Schronisko Murowaniec
Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej – obiekt noclegowy w Tatrach położony na wysokości 1500 m n.p.m., na Hali Gąsienicowej | fot.: stcoka.dobe.com

Jesień w Tatrach – na które szlaki warto wejść

Jesień w Tatrach rokrocznie cieszy turystów feerią barw i niepowtarzalnym klimatem. Niesamowity spektakl chmur, gdzieniegdzie ośnieżonych już szczytów, roślinności w najrozmaitszych barwach od złota, brązu do czerwieni to doskonały pretekst do wybrania się w najwyższe polskie pasmo górskie. Na jakie szlaki się wybrać, by doświadczyć tej niepowtarzalnej, jesiennej atmosfery i nacieszyć oczy przed zimą? Oto kilka propozycji.

Jesień w Tatrach – na które szlaki warto wejść

Dolina Małej Łąki i Przysłop Miętusi

Wycieczka o charakterze spacerowym, zapewniająca wspaniałe wrażenia widokowe. Wyprawę rozpoczynamy przy wejściu do Doliny Małej Łąki (Gronik), skąd idziemy szlakiem niebieskim i żółtym, aż do rozwidlenia, na którym wybieramy szlak żółty, prowadzący na Wielką Polanę Małołącką. Polana o tej porze roku gwarantuje wspaniały widok na Wielki i Mały Giewont, Przełęcz Kondracką i północną ścianę Małołączniaka. Jest to świetnie miejsce do odpoczynku. Dalsza wędrówka prowadzić będzie niedostarczającym trudności szlakiem czarnym, Ścieżką nad Reglami. Przysłop Miętusi zlokalizowany jest na szerokiej, trawiastej przełęczy, która dostarcza jedynych w swoim rodzaju widoków na północne zbocze Czerwonych Wierchów, które za sprawą sit skuciny o tej porze roku mogą poszczycić się głęboką, czerwono-rdzawą barwą. To świetny punkt widokowy na  Kominiarski Wierch, Polanę Stoły i Giewont, który od tej strony prezentuje się wyjątkowo. Wycieczkę kończymy w Groniku, schodząc z Przysłopu szlakiem niebieskim.

Przysłop Miętusi
Przysłop Miętusi. Przełęcz jest węzłem szlaków turystycznych, dogodnym miejscem odpoczynku i dobrym punktem widokowym | fot.: stcok.adobe.com

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Klasyczne piękno Tatr, bez względu na porę roku. Wielość wariantów wejść na tę słynną Halę można dostosować do swoich upodobań. Do wyboru mamy szlak z Brzezin, gdzie znajduje się parking oraz 2 szlaki z Kuźnic – przez Skupniów Upłaz i Dolinę Jaworzynki. Te dwa ostatnie szlaki dość szybko wyprowadzają turystę na Przełęcz między Kopami, dzięki czemu dłużej mamy okazję podziwiać górskie panoramy. Na Hali znajduje się Schronisko Murowaniec, gdzie można przystanąć i odpocząć. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warto udać się nad Czarny Staw Gąsienicowy, położony u stóp Kościelca. Dominujące nad nim Granaty i Kozi Wierch sprawiają, że można poczuć prawdziwie wysokogórski klimat bez zdobywania wysokich szczytów.

Czarny Staw Gąsienicowy
Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej | ft.: stcok.adobe.com

Dolina Olczyska – Kopieniec Wielki

Mało uczęszczana i malownicza Dolina Olczyska zachwyca ciszą i intymnością. Szum Olczyskiego Potoku koi zmysły, a stopniowo odsłaniające się widoki na Tatry Wysokie dostarczą górskich wrażeń także mało doświadczonym turystom. Wycieczkę rozpoczynamy przy parkingu w Jaszczurówce, u wrót Doliny Olczyskiej. Prosta technicznie ścieżka prowadzi wśród unikalnej przyrody tatrzańskiej do Polany Olczyskiej, na której warto przystanąć i wsłuchać się w szum potoku. Z Polany można podziwiać Nosal, Kopieniec Wielki oraz Skupniów Upłaz. Dalsza wędrówka to stopniowe zdobywanie wysokości w kierunku Polany pod Kopieńcem, skąd tylko 15 minut drogi na szczyt.

Kopieniec Wielki, choć wygląda niepozornie, przy dobrej widoczności gwarantuje wspaniałą panoramę Tatr Bielskich, Wysokich (Od Lodowego po Orlą Perć) i Tatr Zachodnich. Wycieczkę warto kontynuować szlakiem zielonym przez kopułę i następnie zejść na Polanę, na której do dziś znajdują się szałasy pasterskie. Wycieczkę kończymy w Jaszczurówce, co warto połączyć ze zwiedzaniem Kaplicy w Jaszczurówce.

panorama Tatr z Kopieńca Wielkiego
Kopieniec Wielki, choć wygląda niepozornie, przy dobrej widoczności gwarantuje wspaniałą panoramę Tatr | fot.: stock.adobe.com

Jesień w Tatrach – warto pamiętać

Planując jesienną wycieczkę w Tatry należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Dni są już krótsze, co należy brać pod uwagę, gdy planujemy dłuższą trasę. Pamiętajmy, by spakować do plecaka ciepłą odzież, także przeciwdeszczową oraz termos z kawą czy herbatą. Warto też mierzyć siły na zamiary, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, związanych z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Wycieczka powinna dostarczyć nam wtedy samym dobrych wspomnień.

KJA

Sprawdź także

Nawiedzony zamek Sucha Beskidzka

Małopolska – miejsca, w których straszy

Małopolska to nie tylko Kraków, Zakopane czy Wieliczka. Na turystów podróżujących do tego obfitego w …