz. 20 min
10 Austria China Airlines Wiedeń (VIE) – Taipei (TPE) 8980 km 12 godz. 10 min
11 Szwajcaria SWISS Zurych (ZHR) – Singapur (SIN) 10310 km 12 godz. 10 min
12 Polska Polskie Linie Lotnicze LOT Warszawa (WAW) – Chicago (ORD) 7520 km 9 godz. 40 min

*Najdłuższe pod względem czasu trwania loty bezpośrednie z Europy oraz z regionu Azji i Pacyfiku.

Niektóre loty bezpośrednie trwają niemal całą dobę i mogą być bardzo męczące. Aby przetrwać nawet najdłuższy lot, warto dobrze zaplanować swoją podróż. Z myślą o swoich użytkownikach, eksperci serwisu Kayak.pl przygotowali zestaw porad, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem. Oto one:

Zwróć uwagę na godzinę odlotu. Jeżeli nie lubisz spać w samolocie, zdecyduj się na przelot w ciągu dnia. Dzięki temu zaraz po wylądowaniu udasz się prosto na zasłużony odpoczynek.

Zarezerwuj miejsce w samolocie z wyprzedzeniem. Nie zwlekaj z odprawą i wybierz od razu preferowane miejsce do siedzenia. W większości przypadków odprawy online można dokonać już na 24 godziny przed wylotem. Aby mieć z czego wybierać, ustaw sobie przypomnienie w telefonie i zarezerwuj miejsce zanim zrobią to inni pasażerowie. Podczas krótkiego lotu wybór siedzenia nie jest aż tak istotny, jak podczas wielogodzinnego rejsu bez przesiadek. Jeśli zależy Ci na spokojnej podróży, unikaj siedzenia w środku między innymi pasażerami czy w pobliżu toalety.

Spakuj przydatne rzeczy. Zastanów się, jaki strój będzie najbardziej odpowiedni. Polecamy lekki, wielowarstwowy ubiór, który można dopasować do temperatury w pomieszczeniu. Zabierz ze sobą wszystkie rzeczy, które zapewnią Ci niezbędny komfort – słuchawki, zatyczki do uszu, opaskę na oczy, czy dmuchaną poduszkę. Dobrze jest mieć również pod ręką szczoteczkę do zębów, grzebień i dezodorant, by w razie potrzeby odświeżyć się przed lądowaniem.

Jak najlepiej spędzić czas na pokładzie? Jeśli wybór filmów w samolocie z reguły nie trafia w Twój gust, zabierz ze sobą ulubioną muzykę, książkę lub własny zestaw filmów i seriali. Dzięki temu nawet najdłuższy lot minie w mgnieniu oka.

– Niezależnie od tego, dokąd się wybieramy, latanie samolotem stanowi ważną część naszej podróży. Dzięki lotom bezpośrednim można wygodnie podróżować na długich dystansach, ale trzeba liczyć się w wieloma godzinami spędzonymi na pokładzie samolotu. Serwis KAYAK pragnie pomóc swoim użytkownikom nie tylko na etapie planowania podróży, lecz również towarzyszyć im również w trakcie wyjazdu. Dzięki wszechstronnym funkcjom na naszej stronie oraz w aplikacji mobilnej, takim jak np. Explore czy strony linii lotniczych, staramy się wspierać podróżnych w odkrywaniu ciekawych kierunków i popularnych tras ulubionych linii lotniczych – mówi Vera Pershina, dyrektor regionalny Kayak na Polskę i Rosję.


Uwagi: Zestawienie najdłuższych lotów bezpośrednich z Europy oraz z regionu Azji i Pacyfiku oraz porady podróżnicze zostały opracowane przez ekspertów Kayak.pl-a. Wybrane trasy mogą być obsługiwane przez różne linie lotnicze operujące w ramach umów typu code-share, które nie zostały uwzględnione w zestawieniu. Podane odległości i czasy przelotów mogą ulec zmianom.

@KAYAK/infoWire

Sprawdź także

samolot nad wieżowcami

Sprawdź, jak łatwo uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot

Coraz więcej Polaków decyduje się na podróżowanie samolotem. Wpływ na to mają przede wszystkim atrakcyjne …