Mardi Gras – święto ekstrawagancji i nieposkromionej radości

Mardi Gras, czyli „Tłusty Wtorek”, wykracza daleko poza tradycyjne przedpostne obżarstwo. Barwne pochody, muzyka i teatralna ekspresja przez wieki kształtowały wyjątkowy charakter tego święta. Nazwa samej imprezy wywodzi się z języka francuskiego i odnosi do karnawałowej imprezy, któa odbywa się przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Mardi Gras – eksplozja karnawału w rytm jazzu

Mardi Gras łączy w sobie elementy karnawału, spektaklu i tradycji. Żywiołowe widowisko angażuje wszystkich uczestników, którzy stają się częścią barwnego świętowania. Symboliczne karnawałowe maski skrywają codzienną tożsamość, pozwalając na chwilowe wyzwolenie i odrzucenie konwenansów. Barwne korowody, bogato zdobione platformy i przyciągające wzrok kostiumy tworzą migotliwą mozaikę. Inspiracje tej kakofonii sięgają zaś do historii, mitologii i sztuki. Uczestnicy parad rozdają koraliki, monety oraz drobne upominki, które w niektórych kulturach symbolizują szczęście i dobrobyt. Miasto pulsuje energią, dźwiękami jazzu i tańcem, a różnica między widzem a artystą zaciera się.

Jak długo trwa Mardi Gras?

Choć oficjalnie Mardi Gras przypada na dzień przypadający przed środą popielcową, wielotygodniowy festiwal stanowi jego pełnoprawną część. Obchody de facto rozpoczynają się już 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, a z każdym kolejnym dniem impreza rozrasta się. W Nowym Orleanie, stolicy Mardi Gras, karnawał przybiera na sile wraz ze zbliżaniem się finału – wielkiego Tłustego Wtorku. Wówczas to całe miasto przeistacza się w odrealnioną przestrzeń, w której rytm wyznaczają bębny, instrumenty dęte i niekończąca się energia tancerzy.

mardi gras
Mardi Gras w Nowym Orleanie | fot.: Autorstwa Infrogmation of New Orleans – photo by Infrogmation (talk), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6037496

Kiedy przypada Mardi Gras?

Data obchodów zależy od kalendarza liturgicznego. Mardi Gras przypada zawsze 47 dni przed Wielkanocą, co oznacza, że może wypaść między 3 lutego a 9 marca. Długość karnawału i intensywność przygotowań różnią się w zależności od roku – im późniejsza data, tym więcej czasu na organizację wystawnych parad i ekstrawaganckich bali maskowych.

Mardi Gras w popkulturze

Święto Mardi Gras od lat inspiruje twórców filmowych, muzycznych i literackich. Nowy Orlean, znany jako kolebka tej tradycji, wielokrotnie pojawia się w hollywoodzkich produkcjach. Kultowy film „Wywiad z wampirem” (1994) z Tomem Cruise’em i Bradem Pittem pokazuje mroczne Mardi Gras w XIX-wiecznym Nowym Orleanie. Z kolei w animacji Disneya „Księżniczka i żaba” (2009) barwne korowody i jazzowe rytmy stają się tłem dla przedstawionej historii. Festiwal pojawia się także w serialach kryminalnych, takich jak „NCIS: Nowy Orlean”, gdzie pulsujące nocnym rytmem życie miasta kontrastuje z intrygami i śledztwami. Muzyka również czerpie inspirację z Mardi Gras – jazz, blues i rytmy second line nieodłącznie kojarzą się z tym charakterystycznym wydarzeniem.

REdo