Szwecja
Oprócz wyjątkowych zabytków architektonicznych, warto z bliska przyjrzeć się skandynawskiej przyrodzie | fot.: Stenaline.pl

Kierunek: Karlskrona, czyli jak poznać całą Szwecję w jednym miejscu

Kraje skandynawskie od lat zachwycają turystów swoją niepowtarzalną przyrodą, charakterystyczną architekturą i długą historią. Każdy, kto chce z bliska przyjrzeć się tej wyjątkowej kulturze, w której harmonijnie przenika się przeszłość z teraźniejszością i bogactwo przyrody z technologicznym postępem, powinien odwiedzić Karlskronę. To wyjątkowe szwedzkie miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO określane jest mianem Szwecji w pigułce, ponieważ zobaczyć tu można wszystko, co świadczy o charakterze tego skandynawskiego kraju.

Karlskrona – Szwecja na wyciągnięcie ręki

Karlskrona jest miastem, którego historia sięga przełomu XVII i XVIII wieku, a dzięki doskonale zachowanym zabytkom i kultywowaniu tradycji przez mieszkańców, można doskonale poznać szwedzką kulturę. Jest to więc doskonała baza wypadowa dla wszystkich osób, które planują dłuższe zwiedzanie Szwecji, ale też idealny sposób na poznanie tej części Skandynawii w bardzo krótkim czasie i w jednym miejscu.

Ze względu na doskonale zachowane zabytki, w Karlskronie można bardzo dużo zwiedzić. Do najciekawszych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jeśli chce się przybliżyć do kultury Szwecji, należą:

  • Wielki Rynek (Stortorget) – znajduje się w centrum miasta i należy do największych rynków w całej Skandynawii;
  • pomnik króla Karola XI – ten XIX-wieczny posąg stoi na środku Wielkiego Rynku;
  • kościół Fryderyka (Fredrikskyrkan) – świątynia została wyświęcona w 1744 roku i jest kolejną ważną budowlą, która stoi na Wielkim Rynku. O jej wyjątkowym charakterze świadczy tabernakulum, którego nie ma w żadnym innym luterańskim kościele w całej Szwecji;
  • wieża ciśnień – to neogotycka budowla nazywana zamkiem wodnym. Obecnie znajduje się tu prywatne muzeum sztuki, a jego właściciele przekonują, że znajdujący się w zbiorach obraz Madonna z dzieciątkiem to autentyczne dzieło samego mistrza Leonarda da Vinci. W tej kwestii zdania są podzielone, dlatego warto przekonać się o jakości obrazu na własne oczy;
  • lodziarnia Lodowiec – jest to kultowe już miejsce, gdzie zdaniem wielu osób są najpyszniejsze lody. Tym, co wyróżnia tę lodziarnię na tle innych jest fakt, że płaci się w niej nie za gałkę lodów, ale za jeden smak, na który czasem składają się nawet trzy lub cztery gałki, co zależy od hojności sprzedawcy. Lodowiec to kolejne miejsce, które mieści się na Wielkim Rynku;
  • kościół Admiralicji – jest to najstarszy budynek w mieście, który powstał zaledwie pięć lat po założeniu Karlskrony;
  • drogowskaz na nadbrzeżu – na drogowskazie uwzględnione są wybrane miejsca na świecie wraz z podaną odległością od Karlskrony, a jednym z nich jest Gdynia (260 km). Spod drogowskazu można podziwiać archipelag karlskroński.

Oprócz wyjątkowych zabytków architektonicznych, warto z bliska przyjrzeć się skandynawskiej przyrodzie. Można to zrobić bezpośrednio ze szlaku pieszego Vämöleden, który biegnie wzdłuż archipelagu karlskrońskiego. Doskonałym miejscem do zetknięcia się z przyrodą i jednocześnie szwedzką tradycją jest skansen Vämö. Natomiast, jeśli pozwoli na to czas, warto wybrać się również niedaleko poza granice miasta, aby zobaczyć m.in.: kamieniołom na Tjurkö, cmentarzysko wikingów Hjortahammar, kamień runiczny z Björketorp, petroglify z Möckleryd czy ogród ziołowy Bredaviks Örtagard.

Promem do Szwecji

Planowanie podróży z Polski do Karlskrony jest niezwykle proste dzięki możliwości skorzystania z wielu statków. Promy do Szwecji wypływają z portu w Gdyni nawet kilka razy w ciągu jednej doby, dlatego każdy ma szansę wybrać optymalną dla siebie godzinę.

Decydując się na morską podróż do Szwecji, warto przy okazji skorzystać z oferty przewoźnika, która dotyczy wybranej wycieczki. Ze względu na częste połączenia Gdyni z Karlskroną istnieje możliwość wykupienia rejsu turystycznego, który obejmuje, np. całodniowe lub weekendowe zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem. W zależności od wybranej opcji, taka wycieczka uwzględnia również rejs w dwie strony, nocleg w komfortowej kabinie na statku, wyżywienie i wiele innych atrakcji w trakcie podróży na promie.

Więcej szczegółów na temat promów do Szwecji znajduje się na stronie: http://www.stenaline.pl/do-szwecji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

geiranger_juz_lekko_obsypany_sniegiem

Klejnot w koronie fiordów Norwegii

Chociaż Norwegia wielkością jest zbliżona do Polski, to zamieszkuje ją jedynie 4,8 miliona ludzi, a …