kostaryka bezpieczeństwo
Kostaryka to jedno z państw Ameryki Środkowej. Jak pokazują statystyki – to najbezpieczniejszy kraj w tej części globu | fot.: stock.adobe.com

Kostaryka – podróż do raju

Kostaryka. Wymarzone miejsce dla wszystkich tych, którzy choć przez chwilę chcą poczuć się jak w prawdziwym raju. Aktywne wulkany, bujna roślinność lasów deszczowych, setki kilometrów przepięknych plaż, krystalicznie czysta woda i setki gatunków zwierząt, a wszystko to rozpostarte między wodami Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Podróż do Kostaryki to wycieczka w świat egzotycznej przyrody, bezludnych plaż i szlaków, które nie zostały jeszcze zadeptane ludzkimi stopami. Tak musiał wglądać Eden!

Kostaryka od strony praktycznej

Kostaryka to jedno z państw Ameryki Środkowej. Jak pokazują statystyki – to najbezpieczniejszy kraj w tej części globu. Nic dziwnego, że na cel podróży wybierają ją zarówno doświadczeni, jak i ci zupełnie początkujący podróżnicy. Odpoczynek na Kostaryce warto zaplanować w sezonie zimowym. Miesiące od maja do listopada to bowiem tzw. pora deszczowa. Ulewne opady powodują wówczas liczne podtopienia i utrudnienia w komunikacji. A, jak wiadomo, deszcz nie sprzyja przyjemnemu odpoczynkowi, choć to właśnie dzięki niemu kraj może poszczycić się bujną roślinnością, zachwycającą turystów ze wszystkich stron świata. Co więcej, pogoda uzależniona jest tutaj nie tylko od samej pory roku, ale również i od regionu, który wybierzemy na wczasy marzeń. Wiatry schładzają mocno karaibskie wybrzeże, powodując opady deszczu. Znacznie bardziej sucha, a zarazem nieco cieplejsza jest strona wybrzeża pacyficznego, choć i tutaj zwolennicy tropikalnych upałów mogą być nieco zawiedzeni. Średnia temperatura w kraju nie przekracza 26˚C i to w cieplejszych regionach. Nic dziwnego, bo Kostaryka jest krajem wyżynno-górskim i właśnie to buduje jej wyjątkowy klimat i charakter.

kostaryka przyrody
Kostaryka to raj dla miłośników przygód i dzikiej przyrody | fot.: stock.adobe.com

Kostaryka – rajskie klimaty lasów deszczowych

Największym bogactwem Kostaryki jest przyroda, która chroniona jest ze wszystkich sił przez zgubną działalnością człowieka. Rozległe lasy deszczowe skrywają w swoich zakątkach zapierające dech w piersi wodospady i gorące źródła, w których  znużeni wędrowcy mogą odbyć oczyszczającą kąpiel. Kostaryka znajduje się na liście 20 krajów świata, cechujących się najwyższą różnorodnością biologiczną. Nic dziwnego, że wydzielone tutaj rezerwaty przyrody zachwycają florą i fauną, stwarzając idealne warunki do ekoturystyki.

Catarata del Toro
Catarata del Toro – czyli po polsku Wodospad Byka, to najwyższy wodospad, który ma 90 m wysokości | fot.: stock.adobe.com

W lesie deszczowym w Monteverde można zobaczyć np. 2,5 tys. rozmaitych gatunków zwierząt i roślin oraz farmę motyli i żab. A wszystko to w trakcie blisko 25 km spaceru na łonie przyrody. Ci, którzy wolą zdecydowanie krótsze trasy, decydują się na ogół na park narodowy Manuel Antonio. Być może to właśnie jego rozmiar powoduje, że jest to najczęściej wybierany przez przyjezdnych park narodowy w kraju. Można się jednak pokusić o stwierdzenie, że to jednak niesamowity las deszczowy, pełen tukanów, leniwców i kajmanów oraz dzika plaża z rafami koralowymi przyciągają turystów, spragnionych rajskich widoków i wyjątkowych wrażeń.

Monteverde
Monteverde to obszar w Kostaryce objęty rezerwatem przyrody ze względu na rosnące na jej wzgórzach lasy mgliste | fot.: stock.adobe.com

Najpiękniejsze plaże Kostaryki

Kostaryka słynie nie tylko z niezwykłego bogactwa przyrody, ale również i z rajskich plaż. Znaleźć tu można aż 300 plaż, zachwycających odcieniami piasku, który może przybierać nie tylko biały, ale również i brązowy, a nawet czarny kolor. Za najpiękniejszą w kraju uchodzi plaża w Guanacaste, zlokalizowana w pobliżu najstarszego na Kostaryce parku narodowego Santa Rosa. Oprócz obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku można tutaj również odpocząć w otoczeniu krystalicznie czystej wody i wyjątkowych nadmorskich krajobrazów.

Guanacaste
Guanacaste jako region słynie z przepięknych plaż | fot.: stock.adobe.com

Z pięknych plaż słynie karaibskie wybrzeże. Biała plaża w Puerto Viejo stanowi tego idealny przykład. Czysta, a zarazem ciepła woda sprzyja surferom, a okoliczna przyroda zachwyca bujną roślinnością i światem dzikich zwierząt. Choć zwolennicy szaleństw na desce powinni zdecydować się raczej na okolice Santa Teresa, które upodobali sobie wielbiciele surfingu z całego świata.

Puerto Viejo
Puerto Viejo to nadmorskie miasteczko w Talamance w południowo-wschodniej Kostaryce | fot.: stock.adobe.com

Podróż na Kostarykę to wyprawa do prawdziwego raju. Lasy deszczowe i przepiękne plaże budują wyjątkowy charakter państwa, które musi odwiedzić każdy wielbiciel wyjątkowych widoków i bogactwa natury.

MWA

Sprawdź także

Tomasz Samojlik, Zguba zębiełków, IV tom serii Saga o Ryjówce Kultura Gniewu, 2018 | fot.: Kreatywna.pl

Powraca thriller o…ryjówkach!

To już naprawdę ostatni moment na podjęcie decyzji o prezencie z okazji Dnia dziecka. Tym, …